Aglomeracja

Kalendarium POZNAŃSKIE – 31.XII

KALENDARIUM POZNANIA  Foto:

31 GRUDNIA Słońce w znaku Koziorożca

KALENDARIUM POZNANIA

Urodzonych 31 grudnia natura obdarzyła odwagą i przedsiębiorczością. Bywają też uparci i zawzięci w dążeniu do celu. Za to w miłości i przyjaźni są lojalni i wierni. Cechuje ich nie tylko czułość i subtelność, lecz także dowcip i duże poczucie humoru.

Patronami dnia są: św. Sylwester I, papież oraz św. Katarzyna Labouré.

Św. Sylwester rządził Kościołem w latach 314-335. Był pierwszym papieżem w warunkach wolności wyznawania wiary po wydaniu przez cesarza Konstantyna Wielkiego edyktu mediolańskiego (313 r.). Wówczas Kościół wyszedł z katakumb i mógł swobodnie się rozwijać. Dla uregulowania wielu spraw kościelnych zwołał do Nicei (325 r.) Sobór Powszechny. Przyjęte przez zebranych uchwały zostały zatwierdzone przez Sylwestra. Z jego rąk przyjął chrzest cesarz Konstantyn Wielki. On również konsekrował pierwszą rzymską świątynię pw. św. Jana na Lateranie.

Św. Katarzyna Labouré, zakonnica ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia była mistyczką. Kilkakrotnie ukazywała się jej Matka Boża. W czasie jednego z objawień (27 listopada 1830 r.) Maryja poleciła jej wykonanie medalika z wizerunkiem Niepokalanego Poczęcia i napisem: Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Papież Leon XIII potwierdził to objawienie w 1894 r. i zezwolił na obchodzenie święta Objawienia Cudownego Medalika 27 listopada (ostatnia reforma liturgii przeniosła je na 31 grudnia). Gorącym czcicielem i propagatorem Cudownego Medalika był św. Maksymilian Maria Kolbe, a obecnie oo. Franciszkanie z Niepokalanowa. z

Kalendarium poznańskie

1851 W Poznaniu ukazał się ostatni nr “Gońca Polskiego.” Red. Antoni Rose, rzeczywisty Władysław Bentkowski.

1888 Urodził się Walenty Dymek, arcybiskup metropolita poznański. (zm. 1956)

1918 Wyjazd Ignacego Jana Paderewskiego z Poznania (bez rozgłosu).

1932 Zespół polskich kryptologów, naukowców Uniwersytetu Poznańskiego złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej “enigma””.

1955 Uniwersytet Poznański zmienił nazwę na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

1999 Zmarł Marian Pogasz, poznański aktor. Odtwórca m.in. roli Starego Marycha z felietonów radiowych Juliusza Kubla.

Zdarzyło się 31 grudnia

1900 W Paryskiej dzielnicy Montrmartre naliczono 127 domów publicznych.

1922 Urodził się Marek Edelman, działacz opozycji, lekarz, jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie. Był jedynym dowódcą, który przeżył powstanie.

1937 W Walii urodził się Anthony Hopkins, aktor. “Milczenie owiec”: H. Lecter.

1941 Urodził się Alex Ferguson, szkocki menedżer piłkarski, twórca potęgi Manchester United.

1959 Urodził się Val Kilmer, aktor. “Top Secret”, “Willow”, “Top Gun”.

1979 Urodziła się Agnieszka Grochowska polska aktorka teatralna i filmowa.

1996 Zmarł Wiesław Drzewicz – popularny aktor. Znany m.in. z serialu “Labirynt”, użyczał też głosu Gargamelowi ze Smurfów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz