K U L T U R A

LuxFest, czyli muzyczny festiwal dla całej rodziny!

Luxfest 2013 (16.11.2013)  Foto: © LepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Luxfest 2013 (16.11.2013) Foto: © LepszyPOZNAN.pl / Karolina KiragaTo będzie już trzecia edycja poznańskiego festiwalu LuxFest, czyli trwającej dwa dni imprezy z koncertami kilkunastu wykonawców. Dodatkowo będzie hucznie obchodzone 25-lecie Acid Drinkers, który wystąpi w oryginalnym składzie z 1989 roku!

Wymyśliliśmy LuxFest po to, by nasi fani nie musieli zostawiać w domu dzieciaków na czas koncertów. Dajemy im możliwość wspólnej zabawy i rozwijania zainteresowań – mówi Robert „Litza” Friedrich, pomysłodawca i szef LuxFestu.

Gwiazdą pierwszego dnia (27 września) będą gospodarze, czyli sama Luxtorpeda. W ciągu trzech lat nagrali trzy świetnie przyjęte albumy, a utwory „Autystyczny”, „Wilki dwa” i „Mambałaga” znalazły się na pierwszych miejscach list przebojów, między innymi radiowej Trójki. W Arenie Litza i reszta zespołu zaprezentują wszystkie utwory ostatniej płyty „A morał z tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe, to jednak buraki”, oraz hity z poprzednich albumów.

Drugą atrakcją będzie koncertowa poznańska premiera „N.E.O.” – nowej płyty hip-hopowców z Pięć Dwa, których liderem jest znany z Luxtorpedy raper Hans. Zespół przebył długą drogę od czasów, w których nagrywał hity jak „To My Polacy” i „Konfrontacje”. „N.E.O.” zawiera dojrzałe muzycznie utwory z poetyckimi tekstami.

Występ Pięć Dwa to nie jedyny hip-hopowy akcent pierwszego dnia festiwalu, podczas którego wystąpi również Jarecki & BRK. Sympatyków muzyki folkowej z pewnością ucieszy koncert Dikandy. Najlepszym, rodzinnym wstępem do sobotniej zabawy będzie koncert Arki Noego, która oprócz hitów  „Święty uśmiechnięty” czy „Nie boję się, gdy ciemno jest” zagra po raz pierwszy nowe piosenki. Luxfest będzie zatem miejscem koncertowej prapremiery płyty Arki zatytułowanej „Petarda”.
Największym wydarzeniem drugiego dnia (28 września) festiwalu będzie koncert legendy polskiego metalu. Specjalnie z okazji jubileuszu Acid Drinkers wystąpią w oryginalnym składzie i wraz z Litzą zaprezentują materiał z pierwszej płyty „Are You A Rebel?”. Jak zapewnia organizator, nie zabraknie również utworów, zagranych z aktualnym gitarzystą Yankielem, w tym z nowej płyty „25 Cents For A Riff”.

Niedzielne występy podczas festiwalu to także pierwszy od dłuższego czasu koncert 2 Tm 2,3 w rockowym repertuarze. Występ Tymoteusza poprzedzi Natalia Niemen, dzięki której odkryjemy nieznane utwory jej ojca, Czesława Niemena. Ciekawym i pełnym energii wydarzeniem będzie koncert Jelonka, skrzypka łączącego różne gatunki muzyczne, od klasyki po metal. Miłośnicy mocniejszych brzmień będą zainteresowani również koncertami zespołów Fuzz i Atom.

LuxFest to impreza również skierowana do najmłodszych. Oprócz koncertu Arki Noego, dzieciaki spędzą czas w przygotowanej dla nich strefie LuxArt i wezmą udział w kreatywnych warsztatach artystycznych.

Dzieci grały na bum-bum rurkach, rzeźbiły figurki  z modeliy i filcu, budowały i programowały roboty, uczyły się grania na instrumentach muzycznych, a przede wszystkim spędzały czas z rodzicami. W tym roku zatrudniamy 20 prowadzących warsztaty artystów i ponad stu wolontariuszy. Żadne dziecko nie będzie się nudzić – zapewniają odpowiedzialne za LuxArt Luiza Niedźwiedzka i Dobrochna Friedrich, żona Litzy.

LuxFest to również szansa dla mniej doświadczonych zespołów do zaprezentowania się przed szerszą publicznością, dlatego w oba dni festiwalowe, publikę rozgrzewać będą laureaci ogólnopolskiego konkursu Nasze Miasto Gra.

Bilety
1-dniowy: 45 zł, 2-dniowy: 85 zł
dzieci od 3 lat do 12 lat: 20 zł (za dzień)
dzieci do 3 lat: darmo

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz