Aglomeracja

Kalendarium POZNAŃSKIE – 29.XII

KALENDARIUM POZNANIA  Foto:

29 GRUDNIA Słońce w znaku Koziorożca

KALENDARIUM POZNANIA

Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej – proklamowany przez ONZ

Urodzeni 29 grudnia otrzymali od natury mocny charakter i wytrwałość w dążeniu do celu. Mają duże ambicje i poważnie traktują przyjęte obowiązki. W ich sporą rolę odgrywa intuicja. Niemal zawsze stawiają siebie na pierwszym miejscu, są kapryśni, a nieraz złośliwi.

Patronem dnia jest św. Tomasz Becket, biskup i męczennik. Już po otrzymaniu święceń kapłańskich, jako wybitny znawca prawa został mianowany przez Henryka II, króla angielskiego lordem kanclerzem (1155 r.). Zrezygnował z kanclerstwa po otrzymaniu nominacji na arcybiskupa Canterbury. Wówczas przeciwstawił się królewskim dążeniom ograniczenia praw Kościoła. W wyniku powstałego konfliktu został na rozkaz króla zamordowany w katedrze w czasie nieszporów (29 grudnia 1170 r.). Grobowiec Świętego i jego szczątki zostały zniszczone na polecenie króla Henryka VIII (1538 r.).

Kalendarium poznańskie

1457 Ustanowienie statutu cechu rymarzy i siodlarzy w Poznaniu.

1896 Ukazał się ostatni numer tygodnika „Przegląd Poznański”.

1949 Otwarcie Państwowej Wojewódzkiej Lecznicy dla Zwierząt na Junikowie w Poznaniu.

1999 Otwarcie nowego szpitala przy ulicy Kurlandzkiej w Poznaniu.

Zdarzyło się 29 grudnia

1820 Urodził się Tytus Chałubiński, lekarz, inicjator leczenia klimatycznego gruźlicy w Polsce, odkrywca walorów leczniczych i turystycznych Zakopanego

1899 Urodził się Eugeniusz Bodo (właśc. Bogdan Eugeniusz Junod), piosenkarz, tancerz, aktor. Propagator sztuki filmowej; znany z przebojów: „Już taki jestem zimny drań”, czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, amant przedwojennego kina.

1902 Urodził się Henryk Wars, kompozytor, dyrygent, aranżer i twórca muzyki filmowej. Autor piosenek; “Umówiłem się z nią na dziewiąta”, “Miłość ci wszystko wybaczy”. (zm. 1.09.1977 w Los Angeles).

1911 Zmarł Edmund Biernacki – lekarz patolog. Pierwszy zaobserwował, że szybkość opadania krwinek jest przyspieszona w różnych chorobach (tzw. odczyn Biernackiego, znany powszechnie jako “OB”)

1946 Urodziła się Marianne Faithfull, wokalistka, aktorka, kompozytorka i producentka nagrań, swego czasu przyjaciółka Micka Jaggera. Odkrył ją menedżer The Rolling Stones Andrew Loog Oldham, a autorami jej pierwszego przeboju “As Tears Go By” byli Mick Jagger i Keith Richards. Jej największymi piosenkami były – “Come And Stay With Me” (1965), “The Little Bird” (1965), “Summer Nights” (1965) i “The Ballad Of Lucy Jordan” (1979). W roku 1997 gościnnie zaśpiewała w jednej piosence na płycie grupy Metallica “Reload”.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz