Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 26.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

26 STYCZNIA Słońce w znaku Wodnika

Święto Narodowe Indii

Święto Narodowe Australii

Światowy Dzień Celnictwa (ustanowiony w roku 83 przez Europejską Radę Współpracy Celnej)

Dominikana – Urodziny Duarte’a

Uganda – Rocznica Rządu

Urodzeni 26 stycznia to ludzie nietuzinkowi, drzemią w nich duże zdolności organizatorskie i handlowe. Potrafią robić interesy. W swoich działaniach stosują niekonwencjonalne metody, co przynosi im efekty i uznanie. W dążeniu do celu są zdecydowani i wytrwali, przekonani o ostatecznym sukcesie. Mimo, że mają usposobienie pogodne to nie są lubiani, gdyż trudno jest im się ustrzec zarozumialstwa, krytykowania innych, ironizowania, a ponadto trudno jest im się opanować, gdy wpadną w gniew.

26 Stycznia Kościół Katolicki wspomina św. Alberyka, św. Paulę, św. Polikarpa, św. Tymoteusza i św. Tytusa

Patronami dnia są: św. Tymoteusz, biskup Efezu oraz św. Tytus, biskup Krety.

Tymoteusz był uczniem i współpracownikiem św. Pawła Apostoła. Towarzyszył mu w podróżach apostolskich, był również przy nim, gdy ten jako więzień cesarza przebywał w Rzymie. Zachowały się dwa listy pisane przez Apostoła do Tymoteusza. Poniósł śmierć męczeńską za czasów cesarza Trajana (I w.).

Tytus był również uczniem św. Pawła i jego bliskim współpracownikiem. Apostoł mianował go biskupem na Krecie. Skierowany do niego list należy do kanonu biblijnych ksiąg. Zmarł pod koniec I w. (miał 94 lata).

Imieniny obchodzą: Paulina, Paula, Polikarp, Tymoteusz, Tytus, Andrzej, Polikarp, Skarbimir, Teogenes, Wanda i Wojsław.

Paulina jest kobietą niespokojną, nadpobudliwą i zmienną. Lubi podróże i wygody osobiste. Jej patronką jest żyjąca w III wieku św. Paulina Greczynka, którą za wyznanie chrześcijaństwa rzymscy oprawcy zakatowali swym ulubionym narzędziem tortur – pejczem z ołowianymi końcami. Paulina to żeńska forma imienia Paulus, oznaczającego tyle, co „mały, drobny”. Szczęśliwym kolorem Pauliny jest czerwień a szczęśliwym zwierzęciem łabędź. Zdaniem astrologów Paulina to bardzo pobudliwa, nerwowa choleryczka, łatwo tracąca zimną krew, nerwowość nadrabia sztuczną wyniosłością. Jest inteligentna i daje to odczuć innym, czasami zgryźliwie i w sposób raniący duszę. Sprawdza się jako dziennikarka lub pracownik reklamy. Nie może żyć bez poczucia sukcesu. Miewa natomiast kłopoty ze znalezieniem życiowego partnera, bo tak idealizuje „księcia z bajki”, że nie może spotkać go na ulicy.

Polikarp, to imię pochodzenia greckiego złożone z dwóch członów: polys – liczny, mnogi i karpos – owoc, owoc żywota, a więc potomek, dziecko. Polikarp lubi być zauważany, ceniony i dopieszczany. Jeśli tego nie otrzymuje, jego potrzeby nie są zaspokajane, a on cierpi. Jest miły, towarzyski, hojny i nieco zwariowany w sposobie bycia.

Tytus, to dziki gołąbek, ptaszek, imię męskie pochodzenia łacińskiego.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1919 Zaprzysiężenia na placu Wolności w Poznaniu pierwszej regularnej formacji Wojsk Wielkopolskich – 1 Pułku Strzelców.

1923 Zmarł Zygmunt Celichowski, prawnik, historyk i działacz społeczny związany z Poznaniem i Kórnikiem. Od 1869 był sekretarzem Jana Działyńskiego, później jego pełnomocnikiem i zarządcą Biblioteki Kórnickiej. Prowadził prace nad porządkowaniem zbiorów, dbał o powiększanie zbiorów (zwłaszcza o rękopisy i dawne druki), udostępniał materiały historykom. Po przejęciu firmy wydawniczej Jana Konstantego Żupańskiego (1887) rozwinął produkcję wydawniczą Biblioteki Kórnickiej. Prowadził przez wiele lat starania o utworzenie specjalnego pisma historyczno-literackiego dla Wielkopolski. Wygłaszał odczyty, publikował artykuły, działał w stowarzyszeniach. Był czynnym członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przewodniczącym Wydziału Historyczno-Literackiego, redaktorem “Roczników PTPN”, wreszcie prezesem Towarzystwa (1917-1919); w 1917 otrzymał członkostwo honorowe. Był także członkiem korespondentem PAU (1903), potem członkiem zwyczajnym (1920). Uniwersytet Poznański nadał mu tytuł honorowego profesora (1922). Celichowski działał ponadto m.in. w kółkach rolniczych, Towarzystwie Szerzenia Wstrzemięźliwości, Towarzystwie Czytelni Ludowych, Radzie Narodowej, władzach Polskiego Banku Handlowego.

1945 Zajęcie Lubonia przez wojska radzieckie.

1966 Początek prac przy budowie rosarium w parku na Cytadeli poznańskiej.

1984 Akademii Medycznej w Poznaniu nadano imię Karola Marcinkowskiego.

1992 W Poznaniu utworzono Stowarzyszenie Prasy Lokalnej.

Zdarzyło się 26 stycznia

1521 Obrona, pod bezpośrednim dowództwem Mikołaja Kopernika, zamku i miasta Olsztyna przed wojskami krzyżackimi.

1699 Pokój karłowicki między Turcją z jednej strony a Austrią, Polską i Wenecją z drugiej strony zakończył zmagania z Imperium Osmańskim.

1736 Abdykacja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

1788 Do Portu Jackson przypłynęło około tysiąca więźniów brytyjskich. Założono pierwszą australijską osadę – Sydney. Rozpoczęto kolonizację Australii.

1790 W wiedeńskim Hofburgtheater odbyła się premiera opery “Cosi fan tutte La scuola degli amanti” (“Tak czynią wszystkie, czyli Szkoła kochanków”) Wolfganga Amadeusza Mozarta.

1873 Opatentowano elektryczny świder dentystyczny. George Green z Kalamazoo w stanie Michigan otrzymał patent nr. 159028 na; elektromagnetyczne narzędzie dentystyczne polerujące, opatrujące, plombujące i piłujące zęby.

1919 Wojska czeskie, korzystając z zaangażowania Polski w walki na wschodzie, zajęły ziemie Śląska Cieszyńskiego aż za Wisłę.

1925 Urodził się Paul Newman, amerykański aktor i reżyser filmowy. Znany m.in. z ról w filmach “Żądło”, “Butch Cassidy i Sundance Kid”. W 1987 roku otrzymał Oscara za rolę starego bilardzisty w filmie “Kolor pieniędzy” i w 1985 roku za całokształt twórczości.

1957 Urodził się Eddie Van Halen, holenderski gitarzysta, klawiszowiec i kompozytor. Członek amerykańskiej grupy Van Halen założonej w 1974 przez Eddiego i jego starszego brata – Alexa. Eddie Van Halen współpracował również z innymi wykonawcami, między innymi z Michaelem Jacksonem (gra solo na gitarze w “Beat It”).

1963 Urodził się José Mourinho, portugalski trener piłkarski.

1991 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Innuendo” – Queen.

1998 Prezydent Clinton oświadczył i skłamał jak wykazano, że nigdy nie miał żądnych seksualnych kontaktów z Moniką Lewiński.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz