Oborniki

Most w Stobnicy (znów) będzie zabytkiem

Most w Stobnicy będzie wpisany do rejestru zabytków  Foto: UM Oborniki

W mediach pojawiały się niedawno informacje o planach wysadzania różnych mostów na potrzeby nowego filmu Toma Cruiza. Na liście był też most w Stobnicy.

Ta niespodziewana popularność sprawiła, że miejsce to odwiedziło sporo osób, które wcześniej o moście tym nawet nie słyszeli. Rozpoczęto także starania, by most ocalić.

Wiadomo już, że most na rzece Warcie zostanie ponownie wpisany do rejestru zabytków. Ponownie, ponieważ na początku 2020 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków unieważnił wcześniejszą decyzję która wpisywała most w Stobnicy do rejestru zabytków. Okazało się, że wydana była w wadliwy sposób.

Most w Stobnicy będzie wpisany do rejestru zabytków Foto: UM Oborniki

W tym tygodniu odbyły się oględziny mostu przeprowadzone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w których uczestniczył Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, radna Rady Miejskiej Renata Małyszek, Sołtys Stobnicy Maria Sahan, a także przedstawiciele Gminy Oborniki, Starostwa Powiatowego w Obornikach, Starostwa Powiatowego w Szamotułach i przedstawiciel Wód Polskich.

Wizja lokalna mostu przeprowadzona została zarówno po stronie Gminy Oborniki, jak i po stronie Gminy Obrzycko – informują przedstawiciele Urzędu Miasta w Obornikach – wpisanie mostu do rejestru zabytków, oraz uporządkowanie spraw własności dotyczące tego obiektu dopiero otworzy możliwości dalszego planowania przyszłości tego historycznego i malowniczo położonego obiektu.  

Most w Stobnicy będzie wpisany do rejestru zabytków Foto: UM Oborniki
Użyte w artykule zdjęcia: UM Oborniki

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz