Stare Miasto Stare Miasto

Ogród wodny odzyskuje dawny blask

Rewitalizacja wodnego ogrodu na Cytadeli  Foto: materiały prasowe / UMP

Fontanna, mnóstwo kwiatów, dodatkowe oświetlenie – tak już dziś prezentuje się ogród wodny na Cytadeli. Urokliwy zakątek parku zyskał nowe życie dzięki projektowi złożonemu w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2017.

Na razie w ogrodzie wodnym trwają jeszcze prace rewitalizacyjne, które zakończą się dopiero jesienią, ale już dziś widać zmiany. Są one efektem projektu zgłoszonego do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Propozycja spodobała się poznaniakom, pomysł uzyskał aż 1312 głosów, więc Zarząd Zieleni Miejskiej przystąpił do działania.

Przed rozpoczęciem prac ogród był bardzo zaniedbany. Z dawnej sadzawki pozostało tylko wgłębienie porośnięte trawą. Zarośnięta roślinnością była też biegnąca wokół niego ścieżka. W złym stanie były również “Mewy” – pochodząca z 1968 roku rzeźba parkowa autorstwa Jerzego Sobocińskiego.

Opracowana przez ZZM koncepcja zagospodarowania, na podstawie której stworzono potem projekt budowlany, zakłada rewitalizację niecki wodnej i otaczającej ją ścieżki oraz rzeźby “Mewa”. Pojawiły się też nowe elementy: dodatkowa ścieżka, ławki, oświetlenie, wodotrysk czy nowoczesny system odprowadzenia wody z niecki.

Efekt finalny będzie widoczny dopiero w przyszłym roku – podkreśla Halina Owsianna, radna miejska. – Do końca listopada teren będzie jeszcze ogrodzony ze względu na rośliny, które potrzebują czasu, by się ukorzenić. Posadzono tu wiele kwiatów cebulowych – będzie można je podziwiać prawie przez cały rok.

Pod koniec października w z fontanny tryśnie woda – na razie trwają prace związane z przyłączeniem prądu. Również w październiku dosadzony zostanie jeszcze żywopłot oraz wierzba płacząca. Trwają też rozmowy dotyczące renowacji i konserwacji rzeźby. Koszt przebudowy zakątka to ponad 1,1 mln zł.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz