Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 10.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

10 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Święto voodoo, ustanowione w Beninie 11 sierpnia 1997 r.

Urodzeni 10 stycznia liczą przede wszystkim na siebie, dlatego rozczarowanie spotyka ich rzadziej niż innych. Nie znoszą czyjejś dominacji nad sobą. W tym co postanowią są wytrwali i nie zrażają się trudnościami ani nie ulegają naciskom. Nie należy powierzać im ważnej tajemnicy, bo wrodzone gadulstwo nie pozwoli im jej dochować. Ich wewnętrzny spokój często przeobraża się w melancholię. Przez swą szorstkość i wyniosłość często tracą sympatię otoczenia.

10 Stycznia Kościół Katolicki wspomina świętego Piotra Orseolo

Piotr Orseolo to doża wenecki, żył w X wieku. Był sprawiedliwym mężem stanu, znakomitym żołnierzem. W 978 bez wiedzy swojej rodziny udał się do klasztoru, później został pustelnikiem.

Patronem dnia jest św. Grzegorz z Nyssy, biskup i doktor Kościoła (335-395). Należy do najwybitniejszych teologów Kościoła Wschodniego pierwszych wieków. Jego pisarska spuścizna obejmuje dzieła z zakresu ascetyki, mistyki oraz komentarze do Pisma Świętego. Jego bratem był św. Bazyli Wielki.

Imieniny obchodzą: Grzegorz, Dobrosław, Dobrosława, Jan, Wilhelm, Leon, Ludomir, Danuta, Agaton, Egidia, Idzi, Kolumba, Krystiana, Marcjan, Mojmir, Nikanor, Nikanora.

Grzegorz: imię to wywodzi się od greckiego słowa gregorios „gorliwy, czuwający”. W Polsce pojawiło się w średniowieczu. Samych kanonizowanych i beatyfikowanych papieży noszących to imię było pięciu, było również siedmiu innych świętych tego imienia.

Uważajcie na szefa Grzegorza! Astrolog twierdzi, że Grześ lubi komenderować innymi, jest oschły, a jego lodowaty potrafi zbić z tropu najbardziej pewnych siebie. Despota bez woli dyplomacji, często sam ściąga na siebie kłopoty. Ale trzeba przyznać, że jest skuteczny, gdy pracuje w zespole – pod warunkiem, że to on tym zespołem kieruje. Miewa chwile błyskawicznych i błyskotliwych działań. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Gregorius, ang. Gregory, fr. Grégoire, niem. Gregor, wł. Gregorio, ros. Grigorij. Przysłowia: „Wiedział Grześ, a od Grzesia cała wieś”.

Imię Wilhelm wywodzi się z germańskiego i oznacza chęć, opiekę, pomoc. Mężczyzna o tym imieniu jest wrażliwy, ambitny, szlachetny i szczery. Przeważnie jest osobą wykształconą, często zostaje lekarzem. Jest predysponowany do przewodniczenia innym, nie znosi gdy ktoś narzuca mu swoje zdanie. Lubi dyskutować na tematy z pogranicza życia i śmierci. Fascynują go przepowiednie na temat końca świata.

Danuta to imię pochodzenia litewskiego o niepewnym znaczeniu. Zawiera przyrostek -ut-, który znajdujemy w takich imionach litewskich jak Biruta czy Kiejstut, jednak człon początkowy Dan- nie daje się jednoznacznie wyjaśnić. Danuta jest skrupulatna, wnikliwa, cierpliwa i pracowita. Przy tym ciekawa świata, dlatego wiele czyta i podróżuje. To kobieta energiczna, o dużym temperamencie. Nie przywiązuje dużej wagi do małżeństwa i rodziny, jest zwolenniczką związków nieformalnych. Często popada w depresję lub melancholię.

Dobrosława to słowiańskie imię, złożone z dwóch części: “dobr(o)” – “dobry” oraz “sława” – to jest “sławwa”, można je tłumaczyś, jako”sławna z dobroci”. Dobrosława ma liczne zainteresowania, a ponieważ jest przy tym dociekliwa i systematyczna, często zdobywa tytuły naukowe. Działa ostrożnie, nie lubi ryzyka. Jest wrażliwa, ale stara się nie okazywać swoich uczuć.

Przysłowie: „Styczeń mrozem skwierczeć musi, wtedy plon chłopa przydusi.”

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1895 W Poznaniu gościnne występy na scenie Teatru Polskiego rozpoczęła Helena Modrzejewska.

1963 Zmarł Tadeusz Szeligowski, kompozytor i dydaktyk działający w Poznaniu. Twórca m.in. opery “Bunt żaków”, baletów “Paw i dziewczyna”, “Mazepa” a także utworów symfonicznych, kameralnych i pieśni. Imię kompozytora nosi poznańska Filharmonia.

1982 Wznowienie działalności telefonów poznańskich – połączeń miejscowych w stanie wojennym.

Zdarzyło się 10 stycznia

1778 Zmarł na atak apopleksji Karol Linneusz, szwedzki przyrodnik. Był twórcą współczesnego systemu klasyfikacji organizmów

1840 Zaczęła funkcjonować poczta „za pensa” – brytyjski system dostarczania listów za standardową cenę, bez względu na odległość.

1834 Urodził się John Acton of Aldenham, angielski historyk, liberał i moralista. Był przedstawicielem oporu wobec zła – państwa, autorem myśli „Władza deprawuje, a absolutna władza deprawuje absolutnie”.

1839 Pierwszy transport herbaty z Indii do Wielkiej Brytanii.

1863 Z dworca Paddingtton do stacji Farrington w Londynie wyruszyły pierwsze wagony kolei podziemnej „Metropolitain”. Pierwsza nitka miała 6,5 km długości. Dziś oplatająca ośmiomilionową metropolię sieć metra ma 267 stacji i liczy niemal 400 km. Co roku z 11 linii „underground” korzysta ponad 800 milionów pasażerów, więcej niż 2 mln dziennie. Londyńczycy są dumni z metra, ale doskwiera im coraz więcej niedogodności – tory, kable są stare (większość linii powstała przed 1907 rokiem), więc pociągi jeżdżą powoli, wciąż się psują. Tylko linia XXI wieku Jubilee Line lśni szkłem i stalą. Metro jest jednak niedoinwestowane ale i tak to najpraktyczniejszy sposób poruszania się po mieście. Londyńskie metro należy do najdroższych. Dzienna karta na przejazdy w czterech z sześciu stref (i to poza szczytem) kosztuje 4 funty 30 pensów.

1945 W Londynie urodził się Rod (Roderick David) Stewart brytyjski wokalista i kompozytor. Syn Szkota i Angielki. Przez kilka miesięcy był piłkarzem w klubie Brentford. Zmuszony przez ojca do pracy był również przez kilka miesięcy grabarzem na jednym z londyńskich cmentarzy. Od roku 1969, kiedy został członkiem The Faces był członkiem takich grup jak Five Dimensions, Hoochie Coochie Men, Steampacket czy Jeff Beck Group. W tym samym czasie – od października 1964 – działał także solo.

1946 W sali Albert Hall w Londynie otwarto uroczyście pierwszą sesję Organizacji Narodów Zjednoczonych.

1946 W Krakowie urodził się Robert Gadocha, ps. “Piłat”, najlepszy lewoskrzydłowy w historii polskiego futbolu. Był filarem “złotej jedenastki” Kazimierza Górskiego, złotym medalistą olimpijskim z Monachium (1972), jednym z najlepszych napastników mistrzostw świata w RFN (1974) – zdobywcą brązowego medalu.

1956 Elvis Presley rozpoczął pierwszą sesję nagraniową dla wytwórni RCA. Podczas niej powstał między innymi “Heartbreak Hotel”.

1971 Zmarła Gabrielle Chanel, znana jako Coco Chanel, francuska projektantka mody. Jej model kostiumu został uznany za klasyczny ubiór kobiecy. Urodziła się 19 sierpnia 1883 roku.

2003 Sejm powołał komisję śledczą do zbadania afery Rywina. Jej przewodniczącym 14 stycznia został Tomasz Nałęcz z Unii Pracy.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz