Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 24.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

24 STYCZNIA Słońce z znaku Wodnika

Togo – Dzień Gospodarczego Wyzwolenia

Urodzeni 24 stycznia posiadają wiele praktycznych cech, które ułatwiają im życie; przede wszystkim są pracowici i dokładni w tym, co robią. Nadzór nad nimi nie jest potrzebny. Są doskonałymi fachowcami, którzy potrafią wykonać wiele prac za trudnych dla innych. Komplementy i pochwały nie przewracają im w głowie, gdyż mają własne poczucie wartości. Są czuli na punkcie godności osobistej. Mają dużą odporność psychiczną, do czego przyczynia się ich wielka siła fizyczna. O ile są przekonani do jakiejś sprawy, wówczas stają się uparci i nieustępliwi.

Patronem dnia jest św. Franciszek Salezy (1576-1622), biskup Genewy i doktor Kościoła. Pracę duszpasterską prowadził w bardzo trudnych warunkach, w środowisku opanowanym przez wojujący kalwinizm. Jego bronią była łagodność i okazywana ludziom miłość. Kierował się zasadą: Wszystko z miłości, nic pod przymusem. Jest patronem dziennikarzy.

Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Milena, Feliks, Franciszek, Tymoteusz, Babilas, Chwalibog, Salezy, Mirogniew, Urban

Felicja to żeńska forma imienia Feliks, – czyli „szczęśliwa”, „życzliwa”.

Rafał to polska forma imienia Rafael, używana od XII wieku, także w formach Rafałko i Rachwał. Imię Rafał ma hebrajskie pochodzenie i oznacza “Bóg uzdrowił, wyleczył”. Mężczyzna o tym imieniu jest jest stateczny, dobrze ułożony i cierpliwy. Nie jest skory do nauki i z trudem zdobywa zawód. Jest koleżeński i towarzyski, lubi imponować innym. Jest domatorem.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1776 W Królewcu urodził się Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, niemiecki pisarz romantyczny, kompozytor, malarz, krytyk muzyczny. Był autorem opowiadań łączących realizm z fantastyką, które wydał m.in. w tomach “Złoty garnek” i “Magnetyzer”, a także oper – “Undine” i utworów orkiestrowych. Jego twórczość literacka zainspirowała wielu muzyków: Schumanna, Offenbacha i Czajkowskiego. Od roku 1800 pracował jako asesor rządowy w Poznaniu. Tam, 26 lipca 1802 w kościele Bożego Ciała (przy obecnej ulicy Krakowskiej) ożenił się z Marią Teklą Michaliną Rorer-Trzyńską, zwaną Misia. Była to młoda Polka z długimi rzęsami i promiennymi oczami, o wiele wyższa od Hoffmanna. Była tak dobra i cierpliwa, że akceptowała wszystko, co wyprawiał małżonek i wytrwała przy nim przez dwadzieścia lat. Hoffmann znając język polski i mając liczne kontakty z Polakami, miał pozytywny stosunek do insurekcji kościuszkowskiej, nie był zwolennikiem rozbiorów Polski, a w opracowaniach swych preferował postać szlachetnego Polaka (der edle Pole) i sentymentalnego kochanka.

1846 Urodził się Roman May, chemik i przemysłowiec poznański. W roku szkolnym 1875/76 uczył chemii w gimnazjum realnym w Poznaniu, jednak zwolniono go za nieodmawianie modlitwy w języku niemieckim. Po tym epizodzie wyjechał do Saksonii, w okolice Drezna, do fabryki chemicznej. Zapoznawszy się z tamtejszymi metodami wrócił do Poznania i dzięki pomocy finansowej teścia, Antoniego Kratochwila, zbudował dobrze prosperującą fabrykę nawozów fosforowych na Starołęce. W późniejszym okresie działalność zakładu została przeniesiona do Lubonia. Jego córka, Stanisława, była żoną Cyryla Ratajskiego.

2007 Zmarła Krystyna Feldman, polska aktorka (ur. 1920). Uznawana była za mistrzynię drugiego planu. Wielką popularność przyniosła jej rola babki Rozalii w telewizyjnym serialu “Świat według Kiepskich”. Sławę na świecie zdobyła dzięki tytułowej roli w filmie “Mój Nikifor” Krzysztofa Krauzego, za którą została nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami krajowymi i międzynarodowymi, m.in. na festiwalu w Gdyni i w Karlovych Varach. W czasie okupacji była łączniczką Armii Krajowej. Od 1983 roku była związana na stałe z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Zdarzyło się 24 stycznia

41 Zamordowano Kaligulę, [Germanicusa]. Miał 28 lat Pretorianie nowym cesarzem obwołali Klaudiusza.

1574 W Międzyrzeczu odbył się wjazd Henryka Walezego do Polski.

1901 Rozegrano pierwszy mecz baseballa w American League.

1902 Dania sprzedała Stanom Zjednoczonym Wyspy Dziewicze.

1921 Urodził się Zygmunt Kęstowicz, aktor. Kreował role teatralne, także w teatrze Polskiego Radia – Stefan Jabłoński w “Jezioranach”, w telewizji: “Pora na Telesfora”, “Piątek z Pankracym”, w filmach: “Baza ludzi umarłych”, “Dwa żebra Adama” oraz serialu telewizyjnym “Klan”.

1925 Rada Ministrów RP wydała ustawę o ustanowieniu Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pierwszy taki pomnik zbudowano 5 lat wcześniej pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu.

1934 W Lesznie urodził się Stanisław Grochowiak, poeta i dramaturg. Uchodził za jednego z głównych twórców tzw. pokolenia Współczesności, akcentując swoją odrębność i bunt przy pomocy groteski oraz antyestetyzmu, zwanego turpizmem. Napisał m.in.: Menuet z pogrzebaczem (1958), Rozbieranie do snu (1959), Agresty (1963), Kanon (1965), Nie było lata (1969), Polowanie na cietrzewie (1972), Bilard (1975), Haiku-images (1978), Trismus (1958) i Karabiny (1965).

1941 Urodził się Neil Diamond. Amerykański wokalista, gitarzysta i kompozytor. Napisał tyle utworów, że sam nie był ich w stanie wszystkich nagrać. Jego piosenki nagrywali więc inni wykonawcy jak choćby Monkees – “I’m A Believer” – sprzedany w blisko dziesięciu milionach egzemplarzy, czy UB40 – “Red Red Wine” a także Four Tops, Elvis Presley, Ray Charles czy Aretha Franklin. Neil rozpoczynał karierę w roku 1954 w folkowej grupie Roadrunners, od 1961 działa już solo i nadal cieszy się wielką popularnością. Jego największe przeboje: “Sweet Caroline (Good Times Never Seemed So Good)” (1969), “Cracklin’ Rosie” (1970), “Song Sung Blue” (1972) i “You Don’t Bring Me Flowers” (1978 – duet z Barbrą Streisand).

1965 Zmarł Winston Leonard Spencer Churchill, brytyjski mąż stanu. Premier w latach 1940-45 i 1951-55. Był uczestnikiem konferencji w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. W 1953 r otrzymał literacką nagrodę Nobla. Jest uznawany za największego Brytyjczyka XX stulecia.

1971 Do strajkującej Stoczni szczecińskiej przybyła delegacja partyjno – rządowa z Wojciechem Jaruzelskim i Edwardem Gierkiem, który zapytał robotników: „No więc jak, pomożecie?”. Zakończenie protestu.

1976 Rosyjska gazeta “Czerwona Gwiazda” nazwała liderkę brytyjskiej Partii Konserwatywnej i późniejszą premier Margaret Thatcher, “żelazną damą” (“the iron lady”). Rosjanie byli pod wrażeniem wygłoszonego przez nią przemówienia na temat zagrożenia komunizmem. Pseudonim szybko stał się ulubionym zamiennikiem nazwiska Pani Thatcher dla dziennikarzy i felietonistów.

1989 Ukazał się pierwszy raport dotyczący AIDS stwierdzający, że zakazić można się nie tylko podczas stosunków homo ale przede wszystkim heteroseksualnych.

2001 Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński i Donald Tusk podpisali w Gdańsku deklarację nowej formacji politycznej- Platformy Obywatelskiej.

2009 Lista Przebojów Programu Trzeciego, notowanie 1408: 1. Madonna – Miles Away, 2. The Killers – Human, 3. Grzegorz Tomczak i Iwona Loranc – Szukałem Cię Wsród Jabłek .

http://www.youtube.com/watch?v=chF0yYVdjFc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz