Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 6.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

6 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Dzień Objawienia Pańskiego – Trzech króli

W Polsce obchodzony jest Dzień Filatelisty

Cerkiew prawosławna – obchodzi wigilię Bożego Narodzenia

Kościół ormiański – święto narodzin Jezusa Chrystusa

Irak – Święto Armii

Francja – Święto Rodziny (odpowiednik Dnia Dziecka)

Laos – Dzień Pathet Lao

Urodzeni 6 stycznia to twórcze umysły, racjonalizatorzy i wynalazcy. Cechuje ich skromność, tolerancja i wyrozumiałość dla innych. Swoje obowiązki zawodowe i rodzinne traktują z należytą powagą i wykonują się dokładnie. Dzięki dużemu wdziękowi osobistemu mają licznych przyjaciół. Dużo zyskają, jeżeli uda im się wyjąć węża z kieszeni.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli – Mędrcy ze Wschodu początkowo nie mieli imion. Otrzymali je dopiero w IX wieku. Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej Królowie być może byli astrologami. Na podstawie trzech hojnych darów; mirry, kadzidła i złota tradycja ustaliła ich liczbę, wiek, kolor skóry i symbolikę. W IV wieku nadano im tytuły królewskie i świtę. Interpretatorzy biblijni twierdzą, że mędrcy ze Wschodu symbolizują pokłon trzech części świata; Azji, Europy i Afryki.

Imieniny obchodzą: Kacper, Melchior, Baltazar

Kasper, Kacper – imię prawdopodobnie pochodzenia perskiego, oznacza prawdopodobnie „stróża, skarbnika skarbca” albo jest to skrót perskiego imienia Gathaspar – „wspaniały”. Kacper to osoba zdrowa, silna i dobrze zbudowana. Przypuszcza się, ze imię to pochodzi z języka perskiego, od słowa “gizbar”, czyli skarbnik albo stróż skarbca. Kacper podchodzi do życia dość lekkomyślnie, często lekceważy zdanie innych. Jest przekorny, bywa złośliwy, dzieci trzyma w żelaznej dyscyplinie.

Melchior, imię hebrajskie oznacza – „król (Bóg) jest światłością moją”, w Polsce używane od XIV wieku. Melchior to imię mężczyzn otwartych, wylewnych, obdarzonych dużą wrażliwością. Osoby o tym imieniu są towarzyskie, konsekwentne, chętnie służą pomocą innym. Uwielbiają podróże i dobra literaturę.

Baltazar, w języku hebrajskim i akadyjskim oznacza „zachowaj króla”, imię pochodzenia babilońskiego, znane ze Starego Testamentu, w Polsce używane od XII wieku. Panowie o imieniu Baltazar są pewni siebie, inteligentni i sprytni. Zawsze potrafią zadbać o swoje interesy, dlatego często już w młodym wieku osiągają duże sukcesy. W stosunku do otoczenia są wymagający, łatwo ich zranić.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1590 Urodził się Kasper Drużbicki, jezuita, pisarz ascetyczny, związany z kolegiami w Poznaniu i Kaliszu.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1621 w Poznaniu. Był gruntownie oczytany, ujawniał świetną znajomość Biblii i kulturę duchową (znał mistykę nadreńską), humanistyczną, filozoficzną. Miał bogate życie wewnętrzne, w tym doświadczenia mistyczne. Zainicjował nabożeństwo do Serca Pana Jezusa, stając się w Europie prekursorem kultu Serca Chrystusa na długo przed objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque w Paray-le-Monial. Jest wybitnym prozaikiem epoki baroku.

1813 Urodził się Hipolit Cegielski, nauczyciel, filolog i wielkopolski przemysłowiec, twórca słynnych zakładów metalowych.

1891 Założenie na Jeżycach w Poznaniu Towarzystwa Śpiewu „Halka”.

1919 Powstańcy wielkopolscy zdobyli lotnisko na Ławicy z dużymi składami materiałów wojennych. Tym samym akcja wyzwalania Poznania dobiegła końca. Wybuchły walki pod Czerskiem i Kościerzyną na Pomorzu (w Prusach Zachodnich). Powstanie wykroczyło poza teren Wielkopolski.

1920 Na terenach Wielkopolski przyznanych Polsce przez Radę Ambasadorów nastąpiło przejęcie sądownictwa z rąk niemieckich.

1940 Hitlerowcy zamordowali w Poznaniu, w Forcie VII 1200 Polaków.

1941 Amerykański prezydent Franklin Delano Roosvelt określił cztery aspekty wolności osobistych, za którymi opowiadają się Stany Zjednoczone. Były to: swoboda słowa, swoboda wyznania, wolność od strachu i wolność wyboru. Ten prezydent USA ma w Poznaniu swoją ulicę, jedną z najważniejszych w mieście – biorąc pod uwagę wartości za jakimi się opowiada – chyba słusznie!

1942 Miały miejsce rewizje gestapo w Poznaniu w poszukiwaniu odzieży zimowej z przeznaczeniem jej na front wschodni.

Zdarzyło się 6 stycznia

1412 Urodziła się Joanna d’ Arc, bohaterka narodowa Francji. W czasie wojny stuletniej na czele niewielkiej armii uwolniła Orlean i nakłoniła króla Francji Karola VII, by podjął się wyzwolenia kraju. Została wydana Anglikom i spalona na stosie w 1431 roku. Kanonizowano ja w 1920 roku.

1540 Król Anglii Henryk VIII ożenił się po raz czwarty. Tym razem wybranką była Anna (z Cleves); małżeństwo trwało 6 miesięcy, po czym Anna została uwięziona w Tower, gdzie wkrótce ścięto jej głowę.

1852 Zmarł Louis Braille – twórca pisma dla niewidomych do czytania za pomocą dotyku. Był nauczycielem w paryskim zakładzie dla ociemniałych.

1875 W wieku 78 lat zmarł w biedzie Piotr Wysocki, inicjator powstania listopadowego. Przeżył 27 lat katorgi (pierwszy wyrok: śmierć przez ćwiartowanie, zamieniono na szubienicę, a później na 20 lat zasłania). Po powrocie do kraju odmówił przyjęcia rosyjskiej emerytury.

1911 Urodził się Kazimierz Rudzki – aktor, konferansjer, pedagog. Znany m.in. z występów w “Kabarecie Starszych Panów”, a także z serialu “Wojna domowa”, nagrań radiowych.

1913 Urodził się Edward Gierek, polityk, pierwszy sekretarz KC PZPR. Po wydarzeniach w grudniu 1970 roku przejął władzę z rak ekipy Władysława Gomułki. Gierek obiecywał intensywny rozwój kraju. Jego polityka otwarcia na Zachód i niemal nieograniczonego korzystania z kredytów gwarantowanych przez państwo doprowadziła do gigantycznego zadłużenia kraju bez spodziewanych efektów gospodarczych. Gierek został odsunięty z urzędu 28 sierpnia 1980 w wyniku strajków, które wybuchły na Wybrzeżu i ogarnęły cały kraj. Zmarł 29 lipca 2001 roku.

1929 Urodził się Lucjan Kydryński, autor wielu książek o tematyce muzycznej, prezenter imprez estradowych. Twórca popularnych programów radiowych i telewizyjnych. Mąż piosenkarki Haliny Kunickiej, ojciec Marcina Kydryńskiego, teść Anny Marii Jopek.

1930 Pierwszy samochód (Packard sedan) został wyposażony w silnik diesla.

1942 Zakończył się pierwszy lot na około świata, rekord ustanowiła załoga samolotu linii lotniczych „Pan Am”. ęło im to 35 dni, z czego 200 godzin spędzono w powietrzu,

1945 Narodził się najbardziej znany skunks świata – Pepe Le Pew. Wykreowany, jak większość postaci z kreskówek Warnera, przez Chucka Jonesa i Mela Blanca (głos) miał atrybuty klasycznego kochanka. Francuz, urodzony romantyk, z wielkim ego i nie mniejszym entuzjazmem w zdobywaniu serc niewieścich. Niestety, wciąż był skunksem z całym cuchnącym inwentarzem. Wonnych przykrości doświadczał chociażby kot Sylwester – tylko dlatego, że kolorystykę miał zbyt podobną do ukochanej Pepe – Penelope.

1953 Urodził się Malcolm Young, gitarzysta grupy AC/DC, starszy brat Angusa. Zespół znany jest z przeboju “Highway to Hell” i “Back In Black”. wijue

1955 Urodził się Rowan Atkinson, angielski komik znany jako Jaś Fasola.

1956 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Rock Around The Clock” Bill Haley & His Comets.

1964 Urodził się Mark O’Toole, gitarzysta basowy grupy Frankie Goes To Hollywood. W 1984 roku grupa wylansowała przebój nr 1 “Relax”. Inne znane utwory grupy to “The Power of Love”, “Welcome to the Pleasuredome” oraz “Rage Hard”.

1973 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “You’re So Kain” – Carly Simon. W chórkach wystąpił Mick Jagger.

1977 Wytwórnia EMI wyrzuciła grupę Sex Pistols po telewizyjnym skandalu z Billem Groungy. Zaproszeni przez niego do programu emitowanego na żywo obrzucili gospodarza wyzwiskami. W marcu Sex Pistols podpisali kontrakt z inną wytwórnią – A&M.

1979 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: YMCA – The Village People.

1982 Władze PRL rozwiązały Niezależne Zrzeszenie Studentów.

1984 W australijskim mieście Melbourne urodziły się pierwsze czworaczki poczęte in vitro.

2001 Adam Małysz wygrał w . Turniej Czterech Stoczni, gromadząc w czterech konkursach 1045,9 pkt. Drugie miejsce zajął Fin Janne Ahonen, a trzecie Niemiec Martin Schmidt.

2002 Swen Hannawald jako pierwszy w historii skoczek wygrał wszystkie konkursy 48. Turnieju Czterech Skoczni oraz zgromadził rekordową liczbę punktów- 1077,6. Drugie miejsce w konkursie zajął Matti Hautaemeki, a trzecie Martin Hoellwarth.

2006 54. Turniej Czterech Skoczni – po raz pierwszy w historii impreza miała dwóch triumfatorów; Janne Ahonen i Jakub Janda uzyskali taką samą łączną notę – 1081,5 pkt.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz