Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 12.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

12 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Tanzania – Uroczystość Upamiętnienia Rewolucji Zanzibaru

Turkmenistan – Dzień Pamięci

Urodzeni 12 stycznia mają twórcze umysły, odznaczają się subtelnością i poczuciem piękna. Mimo, że popadają w melancholię to potrafią być błyskotliwi. Ich walory umysłowe poparte są ambicjami i pracowitością, dlatego mogą osiągnąć powodzenie w wielu zawodach. Na przeszkodzie staje im czasami zbytnia wrażliwość, przy większych przeszkodach przeżywają okresy depresji psychicznej.

12 Stycznia Kościół Katolicki wspomina: św. Benedykta (Beneta) Biscopa, św. Tatianę.

Benedykt Biscop, był mnichem żyjącym w VII wieku, odegrał ważną rolę w rozwoju Kościoła w Północnej Anglii

Tatiana to święta męczennica z III wieku.

Patronem dnia jest także św. Arkadiusz, męczennik pierwszych wieków (284-305). Okrutnie torturowany został następnie ukrzyżowany.

Imieniny obchodzą; Benedykt, Arkadiusz, Arkady, Arkadia, Antoni, Czesława, Bernard, Aelred, Cezaria, Czech, Czechasz, Czechoń, Ernest, Ernestyna, Eutropiusz, Greta, Jan, Małgorzata, Reinhold, Stomir, Tacjana, Tycjan i Tygriusz

Benedykt; imię pochodzące z języka łacińskiego od wyrazu benedictus – „błogosławiony”. Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Benedict, wł. Benedetto, hiszp. Benedicto,, niem Benedikt. W Polsce początkowo używane tylko w zakonach, od XVIII wieku rozpowszechniło się wśród osób świeckich. Na początku lat 70-tych XX wieku popularność tego imienia znacznie wzrosła.

Arkadiusz, arkadyjski, wywodzący się z Arkadii, krainy szczęścia na Peloponezie, to także wyzwoleniec z Arkadii. W Polsce początkowo używane tylko w zakonach, od XVIII wieku rozpowszechniło się wśród osób świeckich. Na początku lat 70-tych XX wieku popularność tego imienia znacznie wzrosła.

Antoni, imię wywodzące się od starożytnego rodu rzymskich patrycjuszy Antoniuszów, imię męskie, w Polsce używane od XV wieku. Znani imiennicy: Marek Antoniusz, cesarz rzymski, uległ czarowi Kleopatry, pokonany pod Akcjum; Antoni Padewski z XIII wieku, święty wzywany na pomoc w odnalezieniu rzeczy zgubionych, Antoni Bolesław Dobrowolski ( XIX / XX w.), geofizyk, uczestnik wypraw polarnych, Anton Bruckner (XIX w.), kompozytor austriacki, Antoni Czechow (XIX / XX w.), pisarz rosyjski, Antoni Dworzak (XIX / XX w.), kompozytor czeski. Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Anthony, fr. Antoine, ros. Antonij, wł. Antonio.

Czesława to słowiańskie imię żeńskie utworzone od męskiego Czesław. Kobieta o tym imieniu jest odważna, taktowna i sprawiedliwa. Bacznie obserwuje ludzi. Potrafi szybko podejmować decyzje. Jest uparta, chce narzucić innym swoje zdanie. Pragnie kierować ludźmi, lecz nie ma do tego większych predyspozycji. Popada w konflikty, ponieważ jest mało tolerancyjna.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1886 Urodził się Tadeusz Ruge, ostatni przedwojenny prezydent Poznania, obejmował to stanowisko w latach 1937-1939..

1903 Urodził się Tadeusz Kraszewski, pisarz związany z Poznaniem (Zm. 1973).

1919 Powstańcza Naczelna Rada Ludowa w Poznaniu mianowała naczelnym wodzem wojsk w Wielkopolsce gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.

1943 Zmarł śmiercią samobójczą Antoni Śmieszek, egiptolog. W niepodległej Polsce, początkowo był związany z katedrą językoznawstwa porównawczego, Uniwersytetu Poznańskiego, a następnie objął w 1934 r., Katedrę Egiptologii na Uniwersytecie Warszawskim.

1975 Zmarł Kazimierz Ulatowski, polski architekt, autor projektów odbudowy zabytków Poznania i Torunia (ur. 1884).  Do wybuchu I wojny światowej prowadził w Poznaniu swoją pracownie architektoniczna, później pracował w Toruniu. Od czerwca 1939 roku ponownie w Poznaniu, gdzie pozostał do końca życia. Od powstania w 1955 roku Politechniki Poznańskiej był jej pracownikiem naukowym. Jest autorem podręczników o architekturze. Był współzałożycielem Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. W 1960 roku przeszedł na emeryturę. Był miłośnikiem i znawcą architektury antycznej i renesansowej. Tematowi temu poświęcił kilka publikacji. W latach 1908-1975 według projektów i pod nadzorem Kazimierza Ulatowskiego zrealizowano około 45 prac budowlanych. Większość z nich stanowią realizacje poznańskie, z których do najważniejszych należą: kamienica przy Starym Rynku 44 (ob. siedziba PKO BP), domy przy ul. Słowackiego 18/19, Gąsiorowskich 5/54 i Kolejowej 55/55a, Salon Wystawowy Towarzystwa Sztuk Pięknych przy pl. Wolności 18 (zburzony w czasie wojny). Po wojnie Ulatowski brał czynny udział przy odbudowie Starego Rynku w Poznaniu. Według jego projektu zrealizowano m.in. odbudowę kościoła św. Michała.

Zdarzyło się 12 stycznia

1578 Na dworze królewskim w Jazdowie, w obecności króla Stefana Batorego, po raz pierwszy wystawiono dramat Jana Kochanowskiego „Odprawa posłów greckich”. Zabrakło jednak autora. Kochanowski zaniemógł i nie przyjechał. Przedstawienie miało uświetnić wesele Jana Zamoyskiego z Krystyną Radziwiłłówną i spowodować, by posłowie wyrazili zgodę na wyprawę wojenną Stefana Batorego przeciwko Moskwie.

1628 Urodził się Charles Perrault – francuski pisarz. Autor popularnych bajek i powiastek, m.in. o “Śpiącej Królewnie”, “Czerwonym Kapturku”, “Tomciu Paluchu”, “Kocie w butach” i “Kopciuszku”.

1876 Urodził się Jack London (właśc. John Griffith), pisarz amerykański. Autor powieści „Biały kieł”, „Martin Eden” i „Wilk morski”.

1914 Henry Ford wprowadził w swych zakładach 8 – godzinny dzień pracy i obniżył czas montażu samochody typu „T” z 6 godzin do 1 godziny i 30 minut.

1946 Urodził się Ryszard Szurkowski, kolarz, trener.

1948 Otwarto pierwszy supermarket w Wielkiej Brytanii.

1949 W Krakowie urodził się Andrzej Zaucha – wokalista jazzowy i piosenkarz. Znany z przebojów “Ach, te baby”, “Byłaś serca biciem”, “Czarny Ali Baba”.

1959 Urodził się Per Gessle, lider, wokalista i gitarzysta szwedzkiej grupy Roxette. Zespół światowy rozgłos zyskał dzięki piosence „The Look”.

1974 Urodziła się MEL C, piosenkarka Spice Girls znana jako Sporty Spice.

1981 W Telewizji ABC miała miejsce premiera “Dynastii” z Joan Collins.

1991 Sejm powołał rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego. Funkcję wicepremiera i ministra finansów objął Leszek Balcerowicz.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz