Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 23.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

23 STYCZNIA Słońce w znaku Wodnika.

Urodzeni 23 stycznia to typ myślicieli, potrafią każdą sprawę poddać wszechstronnej analizie. Posiadają przy tym niezwykłą wprost intuicję, wiele z ich koncepcji jest zgoła awangardowych, jednak przeważnie ich pomysły pozostają – w głowach. Posiadają bowiem za mało zdecydowania, aby wprowadzić je w życie. W swoich poglądach i ocenach innych bywają przewrotni. Znani są z ekstrawagancji, za to w uczuciach są stali i wierni. Lubią bezinteresownie poświęcać się dla innych.

23 Stycznia Kościół Katolicki wspomina św. Ildefonsa i św. Jana Jałmużnika

Patronem dnia jest św. Ildefons, zakonnik i biskup (żył w latach 607-667). Należał do Kościoła misyjnego utrwalającego wiarę chrześcijańską w Hiszpanii. Był biskupem w Toledo. Od 6 października 1996 r. patronami są również męczennicy podlascy: Wincenty Lewoniuk i Towarzysze.

Imieniny obchodzą: Rajmund, Ildefons, Maria, Agatangel, Akwila, Anicet, Aniceta, Bartłomiej, Bernard, Daniel, Emerencja, Filip, Henryk, Ignacy, Jan, Klemens, Konstanty, Łukasz, Maksym, Michał, Onufry, Sewerian, Uniemir, Wincenty i Wrocsława.

Maria, imię występujące w wielu językach, w hebrajskim, aramejskim znaczy umiłowana przez Jahwe, przez Boga. Imię znane ze Starego i Nowego Testamentu, otaczane szczególną czcią w chrześcijaństwie, zwłaszcza od czasu, kiedy sobór efeski w 431 roku uroczyście ogłosił, że Maria jest nie tylko matką Chrystusa, lecz też Bogurodzicą, Matką Boską. Od tej pory zaczął się usankcjonowany oficjalnie kult maryjny w chrześcijaństwie, powstawały kościoły ku jej czci, rozwijała się sztuka sakralna. Imienia tego początkowo unikano w Polsce ze względu na kult religijny, potem jedno z najpopularniejszych imion. Inne formy imienia Maria to; Marianna, Marzena, Mariola, Marietta, Maryna. Panie noszące to imię są bardzo odpowiedzialne, opiekuńcze i wrażliwe. Rzadko wybiegają myślami w przyszłość, są bardzo praktyczne. Zawsze dotrzymują słowa i wypełniają dane obietnice. Dbają o dom i rodzinę. Przejawiają zdolności manualne, lubią ręczne robótki domowe jak haftowanie, szydełkowanie czy robienie na drutach. Mają dobry słuch i zdolności muzyczne. Kochają życie na łonie natury i podróże w towarzystwie bliskich. Lubią polne kwiaty. Kolorem dla Marii jest niebieski, a zwierzęciem – sroka.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1002 Zmarł Otton III, niemiecki król, cesarz 983/996-1002. W 1000 r. przy okazji pielgrzymki do grobu świętego Wojciecha, chcąc również pozyskać Bolesława Chrobrego do swych idei cesarstwa uniwersalistycznego, przybył do Gniezna. Podczas zjazdu gnieźnieńskiego utworzono niezależną polską organizację kościelną z metropolią w Gnieźnie i biskupstwami w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu. Status utworzonej również diecezji poznańskiej pozostaje sporny.

1573 Zmarł Łukasz III Górka, wojewoda poznański. W Poznaniu podejmował u siebie Zofię Jagiellonkę udającą się do przyszłego męża – księcia Brunszwiku. Na prośbę przyjaciela rodu, księcia Albrechta Hohenzollerna, wyekwipował i posłał do Inflant oddział 150 kopijników. W 1558 został wojewodą łęczyckim, w 1563 kaliskim, a w 1565 poznańskim. Początkowo był bratem czeskim. W 1553 wdarł się na poznański ratusz z grupką szlachty odbijając skazanych przez sąd biskupi na śmierć dwóch współbraci. Został jednak usunięty ze zboru (ok. 1563) za rozpustę, po tym wydarzeniu przystał do luteran zostając przywódcą tej grupy wyznaniowej w Wielkopolsce. Odebrał tzw. “czynsze wrocławskie” nadane Kościołowi katolickiemu przez swojego dziadka Łukasza II. Następnie wypędził bernardynów z Sierakowa, a kolegiaty w Kórniku i Szamotułach zmienił na luterańskie zbory. W swoim poznańskim pałacu w 1563 również umieścił zbór luterański, a także organizował synody luteran i braci czeskich w 1560, 1566, 1567, 1568 oraz 1580. Mimo wszystko biskup Stanisław Hozjusz liczył, że dzięki bliskim kontaktom Łukasza III z poznańskimi jezuitami uda się przekonać magnata do powrotu na łono kościoła katolickiego. Te liczne kontakty opiekuna protestantów z duchowieństwem katolickim sprawiły, że po jego śmierci krążyła wręcz pogłoska, że konając wołał katolickiego księdza, którego nie dopuściło do jego łoża najbliższe otoczenie magnata. Gdy kapituła poznańskiej katedry nie wyraziła zgody na pochówek w rodzinnym grobowcu znajdującym się w jednej z katedralnych kaplic, jego bracia Andrzej II i Stanisław usiłowali wedrzeć się z trumną do kościoła siłą, lecz zostali odparci. Ostatecznie spoczął w Szamotułach, skąd później przeniesiono go do Kórnika, gdzie spoczywa do dziś.

2000 Zmarł Egon Naganowski, pisarz, krytyk literacki i tłumacz. Jego pierwszym językiem był niemiecki, po polsku zaczął mówić dopiero, gdy tuż po zakończeniu I wojny światowej jego rodzice przenieśli się do Grudziądza. W latach 1932-1939 studiował na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie ukończył dwa kierunki: filologię polską i germańską. Pracował w Polskim Związku Zachodnim w Poznaniu, a następnie od 1950 roku w Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia, początkowo w redakcji literackiej, a w końcu jako zastępca redaktora naczelnego. W 1961 roku zwolniono go jednak z powodów politycznych i od tej pory skupił się na samodzielnej pracy eseistycznej, przekładowej i krytycznoliterackiej. Napisał wiele monografii, esejów oraz innych tekstów o charakterze historyczno- i krytycznoliterackim poświęconym europejskiej prozie dwudziestowiecznej, dotyczących takich autorów jak: James Joyce, Robert Musil, Thomas Mann, Stefan Zweig, Franz Kafka, Joseph Roth czy Martin Andersen Nexø. Pochowany na Cmenarzu Komunalnym na Miłostowie w Poznaniu (kwatera ewangelicka).

2008 Poznań podpisał partnerskie porozumienie z miastem Győr na Węgrzech.

Zdarzyło się 23 stycznia

1783 Urodził się Stendhal, właściwie Marie Henri Beyle, pisarz francuski. Autor m.in. książek „Czerwone i czarne”, „Pustelnia parmeńska”, oraz rozpraw: “O miłości”, “Racine i Szekspir”. Brał także udział we włoskiej i moskiewskiej kampanii Napoleona.

1793 Prusy i Rosja podpisały układ o II rozbiorze Polski. Bezpośrednią przyczyną II rozbioru Polski była przegrana wojna polsko-rosyjska (1792), toczona w obronie Konstytucji 3 Maja. W toczących się bitwach duże sukcesy odnieśli Józef Poniatowski (pod Zieleńcami) i Tadeusz Kościuszko (pod Dubienką). Jednak nie przesądziło to losów wojny, gdyż nie przystąpiły do niej szerokie masy społeczeństwa. Wobec tego król Stanisław August Poniatowski, będący pod wrażeniem dotychczasowych niepowodzeń, przystąpił do konfederacji targowickiej 24 VII 1972 roku.

1878 Pierwsza próba użycia telefonu w Polsce. Rozmowę przeprowadzili urzędnicy kolei Warszawsko – Wiedeńskiej na odcinku pomiędzy Warszawą a Skierniewicami.

1930 W Warszawie urodził się Henryk Samsonowicz, historyk mediewista. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i jego rektor w latach 1981-1982. W latach 1989-1990 był ministrem edukacji narodowej, wprowadził lekcje religii w szkołach.

1949 Urodzili się bliźniacy Noel i Padraig Dugganowie, członkowie irlandzkiej grupy folkowej Clannad.

1953 W Warszawie rozpoczęto nadawanie regularnych godzinnych audycji telewizyjnych – w piątki o godzinie 17:00.

1965 Nr1 amerykańskiej listy przebojów: “Downtown” – Petula Clark. Artystka była pierwszą wokalistką z Wielkiej Brytanii, która dotarła na top listy bestsellerów za Atlantykiem.

1969 Grupa Cream wydała swój ostatni album, zatytułowany nieprzypadkowo chyba “Goodbye Cream”.

1978 Zastrzelił się podczas gry w rosyjską ruletkę Terry Kath, wokalista i gitarzysta grupy Chicago. Przeżył 32 lata.

1981 Zmarł Samuel Barber, kompozytor amerykański. Autor m.in. tematu muzycznego do filmu „Pluton” Oliviera Stone’a.

1988 Nirvana dokonała pierwszych nagrań. W studiach wytwórni Sub Pop powstało 10 utworów wersjach demo.

1988 Pet Shop Boys – Always On My Mind – nr 1 w 307. notowaniu Listy Przebojów 3.

2001 W “Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł “Łowcy skór”, o handlowaniu zwłokami przez pracowników łódzkiego pogotowia.

http://www.youtube.com/watch?v=AirH5lZ9Hhk

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz