Stare Miasto

Kolejne ulice w centrum zamknięte dla samochodów – od dzisiaj!

Tutaj wjadą tylko mieszkańcy, taksówki i samochody uprzywilejowane  Foto: Google Street View

Więcej przestrzeni dla pieszych, a wjazd na niektóre ulice samochodem możliwy będzie tylko dla wybranych. To kolejny etap uspokajania ruchu w centrum Poznania. Nowe zasady miały być wprowadzone pod koniec lipca, ale zaczną obowiązywać dopiero dzisiaj. Rano można było jeszcze wjechać na ul. Paderwskiego.

Znaczne ograniczenie ruchu obowiązywać będzie między innymi na ulicach Paderewskiego, Zamkowej czy Szkolnej. Ustawione tutaj znaki zakazu ruchu w obu kierunkach nie oznaczają, że nie będą tędy w ogóle jeździć samochody.

Zakaz ten nie będzie dotyczyć mieszkańców i przedsiębiorców, którzy otrzymają wydane przez Zarząd Dróg Miejskich tzw. warunków wjazdu. Zezwolenia takie obowiązywać będą w zależności od potrzeb od kilku dni do nawet 12 miesięcy.

Mimo zakazu będą mogły wjeżdżać również samochody Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, oraz Pogotowia.

Zakaz ruchu nie będzie także obowiązywać taksówek, ale tylko w czasie przewozu osób w rejonie Starego Rynku bez prawa postoju. Obserwując to jak taksówkarze “okupują” m. in. każdy wolny fragment ulicy Wielkiej w oczekiwaniu na pasażerów można spodziewać się, że zamknięciu ulic Paderewskiego i Szkolnej, podobne obrazki będziemy obserwować na placu Wiosny Ludów czy na Alejach Marcinkowskiego.

Uprawnione taksówki do korzystania ze stref zamkniętych dla normalnego ruchu w mieście Poznaniu to pojazdy posiadające aktywne licencje wydane przez Prezydenta Miasta Poznania – wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich.

Na ulicę Paderewskiego wjedzie również każdy kierowca, który będzie chciał dojechać do kościoła Franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej oraz do parkingu przy ul. Wrocławskiej.

Wniosek o zezwolenie na wjazd będą mogli złożyć m. in. mieszkańcy ulic Paderewskiego, Szkolnej, Jaskółczej, Koziej, czy Gołębiej, instytucje z siedzibą znajdującą się w obszarze objętym zakazem ruchu, których pojazdy mają możliwość postoju np. na terenie posesji, służby komunalne i firmy wykonujące usługi komunalne, czy samochody służbowe redakcji. O zezwolenia będą mogli się także starać kurierzy.

Użyte w artykule zdjęcia: Google Street View

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz