Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 7.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

7 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym

Dzień Dziwaka

Kambodża – Dzień Wyzwolenia

Urodzeni 7 stycznia to indywidualiści o dużym poczuciu własnej wartości. Szerokie horyzonty umysłowe, odwaga w realizacji zamierzeń połączona z cierpliwością pozwala im na uzyskanie znacznej niezależności życiowej. Powinni na bieżąco analizować, czy ich ambicje nie są zbyt wygórowane. Mimo stwarzania pozorów pewności siebie w rzeczywistości przeżywają wewnętrzny niepokój.

7 stycznia Kościół Katolicki wspomina świętych: Kanuta Lawarda, Karola z Sezze, Lucjana z Antiochii, Rajmunda z Peńafort

Lucjan z Antiochii, to męczennik żyjący w IV wieku. Był kierownikiem szkoły teologicznej, gdzie dokonał rewizji greckiej wersji Starego Testamentu. Był prześladowany za wiarę i zgładzony. W ludowej legendzie mówi się, że utopiono w morzu, ale jego ciało przeniósł na brzeg delfin.

Rajmund, Katalończyk, dominikanin, żył w XII wieku. Jako generał zakonu poświęcił się całkowicie nawracaniu Żydów i muzułmanów. Zachęcał św. Tomasza z Akwinu do napisania „Summy teologicznej”. z

Imieniny obchodzą: Lucjan, Łucjan, Rajmund, Walenty, Julian, Chociesław, Izydor, Juliusz, Kanut, Lucjan, Mateusz, Nicetas, Oriana, Teodor

Lucjan to pierwotnie przydomek, później imię męskie utworzone od imienia Lucjusz (Lucjusz to urodzony o świcie) – świetlisty, jasny. Lucjan jest człowiekiem statecznym, dokładnym, solidnym i sprawiedliwym. Z przekonań jest konserwatystą, nie lubi szybkich i ciągłych zmian. Szanuje tradycje, jest wzorowym mężem, dobrym ojcem.

Rajmund, to imię starogermańskie złożone z dwu członów oznaczających: radę, postanowienie, uchwałę oraz obronę, ochronę, schronienie. Mężczyzna o tym imieniu jest bardzo związany z przyrodą i naturą. Z zawodu bywa rolnikiem lub leśnikiem. Kontakty z naturą wpłynęły na jego charakter; jest spokojny, łagodny, dobroduszny, umie radzić sobie w życiu.

Walenty; przydomek valens oznacza mocny, silny, zdrowy, a więc Walenty to osoba o dużej sile i dobrym zdrowiu, imię pochodzenia łacińskiego.

Imię Julian jest spolonizowaną wersją łacińskiego “Julianus”, które z kolei pochodzi od łacińskiego “Julius”. Nosił je cesarz rzymski Flavius Klaudius Julianus, zwany też Julianem Apostatą, czyli Odszczepieńcem. Osoba o tym imieniu jest szlachetna, zwykle wykształcona, daje przykład swoją pracowitością, lubi ład i porządek. Uwielbia towarzystwo i podróże.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1913 Założenie klubu sportowego „Posnania” w Poznaniu. KS Posnania to najstarszy poznański klub sportowy, założony 8 maja 1907 roku, pod nazwą KS Normania. Swoje pierwsze mecze KS Normania grająca w biało-czerwono-niebieskich barwach, rozgrywała na ówczesnym placu Livoniusa (miejsce dzisiejszego dworca autobusowego). W 1912 roku, podczas meczu rozgrywanego pomiędzy KS Normanią, a miejscową niemiecką FC Brytania doszło do incydentu. Prowadzący zawody sędzia Rhode wykluczył z gry piłkarza Normanii Mariana Srokę za to, że odzywał się po polsku. Na znak protestu cała drużyna demonstracyjnie opuściła boisko. W odpowiedzi Związek niemiecki nałożył na klub kary pieniężne, a także zdyskwalifikował kilku zawodników. Wkrótce odbyło się zebranie, na którym rozwiązano formalnie niemiecką KS Normanię (należącą do Niemieckiego Wschodniego Związku Piłkarskiego – Südostdeutscher Fussball Verband), powołując w jej miejsce polską Normanię, która wkrótce, tj. 7 stycznia 1913 przybrała nową nazwę: Pierwszy Polski Klub Sportowy Posnania skupiający piłkarską, polską młodzież. Klub ten, wraz z poznańską Wartą, był konkurencją niemieckich drużyn futbolowych. Ostatecznie piłkarski klub Posnania jest traktowany jako kontynuator klubu istniejącego od roku 1907 i to właśnie ta data jest uważana za “narodziny” poznańskiego klubu.

1919 Pierwszy lot nad Poznaniem samolotu z biało – czerwoną szachownicą.

1946 Urodziła się Agnieszka Duczmal – Jaroszewska, dyrygent, założyciel i kierownik Orkiestry Kameralnej „Amadeus”. Jako pierwsza kobieta – dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.

1992 Powołanie w Poznaniu osiedli: Stare Winogrady, Plewiska, Jeżyce i Sołacz, Umultowo.

Zdarzyło się 7 stycznia

1598 Na tron Rosji wstąpił car Borys Godunow. Dążył do centralizacji władzy, utwierdził poddaństwo chłopów.

1610 Za pomocą prymitywnego teleskopu Galileusz odkrył cztery księżyce Jowisza: Io, Europę, Ganimedesa i Kallisto.

1785 Francuz Jean-Pierre Blanchard i Amerykanin dr John Jeffries po raz pierwszy przelecieli nad kanałem La Manche. Balonem napełnionym wodorem przebyli trasę z Dover do Calais.

1789 W pierwszych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych jednogłośnie zwyciężył George Washington. Wiceprezydentem został John Adams.

1882 Zmarł Ignacy Łukasiewicz – lwowski aptekarz, pionier przemysłu naftowego w Europie, konstruktor lampy naftowej.

1922 Urodził się Romuald Władysław Marczyński – nestor informatyki polskiej, twórca pierwszych polskich komputerów “Emal” i “Emal 2”, współtwórca Centrum Obliczeniowego PAN.

1927 Udostępniono do celów komercyjnych transatlantycką linię telefoniczną. Pierwsze rozmowy można było przeprowadzać pomiędzy Londynem a Nowym Jorkiem.

1948 Urodził się Kenny Loggins, wokalista amerykański. Jego największy hit to przebój nr 1 z 1984 roku „Footloose”. Nominowany był również do Oscara za temat z obrazu „One Fine Day – Szczęśliwy dzień”. W latach 70-tych członek duetu Loggins and Messina.

1965 Urodził się Jacek Bryndal, gitarzysta basowy grupy Kobranocka, za także lider grupy Atrakcyjny Kazimierz.

1977 W Pradze powstała „Karta 77” – oświadczenie intelektualistów domagających się poszanowania praw człowieka.

1981 Urodziła się Anna Dereszowska, polska aktorka.

1989 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Especially For You”- Kylie Minogue & Jason Donovan. Nagranie skomponowała i wyprodukowała spółka Stock Aitken & Waterman.

1999 Lista Przebojów Programu 3, notowanie 884: 1. Dziewczyna bez zęba na przedzie – Kult, 2. Mamona – Republika, 3. The Power Of Good-Bye – Madonna.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz