Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 8.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

8 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Dzień sprzątania własnego biurka.

Monako – Święto Niepodległości

Urodzeni 8 stycznia to ludzie czynu; odważni, bojowi i konsekwentni w działaniu. Do życia podchodzą entuzjastycznie i nie zrażają się początkowymi niepowodzeniami. Często osiągają wysokie stanowiska, które potrafią utrzymać dzięki wrodzonym zdolnością przywódczym. Swoje zasady i polecenia potrafią wyrażać logicznie i przekonująco. Cień na ich postawę rzuca brak pohamowania w gniewie. Również szczodrość bywa często im obca. Nieraz osiągnięty cel potrafią zniweczyć wskutek niepanowania za sobą.

Kościół katolicki wspomina świętych: Abo, Gudulę, Pegę, Seweryna z Noricum.

Abo, to gruziński męczennik, żyjący w VII wieku. Został postawiony przed muzułmańskim sądem, nie bał się przyznać do wiary chrześcijańskiej i został stracony.

Gudula to święta żyjąca w VII wieku niedaleko Brukseli. Gorliwie modliła się, wyświadczała wiele dobrych uczynków ludziom tak, że nazywano ją „matką wszystkich opuszczonych”

Seweryn z Noricum (Austrii) żył w V wieku. Był pustelnikiem, chociaż pochodził ze znamienitego rzymskiego rodu. W Noricum chronił miejscową ludność przed najazdami Germanów. Austria czci go jako swego patrona. W Ikonografii św. Seweryn przedstawiany jest jako mnich lub pielgrzym, a atrybutem jest anioł lub dzban na oliwę.

Imieniny obchodzą: Mścisław, Seweryn, Albert, Erhard, Teofil, Baldwin, Apolinary, Arlena, Heladia, Heladiusz, Laurencjusz, Laurenty, Maksym, Mroczysław i Wawrzyniec.

Mścisław to imię słowiańskie złożone z dwóch słów: mścić i sława. Mężczyzna taki jest konsekwentny, działa ściśle według planu, punkt po punkcie realizując swoje wcześniejsze zamierzenia. Często nie liczy się przy tym z innymi. Dla bliskich potrafi być jednak czuły i oddany, ponieważ rodzina jest u niego na pierwszym miejscu.

Seweryn, to rozszerzona forma imienia Sewer, a imię to oznacza surowy, ostry, poważny. Mężczyzna o imieniu Seweryn ma mocny charakter, który pozwala mu zachować stale zasady moralne. Jest bardzo samodzielny. Ma skłonności do apodyktyczności i częstej zmiany nastrojów.

Teofil to imię greckiego pochodzenia, oznaczające “przyjaciela Boga, miłego Bogu”. Wśród imion rodzimych jego odpowiednikiem jest Bogumił. Teofil ceni niezależność i swobodę. Jest cierpliwy i pracowity, nie brak mu fantazji. Znaczącą role w jego życiu odgrywają uczucia. Ma tez artystyczne uzdolnienia, poszukuje prawdy i wartości ponadczasowych.

Baldwin to imię germańskie oznaczające odważnego przyjaciela. W średniowieczu było imieniem hrabiów flandryjskich. Bladwin to mężczyzna sprawiedliwy, o surowych zasadach. Jest lojalny, wierny ludziom i wyznawanym przez siebie ideom. Czasem brak mu fantazji i spontaniczności, dlatego przez niektórych jest odbierany jako osoba oschłą i zimna.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1567 W pałacu Górków w Poznaniu odbył się synod wielkopolskich luteran, przedstawicieli najznakomitszych rodów wielkopolskich.

1915 W Vevey w Szwajcarii ukonstytuował się Komitet Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, któremu przewodniczyli Ignacy Jan Paderewski i Henryk Sienkiewicz. Informacje o działalności Komitetu i jednego z jego twórców można znaleźć w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza, które mieści się na Starym Rynku.

1919 Polska Naczelna Rada Ludowa w Poznaniu wystosowała notę do państw koalicji i do Berlina, informującą o przejęciu władzy publicznej w dawnym zaborze pruskim.

1919 Urodził się Marian Wolniewicz, polski teolog, biblista. Był wykładowcą szeregu uczelni katolickich – profesorem nauk biblijnych w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i Wyższym Seminarium Duchownym Chrystusowców w Poznaniu.

Zdarzyło się 8 stycznia

1642 Zmarł Galileusz, właściwie Galileo Galilei – włoski fizyk, astronom i filozof. Był twórcą podstaw nowożytnej mechaniki; odkrył m.in. prawa ruchu wahadła i swobodnego spadania ciał, 4 księżyce Jowisza, plamy na Słońcu; propagator teorii Kopernika.

1679 Francuski podróżnik i badacz Rene Robert de la Salle jako pierwszy Europejczyk dotarł do wodospadu Niagara.

1884 Urodził się Kornel Makuszyński – prozaik, poeta, humorysta. Autor znanych powieści dla młodzieży: “Przygody Koziołka Matołka”, “Awantura o Basię”, “Panna z mokrą głową”, “O dwóch takich co ukradli księżyc” (zm.31.07.1953).

1896 Na zapalenie płuc zmarł Paul Verlaine, francuski poeta, symbolista. wcześniej napisał swój ostatni utwór zatytułowany “Śmierć”. Na cmentarz Batignolles odprowadziły go tłumy wielbicieli. Autor m.in. “Poematów spod znaku Saturna”, “Elegii”, “Liturgii poufnych”, “Sztuki poetyckiej”.

1926 Urodził się Bronisław Pawlik, aktor teatralny i filmowy. Grał Rzeckiego w Lalce Prusa, Cześnika w Zemście Fredry, serialach telewizyjnych “Chłopi” i “Kariera Nikodema Dyzmy”. Zm 6.05 2002 r.

1946 Urodził się Robbie (wł. Robert Alan) , gitarzysta amerykańskiego zespołu The Doors kierowanego przez Jima Morrisona. Do najbardziej znanych utworów grupy należą “Light My Fire”, “Break On Through” oraz “Riders On The Storm”.

1946 11-letni Elvis Presley dostał od taty na urodziny gitarę za 12 dolarów, mimo że wyraźnie domagał się roweru – reszta jest już historią.

1947 W Londynie David Bowie urodził się jako David Robert Jones. Jest autorem m.in. swojego alter ego w postaci Ziggy Stardusta. Posiada na swoim koncie dwa amerykańskie hity “number one” „Fame” oraz “Let’s Dance”. Razem z Mickiem Jaggerem nagrał w 1985 roku nową wersję “Dancing In The Street” będącą hymnem koncertów Live Aid. Jego najbardziej znanymi piosenkami są: “China Girl”, “Life On Mars”, “Ashes to Ashes” oraz “Absolute Beginners”. David Bowie występował także jako aktor. Pojawił się m.in. w filmach: “Merry Christmas Mr. Lawrence”, “Ucieczce w noc”, “Zagadce nieśmiertelności” oraz “Basquiat – taniec ze śmiercią”. Na deskach Broadwayu można go było oglądać w sztuce “Człowieku – słoniu”.

1947 Odbyła się premiera „Zakazanych piosenek”, w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, pierwszego pełnometrażowego filmu zrealizowanego w Polsce po wojnie.

1947 W Londynie zmarł Tadeusz Kutrzeba, generał, dowódca armii “Poznań” i “Pomorze”, dowódca w bitwie nad Bzurą 1939.

1959 Polska: Rząd zatwierdził dwuletni (1959-1960) program zwalczania alkoholizmu.

1967 W Radomiu urodziła się Małgorzata Foremniak, aktorka. Występuje m. in. w serialu “Na dobre i na złe”.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz