Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 19.I

19 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

19 stycznia jest Dniem Pamięci, obchodzonym w Republice Czeskiej w rocznicę samobójczej śmierci Jana Palacha na Placu świętego Wacława w Pradze w 1969 roku.

Święto Jordanu – Epifania, obchodzone w Kościele prawosławnym

Laos – Święto Armii

Urodzeni 19 stycznia mają duży potencjał umysłowy, są twórczy i oryginalni. Wiedzą czego chcą w życiu i nogami chodzą po ziemi. Do wszystkiego co robią podchodzą poważnie. Ich ambicje są ogromne i głównie na nie mierzą swoje siły, na co dzień jednak są cierpliwi i opanowani. Są przekonani, że ich czas i tak musi kiedyś nadejść, a wówczas pokażą na co ich stać. Przywiązują zbyt dużą wagę do kariery, a wygórowane ambicje często przesłaniają im radość z tego co już osiągnęli.

Kościół Katolicki 19 stycznia wspomina św. Audifaksa i Abachuma, św. Henryka z Uppsali, św. Kanuta IV, św. Mariusza i św. Martę

Patronem dnia jest bł. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski.

Imieniny obchodzą: Henryk, Mariusz, Erwin, Eufemia, Gilda, Marta, Andrzej, Basjan, Basjana, Bernard, Germana, Germanik, Geroncjusz, Januariusz, January, Józef, Juliusz, Kaliksta, Kalista, Kanut, Marceli, Matylda, Mechtylda, Paweł, Pia, Poncjan, Racimir, Sara, Saturnin i Wulstan

Henryk, to imię germańskie złożone z członów: heim – ojczyzna i rihhi – władca. Całość można interpretować jako „Pan domu”, „władca ojczyzny”. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Henricus, ang. Henry, fr. Henri, niem. Heinrich, wł. Enrico, hiszp. Enrique, ros. Genrich.

Mariusz – Mariusze to ród rzymski plebejskiego pochodzenia, w Polsce jednorazowo już poświadczone w XIII wieku.

Zdarzyło się 19 stycznia

1720 Urodził się Franciszek Bohomolec, komediopisarz i publicysta, jezuita. Współzałożyciel „Monitora”, najważniejszego polskiego pisma doby Oświecenia. Był autorem utworów satyryczno – dydaktycznych i komedii.

1736 Urodził się James Watt, brytyjski inżynier, wynalazca maszyny parowej.

1860 Papież Pius IX ogłosił encyklikę Nullis certe verbis zawierającą potępienie patriotów włoskich dążących do zjednoczenia Włoch.

1870 Siostry Victoria Claflin Woodhull i Tennessee Claflin jako pierwsze kobiety otworzyły w Nowym Jorku biuro maklerskie.

1915 George Claude opatentował lampę wyładowczą – jarzeniówkę, neon.

1922 Urodził się Jerzy Kawalerowicz – reżyser filmowy. Twórca takich filmów jak: “Matka Joanna od Aniołów”, “Pociąg”, “Faraon”, “Austeria”, “Quo Vadis”.

1946 Urodziła się Dolly Parton, jedna z najpopularniejszych piosenkarek country. Po raz pierwszy nagrodę Grammy otrzymała za płytę “Dolly Parton” (1978). Największe przeboje: “9 to 5”, “Islands In The Stream” (duet z Kenny Rogersem).Jest autorką m.in. superprzeboju “I Will Always Love You”, który wylansowała Whitney Houston w filmie „Bodyguard”.

1947 Urodził się Leszek Balcerowicz, polityk i wybitny ekonomista.

1955 Urodziła się Erwina Ryś-Ferens, polska łyżwiarka szybka, medalistka mistrzostw Europy i świata, olimpijka.

1967 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “I’m A Believer” – The Monkees.

1978 Ostatni „garbus” – jednocześnie 16 mln 200 tys. wyjechał z fabryki Volkswagena w Emden w RFN. Do dziś to popularne auto jest produkowane w Meksyku.

1983 Urodziła się Justyna Kowalczyk, polska biegaczka narciarska.

1984 W Europie ukazała się pierwsza epka zespołu Metallica “Jump In The Fire”.

1985 Republika – Psy Pawłowa – nr 1 w 145. notowaniu Listy Przebojów 3.

1997 Zamilkła ROZGŁOŚNIA HARCERSKA (oprócz Warszawy) – wygasła umowa z RH Kontakt na wynajem nadajników.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz