K U L T U R A

Laureaci VI Międzynarodowego Konkursu „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund”

Festiwal 1 strona 1 spojrzenie 180 sekund - Polski Teatr Tańca  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Po raz szósty Polski Teatr Tańca wyróżnił i nagrodził zdolnych twórców. Werdykt jury oraz publiczności został ogłoszony w niedzielę, 18 grudnia podczas trwającego od czwartku Festiwalu 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund. 

W otwartej formule konkursu udział mogli wziąć wszyscy. Warunkiem było zgłoszenie prac niepublikowanych dotąd nigdzie w terminie do do 30 września 2022r.

Idea interdyscyplinarnego konkursu rozwija się z każdą kolejną odsłoną, jednak istota tego cyklicznego przedsięwzięcia pozostaje ta sama – inspirowanie wypowiedzi artystycznych, których tematem jest taniec, teatr i ruch, reprezentujących różne dziedziny sztuki – czytamy na stronie Polskiego Teatru Tańca.

Trójdzielna nazwa konkursu – 1 strona , 1 spojrzenie, 180 sekund – to odpowiednik 3 kategorii prac.
1 strona obejmuje utwory literackie w języku polskim.1 spojrzenie mieści w sobie różne gatunki sztuk wizualnych (malarstwo, fotografia, rzeźba, grafika). 180 sekund to prace filmowe i video art, eksplorujące medium ruchu.

Jury w składzie – prof. Przemysław Czapliński, prof. Tomasz Matusewicz oraz dr Krzysztof Łukomski zdecydowało przyznać nagrody:

Kategoria literacka

III wyróżnienie za pełen dramatyzmu monolog o poszukiwaniu wyjścia z ciała -Ewa Król autorka pracy „Poza impresją”,
II wyróżnienie za oryginalne figury słowno-taneczne poszerzające przestrzeń między rozpaczą i obojętnością – Paulina Krzysik autorka pracy „Nigdy nie będę tancerką, ale już do zawsze będę tańczyć czasami”,
I wyróżnienie za subtelność i dynamikę wyrażenia wielonastrojowej depresji – Małgorzata Chojnacka autorka pracy „Próba rekonstrukcji spalonego listu pożegnalnego Poli Nireńskiej do Jana Karskiego”.
Jury IV Międzynarodowego Konkursu 1 strona 1 spojrzenie – 180 sekund postanowiło nie przyznawać Grand Prix. Z rekomendacji jury, nagroda finansowa zostanie równo podzielona pomiędzy laureatów 3 wyróżnień.

Sztuki wizualne

III wyróżnienie za potraktowanie ruchu jako sekwencji obrazów i pokazanie tego, czego nasze oko nie jest w stanie dojrzeć tak wielowymiarowo – Maciej Maziej za utwór „Move”,
II wyróżnienie za pokazanie tańca, jako dialogu i narrację budowaną w serii obrazów wyróżnienie przypadło – Ewelina Piguła za pracę „Under”,
I wyróżnienieza autorskie potraktowanie tematu i jednocześnie wysokiej klasy referencje do tradycji ikonografii – Anna Kurgan za utwór „Obecność”.
GRAND PRIX za własną, autonomiczną estetykę, wyjątkową zdolność uchwycenia dynamiki ruchu i pewną ,,przebiegłość” spojrzenia, odsyłającą nas poza to, co dostrzegamy w zwyczajnym patrzeniu – Tomasz Śliskowski za pracę „Lustro, Tryptyk”.

Kategoria filmowa

III wyróżnienie za tworzenie autorskiego zapisu – alfabetu gestów i utrwalanie ekspresyjnych śladów egzystencji – Marcel Perliński za utwór „Struktura ruchu”.
II wyróżnienie za podjętą w pracy próbę przekroczenia popularnej sentencji i prowadzenie subtelnego dialogu z kodami kulturowymi – Patrycja Alenkuć i Tatiana Cholewa za pracę „Potem stało się teraz”.
I wyróżnienie Za lapidarną formę konfrontacji ekspozycji różnych narracji związanych z tożsamością i pamięcią o nazistowskim obozie, praktyk deprecjacji i śladów godności i podmiotowości – Monika Szpunar, Weronika Pelczyńska, Aleksandra Janus i FestivalALT za pracę „Still standing”.
Grand Prix za dodanie do formalnego zabiegu utrwalania fokalizerów i próbę uchwycenia współrzędnych rzeczywistości w tym relacji człowiek – architektura.
Piotr Jaruga za utwór„Fotografując ROSAS”.

Nagrody Publiczności

Kategoria literacka: Ewa Król „Poza impresją”
Kategoria „Sztuki wizualne”: Rozalia Zaremska „Uruchomiona”
Kategoria filmowa: Aleksandra Charabin „Back home”.

Ogłoszenie werdyktu poprzedziła Rozmównica z udziałem jurorów międzynarodowego konkursu „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund”. Na zakończenie odbyła się premiera 6. chorograficznego projektu filmowego „Bestia” w reżyserii Iwony Pasińskiej.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz