Swarzędz

Jezioro Swarzędzkie znów będzie czyste!

Montaż aeratora na brzegu jeziora, przed zwodowamiem  Foto: UMiG Swarzędz

Sam proces oczyszczania Jeziora Swarzędzkiego rozpocznie się 17 września, potrwa trzy lata i będzie kosztował 420 tys. zł. Projekt jest realizowany z budżetu gminy oraz dofinansowany przez firmę Volkswagen Poznań.

Pełna nazwa projektu brzmi : Kompleksowa rekultywacja Jeziora Swarzędzkiego metodą aeracji pulweryzacyjnej z systemem precyzyjnej inaktywacji fosforu za pomocą mobilnego aeratora pulweryzacyjnego i aeratora pulweryzacyjnego z napędem wietrznym. Brzmi skomplikowanie, ale działanie jego jest bardzo proste. Trzeba przede wszystkim natlenić okolice dna jeziora, usunąć zbyt duże ilości fosforu i materię organiczną. Cały czas prowadzony będzie monitoring jakości wody. Pozwoli to dokładnie określić, kiedy woda osiągnie odpowiedni poziom czystości i w efekcie kiedy jezioro będzie mogło ponownie zmienić się w kąpielisko.

Przewiduje się, że cały proces potrwa około trzech lat. 17 września uruchomiony zostanie aerator pulweryzacyjny – pływające urządzenie służące do natleniania wody. Pozwoli to na powstanie tzw. strefy życia, w której będzie się rozwijał fito i zooplankton, a także ryby. Dodatkowo włączony zostanie aerator mobilny, który poza natlenianiem wody zmniejsza ilość szkodliwego fosforu. Po uzyskaniu odpowiedniej czystości wody, przez około 10 lat będzie trwał proces biomanipulacji, pozwalający na odtworzenie populacji ryb.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz