Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE 22.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

22 STYCZNIA Słońce w znaku Wodnika

Dzień Dziadka

Dzień Kultury Węgierskiej (obchodzony w rocznicę napisania przez Ferenca Kolocsey`a (1823 r.) tekstu hymnu narodowego

Święto Narodowe Saint Vincent i Grenadyn

Urodzeni 22 stycznia są szlachetni i subtelni, wierzą w idee ulepszania świata, ich intencje są szczere. Trudno poddają się rygorom życia i ciągle zmierzają do niezależności. Ich przemyślenia są głębokie, jednak pozbawione praktycyzmu. Wielu z nich ma zamiłowania naukowe i w tej dziedzinie mogą liczyć na największy sukces. Ich wadą jest bierność życiowa, niewiele z siebie potrafią dać, zarówno rodzinie jak i społeczeństwu. Są mili i sympatyczni, lecz nie stanowią opoki na której można stawiać poważne budowle. Są po prostu nieszkodliwymi idealistami.

22 Stycznia Kościół Katolicki wspomina św. Anastazego Pers, św. Wincentego z Saragossy i św. Wincentego Palotti

Patronem dnia jest św. Wincenty Pallotti, kapłan i zakonnik. Urodził się w 1795 r. w Rzymie. Wszechstronnie wykształcony (doktor filozofii i teologii, mgr filologii greckiej) życie swoje poświęcił pracy duszpasterskiej i charytatywnej wśród ubogich, chorych, więźniów, żołnierzy. Z jego inicjatywy powstawały stowarzyszenia robotników, szkoły wieczorowe, sierocińce dla dziewcząt. Do współpracy włączał ludzi świeckich (nowa forma duszpasterstwa). Był założycielem zgromadzenia księży i braci pallotynów oraz sióstr pallotynek.

Imieniny obchodzą: Wincenty, Anastazja, Anastazy, Dorian, Wiktor, Dobromysł, Dominik, Gaudencjusz, Gaudenty, Kasandra, Laura, Sulisław

Wincenty. Imię to pochodzi z języka łacińskiego od słowa vincens, w dopełniaczu „zwycięski, zwyciężający”. Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Vincentinus, ang., fr. Vincent, niem. Vinzenz, wł. Vincenzo

Przysłowie:, „Gdy na Wincentego pogoda będzie latem na polach uroda”.

Anastazja, Anastazy – anastasis w języku greckim oznacza – wskrzeszenie, zmartwychwstanie, imiona pochodzenia grecko – chrześcijańskiego, w Polsce używane od XIII wieku.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1897 W Środzie urodził się Arthur Carl Greiser, wielkorządca Kraju warty w okresie okupacji hitlerowskiej. (stracony w 1945 roku). Arthur Greiser został stracony przez powieszenie 21 lipca 1946. Wyrok wykonano publicznie na stokach poznańskiej cytadeli. Ciało Greisera po przeprowadzeniu sekcji w Zakładzie Anatomicznym Uniwersytetu Poznańskiego zostało spalone w tym samym krematorium, w którym palono zwłoki pomordowanych przez nazistów Polaków. Była to ostatnia publiczna egzekucja w Polsce.

1932 Ogłoszenie dekretu prymasa Augusta Hlonda w sprawie utworzenia w Poznaniu Zagranicznego Seminarium Duchownego.

1945 Początek walk o Poznań – oskrzydlenie miasta.

1975 Urodził się Guzik (wł. Grzegorz Guziński), wokalista poznańskich grup Flapjack, Ndingue i Red Rooster. Początki powstania Flapjack’a datuje się na grudzień 1993 roku. Głównymi założycielami grupy byli Robert “Lica” Friedrich oraz Maciej “Ślimak” Starosta. Obaj grali wtedy w Acid Drinkers, nagrali płytę “Vile Vicious Vision”, która nie miała potocznego “kopa”. Postanowili stworzyć projekt, który zaspokoi potrzebę mocnego grania.

Zdarzyło się 22 stycznia

1655 Anglicy zajęli Jamajkę, którą od 1509 władali Hiszpanie. Pierwotna ludność wymarła, więc na wyspę sprowadzono niewolników.

1775 Urodził się André Marie Ampère, francuski fizyk i matematyk, twórca współczesnych podstaw elektrodynamiki. Jako pierwszy zbudował przyrząd do pomiaru prądu elektrycznego, obecnie używana jednostka pomiaru prądu nosi nazwę Amper.

1840 Pierwsi koloniści brytyjscy dopłynęli do Nowej Zelandii.

1863 Wybuchło powstanie styczniowe. W Królestwie Polskim Komitet Centralny „Czerwonych” wydał odezwę wzywającą Polaków do walki i proklamowania uwłaszczenia chłopów.

1875 W pierwszym na świecie krematorium w Mediolanie, spalono pierwsze ciało. Pierwsze krematorium stworzył Libert Keller pochodzący z Zurychu. Pierwszą spaloną osobą był sam Keller, nie dane mu było oglądać realizacji swego projektu, jednak własną śmiercią wprowadził go w życie.

1901 Zmarła w wieku 81 lat Wiktoria, królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Za jej panowania potężne imperium brytyjskie rozciągnęło swoją suwerenność na ¼ globu. Rządy Wiktorii to także znaczący etap w rozwoju brytyjskiej kultury i sztuki, a także surowych obyczajów. – wystarczy wspomnieć, że od śmierci swego męża przez 40 lat chodziła w żałobie. Urodziła się 10 października 1813 roku.

1921 Urodził się Krzysztof Kamil Baczyński, poeta. Czołowy liryk pokolenia wojennego; zginął tragicznie 4 sierpnia 1944 r. w Powstaniu Warszawskim.

1960 Urodził się Michael Hutchence, wokalista australijskiej grupy I.N.X.S. Z grupą nagrał m.in. piosenki “Need You Tonight”, “Never Tear Us Apart”, “By Your Side”. Zmarł śmiercią samobójczą w hotelu Ritz w Sydney 22 listopada 1997 roku w wieku 37 lat. W roku 1989 nagrał album solowy jako MAX Q, w 1999 roku pośmiertnie ukazał się jego solowy krążek “Michael Hutchence”.

1977 Prezydent USA Jimmi Carter ogłosił amnestię dla dezerterów z wojny wietnamskiej.

1989 Zmarła Halina Konopacka, lekkoatletka, pierwsza polska mistrzyni olimpijska. Rekordzistka świata w rzucie dyskiem.

1999 Lista Przebojów Programu 3, notowanie 886: 1. Dziewczyna bez zęba na przedzie – Kult, 2. The Power Of Good-Bye – Madonna, 3. Sweetest Thing – U2.

http://www.youtube.com/watch?v=T6dIE5SNXk4

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz