Puszczykowo

Kejtry z Puszczykowa czipowane jeszcze za darmo

kejter  Foto: sxc

piesek Foto: sxcMieszkańcy Puszczykowa tylko do końca roku mogą bezpłatnie zaczipować swojego kejtra. Od początku 2011 roku, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, elektroniczna identyfikacja psa będzie obowiązkiem każdego właściciela. Od tego momentu czipowanie nie będzie już bezpłatne!

Co daje czipowanie? To przede wszystkim jedna z metod zapobiegania bezdomności zwierząt. Dzięki wszczepionemu czipowi można (przynajmniej teoretycznie) szybko ustalić właściciela zwierzęcia. Specjalnym czytnikiem odczytuje się numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskuje się informacje o właścicielu. Elektroniczny czip jest wielkości ziarenka ryżu i zdaniem specjalistów nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat.

Co grozi właścicielowi, który swego pupila nie zaczipuje do końca roku? Może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Będzie także musiał w wyznaczonym terminie zaczipować zarejestrować swoje kejtra. Tym razem już odpłatnie. Będzie to koszt od 50 do 100 zł.

Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz