POZnań

Jest odpowiedź Kościoła na list Prezydenta Poznania

Katedra  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Jest wreszcie odpowiedź Kościoła na list otwarty Prezydenta Poznania, który został wystosowany w połowie lipca. Jacek Jaśkowiak pisał wtedy o potrzebie uregulowania wzajemnych rozliczeń.

Ważnym, jeśli nie najważniejszym fragmentem tamtego listu jest ten, który nawiązuje do historii nabycia przez Kościół wielu nieruchomości w XIX wieku, między innymi podczas zaborów. Zwracaliśmy na to uwagę już przy przejmowaniu przez Kościół budynku VIII LO, gdy kler nie przejmował się ostatnią wolą formalnego fundatora. Kolejnym ważnym aspektem, na który uwagę zwraca Jacek Jaśkowiak jest brak symetrii przy rozliczeniach między Miastem, a Kościołem. Prezydent zwraca uwagę, że Miasto wspiera na wielu płaszczyznach działania Kościoła. Więcej o liście otwartym Prezydenta do władz Kościoła w Poznaniu pisaliśmy tutaj.

List Prezydenta ten doczekał się odpowiedzi Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolita Poznański, dopiero dzisiaj, a więc 24 września.

Dotychczasowa praktyka dobitnie wskazywała na to, iż opóźnienia i brak decyzyjności występuje po stronie Miasta, a nie Kościoła – pisze między innymi Arcybiskup – zapewniam, że ze strony archidiecezji nie ma żadnych przeszkód, aby ustalenia mogły być dokonane niezwłocznie.

Metropolita Poznański przykrością stwierdza również, iż zarówno w liście Prezydenta, jak również w załączonym do niego Raporcie brak jest tła historycznego, które mogłoby wyjaśnić opinii publicznej genezę poszczególnych sporów.

Majątek Kościoła jest dobrem służącym całej katolickiej wspólnocie, która ma prawo oczekiwać od Kościoła wypełniania właściwej dla niego misji, przede wszystkim w zakresie ewangelizacji, wychowania katolickiego, działalności dobroczynnej oraz dbałości o istotną część dziedzictwa narodowego – pisze Stanisław Gądecki.

Zdaniem władz poznańskiego Kościoła katolicy w Poznaniu mają prawo oczekiwać, iż demokratycznie wybrane władze publiczne będą dostrzegać również ich dążenia i potrzeby.

Do listu dołączono załącznik wyjaśniający sporne kwestie, który możecie w całości przeczytać pobierając: tutaj plik pdf.

Katedra od ulicy Posadzego

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz