Aglomeracja

Kalendarium POZNAŃSKIE – 28. XII

KALENDARIUM POZNANIA  Foto:

28 GRUDNIA Słońce w znaku Koziorożca

KALENDARIUM POZNANIA

Hiszpania, Meksyk – Dzień Niewiniątek (el Día de Inocentes, Dzień Niewinnych Dzieci Betlejemskich), odpowiednik prima aprilis

Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Urodzeni 28 grudnia często zadziwiają otoczenie aktywnością, wytrwałością i dowcipem. To ludzie sukcesu, którzy radzą sobie w każdej sytuacji i nigdy nie spoczywają na laurach. Ich wady to egoizm, chciwość i podejrzliwość.

Tego dnia, (jeśli nie wypada niedziela) Kościół obchodzi święto świętych Młodzianków. Były to dzieci z Betlejem i okolicy do drugiego roku życia, zamordowane na rozkaz króla Heroda. W liturgii wspomina się również św. Kaspra del Bufalo, zakonnika i kapłana. Należał do grupy kapłanów, którzy odmówili złożenia przysięgi na świecką konstytucję wprowadzoną przez cesarza Napoleona Bonapartego. Przez kilka lat przebywał na wygnaniu. Po upadku cesarstwa powrócił do Rzymu, gdzie zasłynął jako kaznodzieja ludowy. Zmarł w 1836 r. podczas epidemii cholery.

Kalendarium poznańskie

1856 Urodził się Thomas Woodrow Wilson, polityk amerykański. Prezydent USA w latach 1913 – 1921, twórca pokojowego programu znanego jako „Czternaście Punktów”, współtwórca Ligi Narodów, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Polityk ten ma w Poznaniu swój park i pomnik.

1916 Urodził się Gerard Labuda, historyk, badacz średniowiecza, profesor UAM.

1918 Powstańcy wielkopolscy aresztowali pruskich generałów, z komendantem twierdzy Pozen, Fritzem von Hahnem na czele.

1930 W Poznaniu zakończył działalność Teatr Popularny im. Wojciecha Bogusławskiego.

Zdarzyło się 28 grudnia

1895 W paryskim “Grand Café” miał miejsce pierwszy pokaz filmu „Wyjście robotnic z fabryki w Lyonie” nakręcony przez braci Lumiére. Pierwsze kino w Poznaniu “Residenz” powstało w 1907 r. przy ul. Berlińskiej 20 (dziś ul. 27 grudnia).

1895 Wilhelm Röntgen opublikował pierwszy artykuł o odkryciu promieniowania rentgenowskiego (promieniowania X).

1930 Księstwo Luksemburg udzieliło zezwolenia Radiu Luksemburg na rozpoczęcie działalności. W latach 50. i 60. Radio Luksemburg było jedyną radiostacją komercyjną, nadającą po angielsku swoje programy na Europę i jedyną nadającą rock and roll.

1984 W Koblencji w RFN odbył się ślub Thomasa Andersa, wokalisty Modern Talking z Norą Balling – to ona była powodem rozpadu zespołu.

1989 Sejm PRL przyjął pakiet ustaw zmieniających ustrój gospodarczy tzw. plan Balcerowicza. Po latach PRL gospodarkę cechował chaos w dziedzinie finansów i produkcji. Inflacja sięgała 250 % rocznie, wielki deficyt w handlu zagranicznym przy niskim poziomie rezerw walutowych stawiał Polskę w oczach zagranicznych pożyczkodawców w kręgu potencjalnych bankrutów. Na rynku wewnętrznym utrzymywał się stały niedobór towarów; kartkowe racjonowanie żywności, alkoholu, obuwia. Plan Balcerowicza ustabilizował gospodarkę i otworzył ją na świat.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz