Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 5.I

5 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Urodzeni 5 stycznia posiadają duże możliwości realizowania swoich ambitnych celów. Potrafią maksymalnie skoncentrować się na danym zagadnieniu, co przy zdecydowaniu i konsekwencji prowadzi ich do sukcesu. Łatwo narzucają swoją wolę innym. Mimo to w swoich dążeniach do dominacji lub sprawowania władzy są dość rozważni. Nie powinni zazdrościć lepszym od siebie sukcesów, ani być w stosunku do nich złośliwi.

Imieniny obchodzą: Emilian, Hanna, Telesfor, Edward, Szymon,. Symeon, Amat, Amata, Amelia, Emiliusz, Hanna, Jan Nepomucen, Marcelina, Piotr, Roger, Włościbor

Telesfor, imię greckie złożone ze słów tele – daleko, w dali i phero – niosę.

Edward to staroangielskie imię, które tłumaczy się jako “stróż, opiekun majątku”. Rozpowszechniło się w Europie dzięki powieści “Nowa Heloiza” Jeana Rousseau. Mężczyźni o tym imieniu są stateczni i rozważni. To dobrzy negocjatorzy i rozjemcy, sprawdzający się w dyplomacji i polityce. Są dobrymi i przekonującymi mówcami, posiadają też uzdolnienia muzyczne.

Szymon to biblijne imię hebrajskiego pochodzenia. Oznacza “Bóg wysłuchał”. Szymon jest człowiekiem prostolinijnym, kochającym prawdę i sprawiedliwość. Jest przy tym bardzo tajemniczy, chroni swe prywatne życie. Wrażliwy na innych, stały w przekonaniach, pogodny, lubi doradzać. Imię pochodzi z łaciny od słowa “gorliwy, żarliwy, pilny”.

Emilian jest mężczyzną pracowitym i pełnym dobrych chęci. Lojalny w stosunku do rodziny i przyjaciół jest także stały w uczuciach. Czasem bywa jednak zbyt zamknięty w sobie i nie potrafi znaleźć wspólnego języka z otoczeniem.

Imię Hanna pochodzi od hebrajskiego słowa “hannah”, podobnie jak imię Anna. Obydwa imiona oznaczały “pełną wdzięku, łaskawości”. Imię używane w Europie i w Polsce od czasów wypraw krzyżowych w formach Anna i Hanna. Hanna jest osobą niezwykle oddaną mężowi i dzieciom. Wrażliwa na uroki krajobrazu i piękno wnętrz domowych. Lubi spokój, zgodę i harmonię we własnym środowisku.

Kościół katolicki czci dziś:

Świętego Jana Nepomucena Neumanna, urodzonego w 1811 roku czeskiego księdza. Swoją posługę kapłańską wykonywał w Ameryce Północnej, która wtedy potrzebowała posługi duchownej, zwłaszcza wśród emigracji niemieckiej. Był biskupem Filadelfii, zajmował się najbiedniejszymi, założył wspólnotę sióstr pod wezwaniem Notre Dame. Został kanonizowany w 1977 roku.

Świętego Szymona Słupnika, urodzonego w 459 roku. Od wczesnej młodości poddawał swoje ciało rozmaitym umartwieniom, powstrzymując się zwłaszcza od jadła. Przez 36 lat mieszkał na wysokim słupie. Powodem, dla którego przyjął tak niezwykły styl życia, było pragnienie uniknięcia naporu ludzi, którzy gromadzili się wokół słupa, aby wysłuchać jego kazań, które były pełne dobroci i współczucia. Dokonał wielu nawróceń, szczególnie wśród Beduinów. Miał wielu następców, m.in. św. Daniela Słupnika.

Świętego Telesfora, 14 papieża na stolicy piętrowej.

Św. Edwarda, króla Anglii (ok. 1003-1066). Był prawdziwym ojcem dla poddanych. Szczególną opieką otaczał ubogich i chorych. Współcześni dali mu przydomek: Wyznawca.

Bł. Marię Marcelinę Darowską (1827-1911) założycielkę Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia. Wyniesiona została na ołtarze przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1996 r.

Zdarzyło się 5 stycznia

1793 Zmarł Carlo Goldoni – włoski komediopisarz. Twórca ponad 200 sztuk scenicznych, opisujących środowisko 18-wiecznej Wenecji, autor m.in.: „Sługi dwóch panów”.

1797 Tego dnia odnotowano pierwsze założenie cylindra przez Brytyjczyka. Aresztowano niejakiego pana James’a Hetherington’a, który, jak napisano w raporcie, “miał na głowie długą, świecącą konstrukcję, którą straszył przechodniów”.

1855 Urodził się King Camp Gilette, amerykański wynalazca bezpiecznej maszynki do golenia. i nożyka, zwanego w Polsce od jego nazwiska – żyletką.

1905 Urodził się Laszlo Papp, węgierski bokser. Złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w 1948, 52, 56 r.

1914 Tego dnia Charles Chaplin stanął po raz pierwszy przed kamerą filmową występując w komedii “Aby zarobić na życie” w reżyserii Henryka Pathe Lehermanna.

1932 Urodził się Umberto Eco, włoski pisarz, filozof. Autor głośnych powieści “Imię Róży”, “Wahadło Faucaulta” czy “Wyspa dnia poprzedniego”, felietonów “Zapiski na pudełku zapałek”.

1949 W Moskwie powstała RWPG – Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, utworzona przez państwa komunistyczne. (rozwiązana w 1991 roku)

1949 Urodził się Andrzej Mleczko, polski rysownik satyryczny.

1968 Urodził się Andrzej Gołota, polski bokser wagi ciężkiej.

1969 W Ohio urodził się Marilyn Manson jako Brian Warner. Jest liderem jednej z najbardziej kontrowersyjnych formacji na świecie Marilyn Manson. Znany jest z szokującego wyglądu i teledysków. Do najbardziej znanych krążków zespołu należą “Antichrist Superstar” i “Mechanical Animals”.

1970 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Raindrops Keep Fallilng On My Head” – BJ Thomas. Nagranie zostało wykorzystane w filmie “Butch Cassidy & Sundance Kid” z udziałem Paula Newmana.

1973 I Sekretarz KC PZPR Edward Gierek otrzymał Order Lenina.

1974 Urodził się Marcin Wójcik, polski artysta kabaretowy, założyciel kabaretu Ani Mru-Mru.

1979 W małym klubie w Minnesocie odbył się pierwszy koncert Prince’a. Był bardzo nieśmiały, stał tyłem do publiczności, która i tak nie wykazywała większego zainteresowania jego koncertem.

1991 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Justify My Love” – Madonna. Współautorem nagrania jest Lenny Kravitz.

2002 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “How You Remind Me” – Nickelback; US Top Album: “Weathered” – Creed.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz