Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 25.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

25 STYCZNIA Słońce w znaku Wodnika

Wielka Brytania – Noc Burnsa (Burns Night)

Dzień Sekretarki i Asystentki

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

Urodzeni 25 stycznia są uważnymi obserwatorami życia, chcą poznawać świat, tajemnice przyrody i ludzi. Cechuje ich inteligencja i silna wola. Optymistyczne nastawienie ułatwia im realizację planów, gdyż silna wiara to połowa sukcesu. Są lubiani przez otoczenie, gdyż mają osobisty wdzięk i sami potrafią przypodobać się innym. Cień na ich charakter rzucają skłonności egoistyczne oraz silna dążność do zrobienia kariery.

25 Stycznia Kościół Katolicki wspomina: św. Juwantyna i Maksyma oraz Nawrócenie św. Pawła

Patronem dnia jest Św. Paweł, Apostoł Narodów, uczeń Chrystusa. Zginął śmiercią męczeńską pod toporem kata w 67 roku w Rzymie, prawdopodobnie ze św. Piotrem.

Przysłowie: „Na nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła”

Imieniny obchodzą: Paweł, Miłosz, Tatiana, Elwira, Gabriela, Ananiasz, Apollon, Barcław, Emanuel, Emanuela, Juwentyn, Maksym, Miłobor, Miłowit, Paweł i Pęcisława.

Paweł, imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznacza mały, drobny, imię w Polsce używane od XIII wieku. Paweł to mężczyzna niespokojny i zmienny o umyśle badawczym. Lubi dalekie podróże i wygody osobiste. Szczęśliwym kolorem Pawła jest czerwień a zwierzęciem łabędź. Odpowiedniki obcojęzyczne; ang., niem., fr. Paul, wł. Paolo, hiszp. Pablo, ros. Pawieł

Przysłowia:

Jaki Paweł taki Gaweł.

Miłosz, to spieszczona (hipokorystyczna) forma imion męskich z członem Miło -, np. Miłobrat, Miłodziad, Miłosław, używana jako samodzielne imię od początków XII wieku (wspomnienie w Bulli Gnieźnieńskiej), a także jako nazwisko, np. Czesław Miłosz

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1296 Król Przemysł II Przeniósł na zakon dominikanów prawo patronatu nad kościołem św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Dominikanie zostali sprowadzeni do Poznania na początku XIII w. Byli pierwszym zakonem, jaki osiadł w grodzie nad Wartą. Ich klasztor znajdował się na Śródce lub przy jej murach. Nie mieli wówczas własnego kościoła i być może oddano im w użytkowanie kościół Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim. W 1244 r., jeszcze przed lokacją miasta, przenieśli się do osady św. Gotarda na lewym brzegu Warty. Pełnili funkcję kapelanów Przemysła I. Ich klasztor i kościół zajmowany do XIX wieku, gdy władze pruskie dokonały kasaty zakonu, przejęli Jezuici. Dominikanie powrócili do Poznania w 1937 roku. Wówczas rozpoczęto prace nad dzisiejszym kompleksem przy al. Niepodległości / Kościuszki według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza, jednak do wybuchu II wojny światowej ukończono jedynie część klasztoru. Budowę ukończono w latach 1947–1960, korzystając z oryginalnych planów z korektami Władysława Czarneckiego. Konsekracji dokonano w 1997 roku.

1912 Urodził się Stanisław Hebanowski, prozaik, tłumacz, organizator życia teatralnego. Jego debiutem reżyserskim był dramat Odwiedziny o zmroku Tadeusza Rottnera wystawiony w 1948 w Teatr Polski w Poznaniu. Po wojnie przez kilkanaście lat (1951-1969) pełnił funkcję kierownika literackiego w Teatrze Polskim w Poznaniu współpracując z wieloma dyrektorami tego teatru – z Wilamem Horzycą, Ireną i Tadeuszem Byrskimi. Miał znaczący wpływ na kształt artystyczny Teatru. W Poznaniu z jego inicjatywy powstały dwie “nadscenki”: Teatr Atelier i Teatr 5.

1937 Rozwiązanie Rady Miejskiej w Poznaniu przez ministra spraw wewnętrznych.

Zdarzyło się 25 stycznia

1627 Urodził się Robert Boyle, angielski chemik. Jako pierwszy podał definicję pierwiastka chemicznego.

1688 Urodził się Juraj Janosik, słowacki zbójnik (zm. 1713).

1858 Po raz pierwszy zabrzmiał Marsz weselny Mendelssohna. Było to podczas ślubu krewnej królowej Wiktori – Wiktorii, księżnej Prus.

1878 Turecki parowiec był pierwszym statkiem zatopionym przez torpedę wystrzeloną z rosyjskiego okrętu.

1882 Urodziła się Virginia Woolf, zwolenniczka feminizmu, angielska pisarka. Autorka m.in. powieści: “Orlando”, “Do latarni morskiej”.

1912 Urodził się Marian Brandys, pisarz i publicysta. Popularność zdobył książkami historycznymi “Kozietulski i inni” oraz “Koniec świata szwoleżerów”. W latach 70. związany ze środowiskiem KOR-u. Brat pisarza Kazimierza Brandysa, mąż aktorki Haliny Mikołajskiej.

1913 Urodził się Witold Lutosławski, kompozytor i dyrygent. Jest uznawany za jednego z największych twórców muzycznych XX.

1924 Otwarto pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Chamonix we Francji.

1927 Urodził się Antonio Carlos Jobim, gitarzysta i kompozytor. Jego innowacje stylistyczne z końca lat 50 doprowadziły do powstania nowego nurtu we współczesnym jazzie – jazzowej bossa novy.

1941 Wojska brytyjskie a w ich składzie Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich zdobyły Tobruk w Libii.

1947 W wieku 48 lat zmarł Al (Alfonso) Capone, włosko – amerykański gangster.

1948 W Świdnicy urodził się Wojciech Mann, dziennikarz muzyczny, prezenter, autor programu MdM.

1954 Premiera filmu Leonarda Buczkowskiego „Przygoda na Mariensztacie”, pierwszego polskiego filmu nakręconego w kolorze.

1956 Elvis Presley wydał pierwszego singla w ramach wytwórni RCA. Był to “Heartbreak Hotel” (strona B – “I Was The One”), który 3 maja 1956 jako 1 piosenka Presleya trafił na szczyt list przebojów.

1960 JFK odbył pierwszą prezydencką konferencję prasową transmitowaną na żywo przez radio i telewizję.

1961 Premiera „101 Dalmatyńczyków” Walta Disneya.

1970 Premiera filmu M*A*S*H Roberta Altmana.

1975 Urodził się Piotr Protasiewicz, polski żużlowiec.

1979 Papież Jan Paweł II wybrał się w swoją pierwszą pielgrzymkę zagraniczną, do Meksyku.

1981 Urodził się Alicia Keys, amerykańska piosenkarka i kompozytorka muzyki rhythm and blues.

1986 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “The Sun Always Shines On TV” – A-HA.

http://www.youtube.com/watch?v=mvkdYr54f0Y

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz