POZnań

Kaziuk Wileński

XXI Kaziuki Wileńskie - Poznań 02.03.2014 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

XXI Kaziuki Wileńskie - Poznań 02.03.2014 r. Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł RychterOd XVII w. każdego roku w dniu 4 marca i w święto przeniesienia relikwii św. Kazimierza w katedrze wileńskiej odprawiano uroczyste nabożeństwa. Uczestniczyli w nich licznie wilnianie, pielgrzymi przybywali z całej Litwy i z innych dzielnic Polski.

Od 1994 r. Kiermasz Kaziukowy organizowany jest w Poznaniu przez tutejszy oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Podobnie jak dawny wileński, ma charakter religijno-świecki. Obchody zaczynają się Mszą św., odprawianą zazwyczaj w święto Patrona, a w samo południe, w najbliższą po tym dniu niedzielę, hejnały wileński i poznański z ratuszowej wieży obwieszczają początek jarmarku. W tym roku Kiermasz odbędzie się 8 marca.

Dwór Jagielloński w malowniczych historycznych strojach przywita zebranych z logii Ratusza, którego fasadę zdobią wizerunki dynastii Jagiellonów. Na estradzie na Starym Rynku zaprezentują się kresowe i wielkopolskie zespoły. Osobom szczególnie zasłużonym dla krzewienia kultury kresowej wręczana będzie nagroda Żurawiny.

Program obchodów:
10:00 Msza św. w Farze pod przewodnictwem ks. Abp Stanisława Gądeckiego i z udziałem chóru “Poznańskie Słowiki”,
11:30 – 16:00 Kiermasz Kaziukowy na Starym Rynku w Poznaniu. Na Kiermaszu wyroby rękodzieła, serca kaziukowe, obwarzanki, a także cepeliny i inne specjały.

W trakcie Kiermaszu przemarsz orszaku Jagiellonów, występy Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, zespołów folklorystycznych: Wielkopolanie, Kaźmierzanka i in. oraz wręczenie poznańskiej nagrody Żurawina Adamowi Błaszkiewiczowi – wieloletniemu przewodniczącemu Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, dyrektorowi Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

17:00 Koncert Galowy Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca Wileńszczyzna z Litwy w Auli Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej 12. Wstęp wolny.

Jubileuszowy 20-ty Kaziuk Wileński - Stary Rynek 3.03.2013 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz