Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 11.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

11 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Maroko – Uroczystość Deklaracji Niepodległości

Nepal – Dzień Jedności Narodowej

Dzień Wegetarian

Urodzeni 11 stycznia często realizują swe plany, to osoby o dużej inteligencji. Cechuje je przedsiębiorczość i inwencja, ale w działaniu zachowują powagę i ostrożność. Przy dobrej passie popadają w próżność, przy złej – przeżywają okresy depresji. Nie ufają nikomu, nie mają nawet przekonania do własnych poglądów i koncepcji.

11 stycznia Kościół Katolicki wspomina św. Paulina z Akwilei i św. Teodozego Cenobriacha

Paulin z Akwilei był włoskim biskupem żyjącym na przełomie VIII / IX wieku. Był znanym erudytą. Zajmował się wysyłaniem misjonarzy do pogańskich krajów leżących nad Dunajem, potępiał jednak nawracanie siłą.

Teodozy Cenobriacha był mnichem żyjącym a Kapadocji na przełomie V/VI wieku. Założył wspólnotę zakonną niedaleko Betlejem. Objął urząd opata – prymasa mnichów żyjących we wspólnocie, stąd jego przydomek „Cenobriacha” tj. przełożony wspólnot zakonnych

Patronem dnia jest także św. Honorata. Urodziła się w Pawii we Włoszech zasłynęła z działalności charytatywnej wśród ubogiej ludności. Zmarła ok. 500 r. z

Imieniny obchodzą: Feliks, Honorata, Teodor, Matylda, Teofil, Anastazy, Feliks, Hilary, Hortensja, Hortensjusz, Hygin, Krzesimir, Małomir, Matylda, Mechtylda, Melchiades, Odon, Palemon, Palemona, Paulin, Salwiusz

Honorata, to żeńska forma imienia Honorat, oznacza osobę czczoną, szanowaną. Ceni cnoty i dobre obyczaje. Stała w przekonaniach, lubi prowadzić dysputy na temat ludzkich słabostek. Skłonna radzić innym, lecz sama nigdy rad nie przyjmuje. Lubi wolność myśli, słowa i czynu. Ma skrupulatny sposób myślenia. Nie uznaje rozwodów.

Feliks, imię łacińskie oznaczające człowieka szczęśliwego, życzliwego. Mężczyźni o tym imieniu nie zawsze są szczęśliwi. Bywają niestali, niesłowni i przewrażliwieni. Posiadają krytyczny umysł, lecz nie zawsze się nim kierują, gdyż są na to zbyt uczuciowi. Lubią ładne stroje, wykwintną kuchnię i dalekie podróże. Cenią życie rodzinne.

Imię Matylda ma germańskie pochodzenie i oznacza “moc, siłę i walkę”. Lecz kobieta o tym imieniu nie jest wcale waleczna. W życiu kieruje się raczej intuicją, jest subtelna, wrażliwa i kulturalna. Umie stworzyć dobrą i harmonijną rodzinę, w czym bardzo pomaga jej zdolność łagodzenia konfliktów.

Przysłowie: Styczeń zamglony, marzec ośnieżony.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1919 Ostatnie likwidacyjne posiedzenie Wydziału Wykonawczego Rady Robotniczo – Żołnierskiej w Poznaniu.

1951 Zniesienie daniny na odbudowę Poznania.

1971 Poznańska parafia farna formalnie przekazała władzom świeckim zarząd nad cmentarzem Zasłużonych Wielkopolan.

Nie jest pewne kiedy dokonano tu pierwszego pochówku, jednak na najstarszym zachowanym nagrobku, należącym do Moniki ze Szczanieckich Zakrzewskiej widnieje data 1813. Cmentarzem zainteresowano się w latach trzydziestych w związku z poszukiwaniem mogił działaczy niepodległościowych i powstańców. Wydział Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego odnalazł 24 groby takich osób i otoczył je opieką w r. 1936. W 1948 postanowiono, że stary cmentarz stanie się miejscem spoczynku zasłużonych Wielkopolan. Duże zainteresowanie mieszkańców miasta i regionu sprawiło, że w 1958 powstała Społeczna Komisja Cmentarza Zasłużonych. W 1959 na cmentarz przeniesiono szczątki 79 osób z likwidowanego cmentarza parafii św. Marcina przy ul. Towarowej.

1986 Otwarcie w Poznaniu, przy ulicy Wronieckiej Pracowni – Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ekspozycja oparta jest na zbiorach kolekcjonera i bibliofila Mariana Walczaka. Stałą ekspozycją w Muzeum jest „Gabinet Kraszewskiego”. Są to dary wręczone pisarzowi w dniach obchodów jubileuszu 50-lecia twórczości literackiej, które odbywały się w październiku 1879 r. w Krakowie. Zgromadziło się tam wtedy ponad 11 tys. gości, którzy przez osiem dni składali hołdy „pracownikowi bez czasu lub z czasem potrójnym”. Pisarz otrzymał „257 darów najrozmaitszego rodzaju, 150 dyplomów i adresów, a ogólna liczba telegramów przysłanych na jego ręce wyniosła 509”. Kraszewski dary zabrał ze sobą do Drezna, gdzie mieszkał już od blisko 20 lat, wkrótce stamtąd przekazał je Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. Dziś większość z nich jako depozyt PTPN i Muzeum Narodowego można oglądać w Pracowni-Muzeum. Wśród bogato oprawnych albumów i adresów jubileuszowych, kałamarzy z brązu i bursztynu, pucharów, znajduje się szczególna pamiątka: bogato rzeźbiony fotel, którego haftowane obicia przedstawiają herby 12 województw historycznej Wielkopolski. Zgromadzone tu dary są wyrazem hołdu dla pisarza, będącego centralną postacią polskiego życia kulturalnego i politycznego w XIX wieku.

Zdarzyło się 11 stycznia

1599 Jacob van Necks odpłyną z Bantam na Jawie z ładunkiem pieprzu, goździków i gałki muszkatołowej.

1859 Urodził się lord George Nathaniel Curzon – brytyjski polityk. Autor projektu polsko-radzieckiej linii granicznej m.in. wzdłuż Bugu.

1892 Paul Gauguin poślubił 13-letnią tahitiańską dziewczynę.

1919 Wydano dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu robotników na wypadek choroby i macierzyństwa. Była to pierwsza ustawa ubezpieczeniowa w niepodległej Polsce.

1922 Po raz pierwszy zastosowano, odkrytą w 1921 roku, insulinę, ratując życie ją 14-letniemu Kanadyjczykowi choremu na cukrzycę.

1932 W Kopenhadze odbyła się Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Prasowa.

1936 Urodził się Marian Kociniak, aktor. Grał główną rolę w filmie Jak rozpętałem drugą wojnę światową.

1963 Ukazał się singiel “Please, Please Me” grupy The Beatles. Był to ich pierwszy numer jeden na listach przebojów.

1964 Ukazał się pierwszy amerykański rządowy raport przestrzegający przed szkodliwością palenia.

1966 Urodziła się Edyta Bartosiewicz, wokalistka rockowa i gitarzystka, także kompozytorka i autorka tekstów.

1973 Urodziła się Joanna Brodzik, polska aktorka.

1986 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: “West End Girls” – Pet Shop Boys. Był to pierwszy hit “numer jeden” i jeden z najważniejszych przebojów lat 80-tych.

2001 Maciej Płażyński, Andrzej Olechowski i Donald Tusk zapowiedzieli utworzenie nowej centroprawicowej “platformy politycznej”. Początek Platformy Obywatelskiej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz