Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 4.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

4 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Angola – Dzień Męczenników Kolonialnych Represji

Birma – Święto Niepodległości

Demokratyczna Republika Konga – Dzień Męczenników Niepodległości

Przysłowie: „4 Stycznia objawi jak się przyszły grudzień sprawi”.

Urodzeni 4 stycznia są ambitni i zdecydowani w swoich poczynaniach. Wiedzą czego oczekują od życia. Posiadają dużą wyobraźnię, która pozwala im widzieć wiele spraw w nowym ujęciu. Uważnie analizują swoje możliwości i jeśli zdecydują się na działanie, czynią to z dużą wiarą w sukces. Uważają się za osoby dowcipne i o dużym poczuciu sprawiedliwości. Otoczenie nie zawsze odnosi takie wrażenie. W postępowaniu powinni zwracać większą uwagę na swoje skłonności do awantur i kłótni. Również zbytnia pewność siebie prowadzi ich do zarozumiałości. To co z trudem zdobędą mogą łatwo stracić, bo hazard jest dla nich dużą pokusą.

Patronkami dnia są: bł. Aniela oraz św. Elżbieta Seton.

Aniela, wdowa i pustelnica (1248-1309), pochodziła z miasteczka Foligno we Włoszech, uznana za jedną z największych mistyczek średniowiecza.

Elżbieta Seton (1744-1841), pierwsza mieszkanka USA wyniesiona na ołtarze. Była protestantką. Na katolicyzm przeszła mając 32 lata. Założyła zakon Miłosiernych Sióstr św. Józefa. Kanonizowana przez Pawła VI w 1975 r.

Imieniny obchodzą: Aniela, Eugeniusz, Leonia, Tytus, Aggeusz, Angelika, Benedykta, Benita, Bożymir, Dafroza, Dobromir, Dobrymir, Doroteusz, Elżbieta, Gajusz, Grzegorz, Izabela, Kajus, Marcjan, Rygobert, Suligost.

Aniela to polska forma imienia Angela, imię pochodzi od łacińskiego słowa „angelus” – posłaniec, poseł. Aniela jest osobą o wielkim sercu, właśnie ono kieruje jej życiem, niestety ma słaby charakter. Swoim urokiem osobistym czaruje wszystkich dookoła. Niestety wadą jej charakteru jest to, iż do wielu ważnych spraw podchodzi zbyt płytki i powierzchownie. Znajomi mówią do niej Anielka, a czasami Nela. Jej ulubiony kolor to fioletowy, ze zwierząt najbardziej lubi jaszczurki. Wśród świętych noszących to imię, najbardziej znana jest Święta Aniela. Cały swój majątek rozdała ubogim i chorym, a następnie wstąpiła do zakonu św. Franciszka. Od tego momentu doznała wiele łask mistycznych i objawień.

Powiedzenie „Do ciężkiej Anielki” (żartobliwy zwrot, zastępujący przekleństwo)

Eugeniusz, imię greckie oznacza: „dobrze urodzony, z dobrego rodu”. Eugeniusz jest dobry, często uparty, sentymentalny i lekkomyślny. Nie kieruje się zmysłem praktycznym i nie wykazuje wiele inwencji w życiu.

Przysłowie:, „Jeśli da śnieg na Eugeni, to zima się przemieni”

Benita jest skróconą hiszpańsko-włoską formą imienia Benedykta. To z kolei wywodzi się od łacińskiego słowa “benedictus”, które znaczy “błogosławiony”. Benita jest kobietą skrupulatną, zapobiegliwą o wielkim temperamencie i niezwykle wyostrzonej intuicji. Kierując się wyczuciem postępuje zawsze zgodnie ze swoim sumieniem, sprawiedliwie, lojalnie, uczciwe.

Imię Tytus pochodzi od łacińskiego słowa “titus” oznaczającego dzikiego gołębia. Mężczyzna o tym imieniu jest niewyczerpanym źródłem pomysłów, których realizacja zaprząta go niemal bez reszty. Tytus jest wielkim miłośnikiem natury, pożeraczem książek. Umie łączyć fakty i je uogólniać. Nie spieszy się do zakładania rodziny, ale jeśli już to zrobi, jest dobrym ojcem i mężem.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1919 Wojciech Trąbczyński został tymczasowym naczelnym prezesem prowincji poznańskiej po rezygnacji Johanna von Eisenhardta – Rothego.

1928 W Poznaniu urodził się Jan Lenica – grafik, malarz, autor plakatów filmowych i filmów eksperymentalnych.

Warto dodać odnośnie do drzewa genealogicznego, że jego dziadem (ze strony matki) był sławny poznański realista ze szkoły monachijskiej Piotr Kubowicz, siostrą zaś była Danuta, mistrzyni ilustracji dla dzieci (szwagrem Lenicy został pisarz i reżyser filmowy Tadeusz Konwicki).

Jest jednym z autorów polskiej szkoły plakatu. Swoje plakaty, rysunki i grafiki prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Lenica blisko współpracował w pierwszym okresie tworzenia filmów animowanych z Walerianem Borowczykiem. Obaj artyści uznawani są dzisiaj za pionierów surrealistycznego kina absurdu.

Zdarzyło się 4 stycznia

41 Został zamordowany Kaligula – cesarz rzymski od 37 roku.

1643 Urodził się Isaac Newton, angielski matematyk, astronom, autor prawa ciążenia.

1785 Urodził się Jacob Grimm, filolog niemiecki, twórca językoznawstwa porównawczego. Wraz z bratem Wilhelmem wydał tłumaczony na wiele języków zbiór bajek dla dzieci.

1809 Urodził się Louis Braille, francuski wynalazca pisma dla niewidomych. Był nauczycielem niewidomych, ociemniały od 3 roku życia. Zmarł 6 stycznia 1852 roku.

1813 Urodził się Izaak Pitman, wynalazca stenografii, czyli szybkiej metody sporządzania notatek.

1923 Lenin w postscriptum do swego „Testamentu” zalecił odwołanie Józefa Stalina z funkcji sekretarza generalnego partii bolszewickiej.

1933 Kongres USA ustanowił 11 października Dniem Puławskiego.

1937 Urodził się Mariusz Walter, polski dziennikarz i producent telewizyjny, współtwórca Telewizji TVN.

1960 Urodził się Michael Stipe, wokalista i lider amerykańskiego zespołu R.E.M. Grupa powstała w mieście Athens, w stanie Georgia. Pierwszym dużym przebojem R.E.M. był “The One I Love” z 1987 roku. Najbardziej znaną płytą zespołu jest pochodzący z 1991 roku album “Out of Time” zawierający single “Losing My Religion” oraz “Shiny Happy People”.

1964 Miała miejsce pierwsza papieska pielgrzymka do Ziemi Świętej. Paweł VI spotkał się w Ammanie z królem Jordanii Husajnem, w Nazarecie z prezydentem Izraela Szalmanem Szazarem, a w Jerozolimie na Górze Oliwnej odbyło się pierwsze od 1943 roku spotkanie z patriarchą Konstantynopola Athenagorasem I.

1965 Urodziła się Beth Gibbons, wokalistka formacji Portishead. To jedna z najważniejszych grup triphopowych. Do najbardziej znanych nagrań zespołu należą “Glory Box”, “Sour Times” oraz “All Mine”. W 1995 otrzymali prestiżowe wyróżnienie “Mercury Music Prize” za debiutancki album “Dummy”.

1975 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Lucy In The Sky With Diamonds” – Elton John. Wcześniej wykonywała ten utwór grupa The Beatles.

1991 Sejm powołał Jana Krzysztofa Bieleckiego na stanowisko premiera RP.

1996 Zmarł Andrzej Wiktor Piotrowski, dziennikarz Programu III Polskiego Radia. Był autorem codziennych kalendarzy radiowych i licznych cykli audycji, m.in. “Sto książek-sto rozmów” i “Droga na Wawel”.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz