K U L T U R A

Nominowani w pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023

2.Nominacja w kat.poznańskiej, Bartosz Seifert - Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu  Foto: Bartosz Seifert
Nominacja w kat.poznańskiej, Bartosz Seifert - Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu, na zdjęciu: transport opału, zima 2021

Spośród 164 nadesłanych prac jury pod przewodnictwem reportera i fotografa Filipa Springera nominowało w sumie 6 prac do nagród i wyróżnień w obu kategoriach konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej. Nazwiska zwycięzców poznamy wiosną 2024r.

Profesjonalne jury, złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska fotograficznego i artystycznego: fotografów, kuratorów, artystów wizualnych – wybrało najlepsze prace.

Jurorki i jurorzy mieli z czego wybierać – mówi kurator PNF 2023 Grzegorz Dembiński z Wydawnictwa Miejskiego Posnania, organizatora konkursu. – 164 prac przysłanych na nowy konkurs o złożonej formule to dużo. Dzięki takiemu zainteresowaniu i wysokiej jakości, udało się wybrać prace różnorodne, zarówno w formie jak i treści. Są wśród nich klasyczne foto-opowieści nawiązujące do dwudziestowiecznej tradycji fotoreportażu prasowego, ale też zestawy reprezentujące bardziej nowoczesną – konceptualną narrację. Jestem przekonany, że wystawa pokonkursowa i photobooki ze zwycięskimi zestawami będą ucztą nie tylko dla miłośników fotodokumentu.

Nominacje:

Kategoria poznańska – nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:
  • Stepan Rudik – Ukraińcy w Wielkopolsce
  • Bartosz Seifert – Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu
Kategoria ogólnopolska – ogólnopolska nagroda fotograficzna miasta Poznania:
  • Ireneusz Kaźmierczak – Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem
  • Marcin Kruk – How Much WIll I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść
  • Katarzyna Piechowicz – Romni – o romskich kobietach i dziewczynach
  • Paweł Piotrowski – Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim

Ogłoszenie zwycięzców obu kategorii, otwarcie wystawy konkursowej, a także premiera zwycięskich photobooków nastąpi wiosną 2024r. podczas gali w Starym Browarze (o dokładnej dacie będziemy informowali).

Poznańska Nagroda Fotograficzna 2023 to nowy, ogólnopolski, coroczny konkurs fotografii prasowej i dokumentalnej. PNF ma ambicję stać się jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych w Polsce, a także nową, poznańską kolekcją dokumentującą życie codzienne, przemiany społeczne i ekonomiczne w Polsce.

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Patronat honorowy: Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Partnerzy: Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, Stary Browar.

Użyte w artykule zdjęcia: Pawel Piotrowski, Katrzyna Piechowicz, Marcin Kruk, Ireneusz Kaźmierczak, Bartosz Seifert, Stepan Rudik

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz