Wilda

Koniec Dębiec – od 90 lat w granicach Poznania

Dworzec Poznań Dębiec  Foto: TD

Dębiec w tym roku świętuje 90-lecie przyłączenia do Poznania. Na przestrzeni tych lat dzielnica mocno ewoluowała i zmieniła swój wizerunek. Dziś może konkurować z innymi nowoczesnymi rejonami miasta, bo nie tylko idzie z duchem czasu, dorównując im, ale może też pochwalić się swoją wyjątkową historią.

Dębiec to dzielnica położona między zachodnim Świerczewem, wschodnią Starołęką i Wartą, od południa graniczy z Luboniem, a północną jej część wyznaczają tory kolejowe między Stacją Poznań Główny a Poznań Górczyn. Komunikacja miejska jest na tyle dogodna, że dojazd do centrum zajmuje tylko kilka minut. W bezpośredniej bliskości jest również autostrada A2.

Ważnym miejscem na mapie tej poznańskiej dzielnicy jest duży park – Lasek Dębiecki, który został objęty programem Natura 2000. Dębiec to nie tylko bloki z lat 60.tych i epoki gierkowskiej, ale także nowe inwestycje, mieszkaniowe m.in. Red Park czy przemysłowe jak Park Technologiczny.

Dobrą handlową stroną Dębca jest osiedlowy ryneczek, zwany Manhattanem, mocno konkurujący m.in. z ofertą Galerii Dębiec. Na mapie dzielnicy ważne jest również zaplecze edukacyjne – z licznymi szkołami i przedszkolami.

Z jednej strony nowoczesna, z drugiej strony historyczna dzielnica. Jej początki sięgają XVII/XVIII wieku, kiedy Michał Czenpiński wybudował na tych terenach folwark Dąbczan, nazywając go tak od granicznego wielkiego dębu i początkowej sylaby swego nazwiska. Dziś echo historii wciąż tu pobrzmiewa.

To właśnie na Dębcu znajdują się pozostałości pierwszego stadionu Lecha Poznań, Kościół Świętej Trójcy i to z tym miejscem jest związana miejscowa legenda o romansie Elizy i Wilhelma Radziwiłłów. Jeszcze jakiś czas temu funkcjonowało w Poznaniu powiedzenie, że „każdy z Dębca to przestępca”, dziś mieszkańcy tej dzielnicy mogą się tylko śmiać z tego powiedzenia. Wskaźnik przestępczości w tej okolicy w ostatnich latach gwałtownie zmalał.

Poznań się rozrasta, wciąż kolejne dzielnice są przyłączane do jego granic. Warto jednak pamiętać o miejscach takich jak Dębiec, które historycznie są związane z dziejami miasta, a także odkrywać lokalną historię na własną rękę. Z inicjatywy mieszkańców, ale także i dewelopera odbywa coraz więcej ciekawych spotkań, organizowane są eventy, dzięki czemu dzielnica żyje i prężnie się rozwija. Staje się też coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Ryneczek jest boski, galeria zupełnie niepotrzebna. Najfajniejsze na Dymbcu są drzewa od początku planowane. Oczywiście dotyczy to tylko części z lat 60.tych.