K U L T U R A

Koncert Soft Machine

Soft Machine Mariia Korneeva_small  Foto: Soft Machine / Mariia Korneeva

Brytyjski zespół Soft Machine wystąpi w Poznaniu w ramach trasy Other Doors Tour.

Zespół, którego historia sięga lat 60. XX wieku, był znany ze swojego eksperymentalnego podejścia do muzyki, łącząc rock, jazz, progresywny rock i elementy awangardowe.

Dzieląc scenę z Pink Floyd Syda Barretta i Jimi Hendrix Experience, był jedną z najbardziej znanych europejskich grup fusion, która miała istotny wpływ na rozwój muzyki progresywnej oraz jazz-rockowej – informuje Agnieszka Kulpińska z agencji, która organizuje polską trasę zespołu.

Najnowszy album Other Doors ukazał się w czerwcu tego roku. Z tej okazji grupa Soft Machine zagra koncerty w Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy oraz w Poznaniu.

Poznański koncert odbędzie się w Centrum Kultury Zamek w niedzielę 26 listopada o godzinie 19:00

Bilety w przedsprzedaży kosztują 169,00 zł, a w dniu koncertu 189,00 zł.

Początkowo Soft Machine powstał jako zespół instrumentalny. Założycielami byli Kevin Ayers (gitara basowa, wokal), Daevid Allen (gitara), Robert Wyatt (perkusja, wokal) i Mike Ratledge (klawisze). Ich debiutancki album, zatytułowany “The Soft Machine” (znany również jako “Volume One”), który ukazał się w 1968 roku,  wykazywał wpływy psychodelii, free jazzu i awangardy. Kolejne albumy, takie jak “Volume Two” (1969) i “Third” (1970), przyniosły bardziej kompleksowe kompozycje i aranżacje, z wykorzystaniem jazzowych improwizacji. Z biegiem czasu Soft Machine ewoluował muzycznie, zmieniając swój styl w kierunku bardziej jazz-rockowego brzmienia. Albumy “Fourth” (1971) oraz “Fifth” (1972) to przykłady tej jazzowo-progresywnej fazy.

Podczas gdy skład Soft Machine zmieniał się wiele razy to duch muzycznej przygody zespołu i łatwość, z jaką swobodnie unikał szufladkowania przechodząc od potężnego progresywnego jazz „fusion” do atmosferycznej psychodelii, swobodnej improwizacji jazz-rocka oraz zapętlonego ambientu, czynią ten zespół zarówno wyjątkowym, jak i całkowicie współczesnym.

Dziedzictwo Soft Machine w świecie muzyki jest niezaprzeczalne. Ich eksperymentalne podejście do tworzenia muzyki oraz otwarte podejście do różnych gatunków wywarły wpływ na rozwój muzyki progresywnej i jazz-rockowej. Ich płyty nadal są doceniane przez fanów tych gatunków muzycznych, a Soft Machine pozostaje jednym z ikonicznych zespołów lat 60. i 70.

SOFT MACHINE (2023)

John Etheridge – gitara

Theo Travis – saksofon, flet, klawisze

Fred Thelonious Baker – gitara basowa

Asaf Sirkis – perkusja

Użyte w artykule zdjęcia: Soft Machine / Mariia Korneeva

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz