POZnań

Kolejne telefony od oszustów!

telefon  Foto: Gilles Lambert

Oszuści dzwoniący przeważnie do starszych osób wciąż działają. Tylko w środę poznańscy policjanci otrzymali pięć zgłoszeń dotyczących prób oszustw metodą na policjanta.

Na szczęście w każdym z przypadków seniorzy rozłączali rozmowy – informuje podkom. Patrycja Banaszak z poznańskiej Policji – oszuści dzwonili do seniorów z poznańskiego Piątkowa oraz Starego i Nowego Miasta.

Oszuści podają się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i przedstawiają nazwiskiem Malinowski, Zieliński, czy Stępień. Podczas rozmowy próbują wyłudzić od osób starszych pieniądze.

Policjanci ponownie apelują, by nie wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy. Przestępcy podają się też za pracowników administracji, krewnego, uzdrowiciela, sąsiada, a nawet policjanta.

Ostrzegamy, każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy to oszust! – podkreśla Patrycja Banaszak.

Schemat ich działania jest za każdym razem niemal identyczny. Dzwonią podając się za policjanta i mówią, że zgromadzone przez seniorów pieniądze w bankach są zagrożone. Żeby były bezpieczne namawiają seniorów by je wypłacali i przekazywali do specjalnego policyjnego depozytu.

W każdym takim przypadku należy przerwać rozmowę i zadzwonić pod alarmowy numer 997, by poinformować prawdziwych policjantów o próbie oszustwa. 

Użyte w artykule zdjęcia: Gilles Lambert

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz