Aglomeracja

Koronawirus. Zmiany w ograniczeniach od poniedziałku 20 kwietnia

Park w Starym Korycie Amfiteatr  Foto: Tomasz Dworek

Od poniedziałku 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Pamiętajmy, żeby rozsądnie korzystać z nowych przepisów.

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie: do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m² wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. W sklepach o powierzchni większej niż 100 m² na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m² powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych. Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwione zostanie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy kondycja psychiczna. Pamiętać jednak należy że przebywać na zewnątrz można tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy! Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

Kult religijny – 1 osoba na 15 m²

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m² powierzchni.

Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od: przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych), realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne. Oznacza to, że rząd będzie mogli zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany!

Oto niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności. Są to:

– zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
– utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
– kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek , engin akyurt

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz