Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 9.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

9 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Dzień Męczenników obchodzony w Panamie.

Dzień Ligi Ochrony Przyrody.

Osoby urodzone 9 stycznia posiadają delikatną konstrukcję psychiczną. Nie naśladują utartych wzorów, lecz wnoszą wiele oryginalności. Osiągają znaczne sukcesy w dziedzinach artystycznych. Charakteryzują się zmiennością nastrojów, powinni tez zwalczać w sobie takie wady jak; nieszczerość, impulsywność i wybuchy agresji.

Patronami dnia są: św. Adrian z Canterbury, św. Filip z Moskwy oraz św. Julian męczennik.

Adrian był mnichem benedyktyńskim. Mianowany przez papieża arcybiskupem Canterbury po okresie wahania udał się do Brytanii celem nawracania tamtejszej ludności. Zmarł w 710 r.

Imieniny obchodzą: Marcelin, Marcjanna, Julian, Adrian, Adrianna, Antoni, Julianna, Marcelina, Bracsław, Alicja, Marcjanna, Mścisława i Piotr

Imię Julian jest spolonizowaną wersją łacińskiego “Julianus”, które z kolei pochodzi od łacińskiego “Julius”. Nosił je cesarz rzymski Flavius Klaudius Julianus, zwany też Julianem Apostatą, czyli Odszczepieńcem. Osoba o tym imieniu jest szlachetna, zwykle wykształcona, daje przykład swoją pracowitością, lubi ład i porządek. Uwielbia towarzystwo i podróże.

Marcelina to imię pochodzenia łacińskiego. Zostało utworzone od męskiego imienia Marceli, a to – wywodzi się od imienia Marcus. Marcelina kieruje się w życiu intuicją, a nie praktyką czy wiedzą. Jest wrażliwa, subtelna i delikatna. Chętnie i wcześnie zakłada rodzinę, troszczy się o dom, stara się dobrze wychować dzieci.

Marcjanna to kobieta subtelna o nieprzeciętnej intuicji, umiejąca szybko i trafnie podejmować decyzje. Lubi przyrodę i dobre filmy, a także piękne stroje. Nie znosi, by jej rozkazywać.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1797 Generał Jan Henryk Dąbrowski uzyskał zgodę Napoleona Bonapartego na utworzenie polskich legionów we Włoszech.  Warto przypomnieć, że Poznań jest jedynym polskim miastem, które występuje w hymnie narodowym.

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

1919 Powstańcy wielkopolscy dokonali nalotu bombowego na lotnisko we Frankfurcie nad Odrą.

1945 Urodziła się Małgorzata Musierowicz, polska pisarka, autorka popularnej serii książek “Jeżycjada”.

1977 Szósta klepka, 1979 Kłamczucha, 1981 Kwiat kalafiora, 1981 Ida sierpniowa, 1986 Opium w rosole, 1990 Brulion Bebe B., 1992 Noelka, 1993 Pulpecja, 1993 Dziecko piątku, 1994 Nutria i Nerwus, 1996 Córka Robrojka, 1998 Imieniny, 1999 Tygrys i Róża, 2002 Kalamburka, 2004 Język Trolli, 2005 Żaba, 2006 Czarna polewka, 2008 Sprężyna

1971 W Poznaniu urodził się Ślimak (wł. Maciej Starosta), polski muzyk, perkusista. Szwagier Roberta “Litzy” Friedricha. Na stałe gra w zespole Acid Drinkers, 2Tm2,3, Flapjacku i w Arce Noego. Grał także w Houku..

1989 Robert Maxell, brytyjski potentat prasowy został doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zdarzyło się 9 stycznia

1522 Po śmierci Leona X papieżem obrano kardynała Hadriana Florenszona, który przybrał imię Hadriana VI. Hadrian był ostatnim przed Janem Pawłem II papieżem nie – Włochem.

1908 Urodziła się Simone de Beauvoir – francuska pisarka. Żona J.P.Sartre`a, przedstawicielka egzystencjalizmu, profesor filozofii. Autorka m.in. powieści: “Mandaryni”, “Cudza krew”, “Pamiętnik statecznej panienki”, esejów “Druga płeć”.

1913 Urodził się Richard Nixon, prezydent USA w latach 1969-1974. Nixon, jako pierwszy prezydent USA został zmuszony do złożenia urzędu. Opinia publiczna obciążyła go odpowiedzialnością za nielegalne podsłuchiwanie przeciwników politycznych – afera Watergate. Zmarł 22 kwietnia 1994 roku.

1928 Powstała Liga Ochrony Przyrody.

1928 Rozgłośnia Polskiego Radia w Krakowie rozpoczęła nadawanie lekcji języka francuskiego przez radio.

1954 W Nowym Jorku zaprezentowano pierwszy kalkulator elektroniczny.

1981 Urodził się Euzebiusz Smolarek, polski piłkarz, reprezentant Polski.

1992 Brytyjskie pismo naukowe „Nature” podało, iż polski astronom Aleksander Wolszczan pracujący w Arecibo w Puerto Rico odkrył dwie planety krążące wokół pulsara; jest to pierwszy zaobserwowany układ planetarny poza Układem Słonecznym.

1997 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Un-Break My Heart” – Toni Braxton.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz