Aglomeracja

Kalendarium POZNAŃSKIE – 30.XII

KALENDARIUM POZNANIA  Foto:

30 GRUDNIA Słońce w znaku Koziorożca

KALENDARIUM POZNANIA

Filipiny – Dzień Jose Rizala

30 grudnia rodzą się osoby o umyśle refleksyjnym, poważne i obowiązkowe. Umieją doskonale koncentrować się, wierzą we własne siły i są cierpliwe w dążeniu do celu. Zarówno na siebie, jak i na innych patrzą krytycznie. Potrafią zacięcie bronić przekonań.

Patronem dnia jest św. Egwin, benedyktyn i biskup diecezji Worcester w Anglii (żył w VII w.). Był zasłużonym reformatorem życia kościelnego. Szczególną jego zasługą była obrona świętości sakramentu małżeństwa. Pod koniec życia zrezygnował z godności biskupa i zamieszkał w klasztorze.

Kalendarium poznańskie

1871 Ukazał się ostatni numer wydawanego w Poznaniu tygodnika „Sobótka” (pod redakcją Romana Szymańskiego)

1883 Zmarł Jan Konstanty Żupański, poznański księgarz i wydawca.

1971 Zmarł Zbigniew Burzyński, pilot i konstruktor balonów. Był dwukrotnym zdobywcą Pucharu Gordon Bennetta. Warto przy tej okazji wspomnieć, że w Poznaniu na osiedlu Warszawskim mieszaka jedyny polski zdobywca tej prestiżowej nagrody po II wojnie. W 1983 roku Puchar zdobył Stefan Makne (razem z Ireneuszem Cieślakiem)

1972 Oddanie do użytku pierwszej części szpitala przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu i oddanie do użytku trasy tramwajowej na zbudowanym odcinku trasy Hetmańskiej między ulicą Głogowską i Dzierżyńskiego w Poznaniu.

Zdarzyło się 30 grudnia

1946 W Chicago urodziła się Patti Smith, amerykańska wokalistka rockowa, kompozytorka i poetka, w latach 70-tych liderka grupy Patti Smith Band. Zadebiutowała albumem “Horses” (1975), a jej największym przebojem była piosenka “Because The Night” (1978). W 2008 roku koncertowała w Poznaniu, na Dziedzińcu Centrum Kultury Zamek.

1956 Urodził się Jacek Wszoła, rekordzista świata i Europy w skoku wzwyż, złoty (1976) i srebrny (1980). Medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu i Moskwie. (195 cm, 78 kg )

1959 Urodziła się Tracey Ullman, aktorka komediowa. Występowała m.in. w popularnym serialu “Ally McBeal”, i “Tracy bierze na tapetę”.

1975 Urodził się Tiger Woods, zawodowy gracz w golfa.

1988 Urodził się Jan Mela, polski niepełnosprawny polarnik, najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i bieguna południowego.


Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz