Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 27.I

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

27 STYCZNIA Słońce w znaku Wodnika

Kościół katolicki w Polsce – Dzień Dialogu z Islamem

Światowy Dzień Celnictwa

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście

Dzień Pamięci Ofiar Reżimu Hitlerowskiego – obchodzony w RFN

Urodzeni 27 stycznia to typ myślicieli, wszelkie problemy rozważają długo i wszechstronnie, dochodząc nieraz do rewolucyjnych koncepcji. Często stają się prekursorami nurtów naukowych. Posiadają dużą intuicję, dlatego szybciej niż inni znajdują rozwiązanie. Są przy tym cierpliwi i wytrwali. W uczuciach są wierni i stali. Nie mają zmysłu praktycznego, często są to życiowe safanduły, zdane na doradztwo i opiekę domowników. Potrafią bez trudu rozwiązać problem naukowy, ale nie wiedzą, w co się ubrać. Ulegają nastrojom, zmieniają często swoje opinie i poglądy. Brak im pewności siebie.

Patronką dnia jest św. Aniela Merici, zakonnica.

Wysoki stopień świętości osiągnęła poprzez modlitwę, życie sakramentalne i pełną poświęcenia służbę wśród chorych. Prawie całe swoje życie spędziła w Brescii (Włochy), gdzie założyła zgromadzenie sióstr Urszulanek. Zmarła w 1540 r. z

Dzisiejszemu dniu patronuje również bł. Jerzy Matulewicz, marianin i biskup wileński (od 1918 r.). W 1925 r. papież Pius XI mianował go arcybiskupem i wizytatorem apostolskim na Litwie. Założył zgromadzenie Sióstr Ubogich od Niepokalanego Poczęcia NMP oraz odnowił zgromadzenie Księży Marianów. Zmarł w 1927 r. Został ogłoszony błogosławionym przez papieża Jana Pawła II w czerwcu 1987 r. z

Imieniny obchodzą; Jan, Przybysław, Przybysława, Jerzy, Aniela, Angelika, Ilona, Lotar, Chryzostom, Dacjusz, Datyw, Elwira, Henryk, Julian, Leander, Natalis, Ninomysł, Przemysław, Witalian.

Jan, imię biblijne wywodzące się z hebrajskiego, oznacza „Bóg łaskaw”. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Ioannes, ang. John, niem. Johann, hiszp. Juan, wł. Giovanni.

Przysłowia: „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.

„Patrzaj, jak wiele imion masz z jednego Jana: Janusza, i Hanusa, Iwana i Isztwana, Janka, Jaśka, Jasinka, Jacha i Jasiątko; jeden ród: wołek, ciołek, krówka i cielątko”.

Jan jest dobry, sprawiedliwy, pracowity, szanuje kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Imię Aniela ma pochodzenia łacińskie od “angela” – “posłanniczka”, “posłanka”. Aniela to osoba miła, subtelna i pełna wdzięku. Jest życzliwa dla innych. Częściej kieruje się sercem, niż rozumem.

Przybysław, imię słowiańskie oznacza osobę będącą w sławie. Osoba o tym imieniu lubi towarzystwo i przyjaciółki. Jest dość zaradny, lubi udzielać pomocy. Chciałby robić więcej, niż starcza mu sił. Bywa rozczarowany i zniechęcony, gdy sprawy nie rozwiązują się według jego myśli.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1859 W Poczdamie urodził się Wilhelm II, cesarz Niemiec (1888-1918). To właśnie dla niego powstał Zamek Cesarski w Poznaniu według projektu Franza Schwechtena. Wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II. Cesarz osobiście ustalił szczegółowy plan swojej nowej rezydencji. Budowę rozpoczęto w 1905 (pierwsze prace terenowe miały miejsce jeszcze w 1904), a już pięć lat później architekt osobiście wręczył klucze cesarzowi w dniu 21 sierpnia 1910 roku podczas jego wizyty w Poznaniu, zwanej Posener Kaisertage (cesarz był tu jeszcze drugi raz – przy okazji oddania do użytku kaplicy zamkowej – 27 sierpnia 1913). Na ówczesne czasy wysoki koszt budowy wyniósł 5 milionów marek. Jest to najmłodszy zamek w Europie. Pierwszym i jedynym burgrabią (niem. – Schlosshauptmann) zamku (1906–1918) był pomorski ziemianin hrabia Bogdan Hutten-Czapski.

1863 Wymarsz z Poznania oddziałów pruskich przewidzianych do tworzenia kordonu granicznego w związku z wybuchem powstania styczniowego.

1893 Urodził się Leon Wróblewski, poznański malarz i grafik. Autor obrazów z Powstania Wielkopolskiego.

1924 Urodził się Marian Przykucki, polski duchowny katolicki, arcybiskup szczecińsko-kamieński, wcześniej sufragan poznański.

1938 Urodził się Jerzy Stasiuk, polski aktor teatralny, związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Zanim na dłużej osiadł w Poznaniu był aktorem blisko dziesięciu scen w całej Polsce – jego niezwykły talent, osobliwe poczucie humoru, siłę i szlachetność podziwiali i doceniali widzowie teatrów Sosnowcu, Opolu, Bydgoszczy, Kalisza, Łodzi, Krakowa. Blisko połowę swego aktorskiego życia spędził jednak w Poznaniu. Przyszedł do Teatru Nowego w 1980 roku, kiedy był on ośrodkiem poznańskiego podziemia. Tam koledzy-aktorzy poznali jego zaangażowanie społeczne, troskę o losy zawodowe i prywatne przyjaciół. Obdarzyli go szacunkiem i zaufaniem. Jednym z jego ostatnich – pozaaktorskich – dokonań było stworzenie Parku Sztuki, w którym prezentowane są prace wielkopolskich artystów-rzeźbiarzy. Wyznał kiedyś, że największą miłością jego życia była rzeźba, ponieważ jej dzieła – jako jedyne ze wszystkich gałęzi sztuki – są przestrzenne i dotykalne. Zagrał w filmach: Kopernik, Ziemia obiecana , Pogranicze w ogniu, Poznań 56, Boża podszewka . Zmarł w roku 2000.

1945 Wyzwolenia Górczyna i Wildy – dzielnic Poznania.

1973 Urodził się Krzysztof Antkowiak, polski wokalista pop, a także kompozytor i autor tekstów oraz aktor niezawodowy (Młode Wilki ½). Na estradzie zadebiutował już jako 5-letnie dziecko. W 1986 brał udział w Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Koninie. Otrzymał tam zarówno nagrodę od dziecięcego, jak i od dorosłego jury. Był to już tzw. oficjalny debiut. W połowie lat 80. XX w. występował w programie telewizyjnym Jacka Cygana pt. Dyskoteka pana Jacka, zdobywając popularność dzięki przebojowi “Zakazany owoc” (z tekstem Jacka Cygana i muzyką Krzesimira Dębskiego). W 1988 z tą piosenką wystąpił na Festiwalu w Opolu, zdobywając nagrodę publiczności. Ukończył Liceum Muzyczne w Poznaniu, a potem klasę fortepianu na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W połowie lat 90. XX w. powrócił na rynek muzyczny, występując między innymi z Edytą Górniak (z którą krótko stanowił parę). Nawiązał współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, co zaowocowało wydaniem albumu Delfin. Jest też autorem kilku piosenek Kai Paschalskiej (wystąpił jako gość specjalny w utworze Dla Mamy).

http://www.youtube.com/watch?v=bbn_dqpQ7Fs

1974 Ostatnie przedstawienie zespołu Teatru Lalki i Aktora „Marcinek” w starej siedzibie przy ulicy Czerwonej Armii (Św. Marcin).

Zdarzyło się 27 stycznia

1077 Cesarz Henryk IV udał się w roli pokutnika do Canossy, ukorzyć się przed papieżem Grzegorzem VII.

1510 W kopalni w Wieliczce wybuchł wielki pożar. Został ugaszony dzięki energicznemu działaniu podskarbiego koronnego i żupnika wielickiego Andrzeja Kościeleckiego i krakowskiego rajcy Seweryna Bethmana. Jak podają kroniki, obaj odważnie zjechali na dół, aby skutecznie kierować gaszeniem ognia. Scenę zjazdu obu dostojników uwiecznił na obrazie mistrz Jan Matejko.

1756 W Salzburgu urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart, austriacki kompozytor uznawany za jednego z największych twórców muzyki. Tworzył opery (jak “Wesele Figara”, czy “Czarodziejski flet”), muzykę sakralną, symfonie, serenady, koncerty, sonaty i pieśni.

1793 W Kargowej na ziemi lubuskiej polska kompania piechoty obsadziła ratusz i otworzyła ogień do wkraczającego do miasta batalionu pruskiego przeciwstawiając się zajmowaniu przez Prusaków ziem polskich.

1832 Urodził się Lewis Carroll, właśc. Charles Dodgson, angielski pisarz, matematyk. Autor słynnej opowieści dla dzieci “Alicja w krainie czarów”.

1836 Urodził się Leopold von Masoch, pisarz austriacki. Z jego powieści „Wenus w futrze” pochodzi pojęcie masochizmu.

1880 Thomas Edison uzyskał patent na elektryczną lampę.

1919 W Polsce powołano Urząd Pośrednictwa Pracy.

1924 Zabalsamowane ciało Lenina złożono w mauzoleum na Placu Czerwonym.

1926 John Logie Baird, szkocki wynalazca zademonstrował maszynę odbierającą obrazy, którą nazwał “televisor”. Dwa lata później przeprowadził pierwszą transatlantycką transmisję sygnału telewizyjnego i zademonstrował pierwszy kolorowy telewizor.

1943 Amerykańskie siły powietrzne po raz pierwszy w II wojnie światowej zaatakowały obszar III Rzeszy. Zbombardowane zostało Wilhelmshaven.

1945 Wyzwolono obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau Oświęcim – Brzezinka.

1945 Urodził się Nick Mason (wł. Nicholas Mason), współzałożyciel i perkusista grupy Pink Floyd. Najsłynniejszy album zespołu „Dark Side Of The Moon” spędził na liście magazynu Billboard rekordową liczbę 741 tygodni. Nagrywa także płyty solowe i jest producentem nagrań.

1957 Odbyło się pierwsze losowanie “Toto – lotka”.

1968 Urodził się Mike Patton, wokalista amerykańskiej grupy Faith No More. W przerwach działalności tej grupy nagrywa z Mr. Bungle.

1971 Po raz pierwszy przybył do Stanów Zjednoczonych David Bowie. Nie koncertował, ale zrobił zakupy w sklepach z odzieżą.

1974 Urodził się Ole Einar Bjorndalen, norweski biatlonista, 5-krotny mistrz olimpijski.

1983 Zmarł Louis de Funés, francuski reżyser filmowy i aktor komiczny. Grał m.in. rolę żandarma z kurortu Saint-Tropez w cylku 6 filmów oraz w 3 filmach o Fantomasie.

1983 Otwarto najdłuższy na świecie tunel podwodny (53.90 km), Honshu-Hokkaido.

1989 Na spotkaniu w Magdalence ustalono termin obrad „okrągłego stołu”.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “I Knew I Loved You” – Savage Garden; US Top Album: “Supernatural” – Santana.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Hero” – Enrique Iglesias; UK Top Album: “Just Enough Education To Perform” – Stereophonics.

2004 Rząd Leszka Millera przyjął plan Hausnera.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz