Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 18.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

18 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Urodzeni 18 stycznia są bardzo wartościowi i przydatni społecznie. Nieraz rozsadza ich ambicja. Odnoszą wiele sukcesów naukowych. Są życzliwi ludziom i szczerzy w intencjach. Na co dzień odznaczają się prostotą i skromnością, mimo to nie cieszą się sympatią otoczenia. Wynika to po części z ich zmiennych nastrojów, czasem bywają szorstcy i pochmurni. Z całą pewnością brak jest im talentów towarzyskich i mimo szczerych chęci nie potrafią być duszą towarzystwa.

Kościół Katolicki 18 stycznia wspomina: świętą Małgorzatę Węgierską i świętą Pryscję

Patronka dnia św. Małgorzata Węgierska, była córką króla Węgier Beli IV, i siostrą św. Kingi i bł. Jolanty. Była zakonnicą w klasztorze Dominikanek w Budzie (na wyspie na Dunaju nazwanej jej imieniem). Zmarła w 1270 r. Papież Pius XII ogłosił ją świętą w 1943 r. z

Imieniny obchodzą; Małgorzata, Piotr, Krystyna, Ammonia, Ammoniusz, Atenogenes, Beatrycze, Bogumił, Faustyna, Jaropełk, Liberata, Pryska, Regina i Sędziwoj.

Małgorzata to imię wywodzące się z języka greckiego lub perskiego, oznacza perłę. W Polsce używane od XIII wieku w różnych formach swojskich i obcych, pełnych i zdrobniałych. Kobiety o tym imieniu są stałe w swoich przekonaniach i odważne. Nie ma talentu do zjednywania sobie przyjaciół. Zmienny charakter sprawia, że znajomi traktują ją z dystansem. Jest bardzo kulturalna i subtelna.

Powiedzenia: Dobrze było ojcu z matką, dobrze też mnie z Małgorzatką.

Małgorzata – idź do kata.

Piotr to imię greckie, oznaczające mężczyznę twardego jak skała. Szczęśliwy kolor Piotra to kolor żółty, a szczęśliwe zwierzę to baran. Piotr jest mężczyzną bardzo wrażliwym i ambitnym. Ceni sobie dobre towarzystwo, w którym doskonale się czuje dzięki wielkiemu urokowi osobistemu. Jest dobrym dyplomatą, organizatorem, przedsiębiorcą. Lubi spotkania towarzyskie i dalekie wyprawy.

Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Petrus, ang., niem. Peter, fr. Pierre, wł. Pietro, hiszp. Pedros

Przysłowia, powiedzenia: Wyparłeś się mnie jak Piotr Chrystusa. Darzy się nieborakowi jak świętemu Piotrowi. Chodzi z kluczami jak św. Piotr.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1893 Urodził się Henryk Śniegocki, komendant miejscowej Komendy Skautowej i następnie Głównej Kwatery Skautowej na Rzeszę Niemiecką, uczestnik powstania wielkopolskiego, w wolnej Polsce komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP 1925-1927, nauczyciel.

1938 Poświęcenie kościoła pw. Św. Michała na Łazarzu, przy ulicy Stolarskiej.

1946 W Poznaniu zmarł Feliks Nowowiejski, kompozytor, dyrygent, organista i pedagog. Twórca oratoriów m.in. “Powrót syna marnotrawnego”, “Znalezienie Św. Krzyża”, symfonii, opery “Legenda Bałtyku”.  Lata poznańskie należały do najbardziej twórczych w życiu kompozytora. Z wybuchem II wojny światowej – napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę – Nowowiejski był zagrożony (twórczość patriotyczna, udział w pracach plebiscytu). Schronił się w szpitalu Elżbietanek. Rękopisy ukrył w Bibliotece Raczyńskich. Potem wyjechał z rodziną do Krakowa, gdzie żył w bardzo ciężkich warunkach. Kompozytor doczekał zakończenia wojny i powrotu do ukochanego Poznania. Nie było mu jednak dane dożyć prawykonania któregokolwiek z dzieł powstałych w latach wojny.

1983 Zmarł Stanisław Hebanowski, reżyser, organizator życia teatralnego, pisarz, krytyk teatralny. Jego debiutem reżyserskim był dramat Odwiedziny o zmroku Tadeusza Rottnera wystawiony w 1948 w Teatr Polski w Poznaniu. Po wojnie przez kilkanaście lat (1951-1969) pełnił funkcję kierownika literackiego w Teatrze Polskim w Poznaniu współpracując z wieloma dyrektorami tego teatru – z Wilamem Horzycą, Ireną i Tadeuszem Byrskimi. Miał znaczący wpływ na kształt artystyczny Teatru. W Poznaniu z jego inicjatywy powstały dwie “nadscenki”: Teatr Atelier i Teatr 5.

1995 Zmarł Zygmunt Latoszewski, dyrygent, dyrektor największych polskich scen operowych i filharmonii. Debiutował jako dyrygent w 1929 r. Następnie dyrygował Operą Poznańską (w latach 1933-1939 a także 1945-1948 był jej dyrektorem.

1997 Zmarł Leon Leja, pedagog, profesor UAM w Poznaniu, twórca polskiej szkoły technologii kształcenia. 1 lipca 1999 roku w budynku uniwersyteckim przy ulicy Słowackiego 20 odsłonięto tablicę pamiątkową i otwarto salę jego imienia.

Zdarzyło się 18 stycznia

1493 W Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęły się obrady Sejmu Walnego, podczas którego po raz pierwszy obok Senatu wystąpiła samodzielna Izba Poselska. Dzień narodzin polskiego parlamentaryzmu.

1505 Początek poczty. Franz von Taxis, poczmistrz Filipa Pieknego zorganizował łączność pocztową pomiędzy Niderlandami a dworem Maksymiliana w Wiedniu oraz dworami francuskim, hiszpańskim.

1778 Kapitan James Cook odkrył wyspy Sandwich, nazwane obecnie Hawajami.

1871 Król Prus Wilhelm I ogłosił się w pałacu wersalskim cesarzem niemieckim. Nastąpiła restauracja Rzeszy Niemieckiej pod berłem Hohenzollernów.

1882 Urodził się Alan Alexander Milne, pisarz angielski, autor „Kubusia Puchatka”.

1892 Urodził się Oliver Hardy, właściwie: Oliver Norvell Hardy, amerykański komik, partner Stana Laurela w filmach o przygodach “Flipa i Flapa”.

1911 Pierwsze lądowanie samolotu na pokładzie statku. Cywilny pilot B. Ely naprowadził lecący z prędkością 56 km/h samolot na 40-sto metrową, skośną platformę ułożoną na pokładzie krążownika Pensylwania. Do wyhamowania samolotu użyto 22 lin przeciągniętych między workami z piaskiem, w poprzek pokładu, samolot zatrzymał się po 10 metrach.

1928 Urodził się Franciszek Pieczka – aktor. Wielką popularność przyniosła mu rola Gustlika z serialu “Czterej pancerni pies”, a także wspaniałe role w filmach: “Żywot Mateusza”, “Austeria”, “Jańcio Wodnik”.

1933 Urodzil się Ray Dolby, wynalazca (system eliminacji szumów – Dolby).

1964 The Beatles po raz pierwszy pojawili się na amerykańskiej liście przebojów. “I Want To Hold Your Hand” zadebiutowało na pozycji 45. Utwór spędził następnie 7 tygodni na samym topie zestawienia bestsellerów.

1980 Pink Floyd’s “The Wall” nr 1 w USA.

1993 Ze względu na sankcje ONZ, wycofano ze sprzedaży w Jugosławii historyjki z przygodami Myszki Mickey Kaczora Donalda.

1996 Lisa Marie Presley wniosła pozew o rozwód z Michaelem Jacksonem. Jako powód podała “nie dające się przezwyciężyć różnice”.

1997 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Professional Widow” – Tori Amos.

http://www.youtube.com/watch?v=BP7cSMRcLsE

19 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

19 stycznia jest Dniem Pamięci, obchodzonym w Republice Czeskiej w rocznicę samobójczej śmierci Jana Palacha na Placu świętego Wacława w Pradze w 1969 roku.

Święto Jordanu – Epifania, obchodzone w Kościele prawosławnym

Laos – Święto Armii

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz