POZnań

Jak wyglądać będą nowe mundury MPK?

Testowanie nowych mundurów MPK  Foto: materiały prasowe / MPK

Mają być przede wszystkim wygodne i praktyczne, a jednocześnie wyglądać schludnie. MPK Poznań rozpoczyna testy nowych wzorów mundurów dla kierowców i motorniczych. Zebrane opinie pozwolą na stworzenie zaktualizowanego kompletu odzieży służbowej, a w dalszej kolejności – zamówienie nowych strojów.

Prowadzący pojazdy, zarówno kierowcy, jak i motorniczowie MPK Poznań, mają obowiązek wykonywać pracę w odzieży służbowej, którą zapewnia pracodawca. Z uwagi na to, że obecna umowa z dostawcą „mundurów” zbliża się ku końcowi i konieczne będzie wybranie nowego wykonawcy, zapadła decyzja, aby jednocześnie z nowym zamówieniem nastąpiła zmiana wzorów odzieży służbowej. Tego zresztą oczekiwali kierowcy i motorniczowie.

Aby poznać preferencje załogi, m.in. wśród kierowców i motorniczych przeprowadzona została ankieta. Zapytano w niej jakich zmian oczekują, w jakiej odzieży służbowej chcieliby pracować. Zdania były podzielone, jednak większość prowadzących pojazdy opowiedziała się za likwidacją krawata i wprowadzeniem możliwości używania (w sezonie letnim) krótkich spodni. Duża część pracowników jako najbardziej praktyczne wskazywała spodnie bojówki, softshell zamiast bluz polarowych, zapinane kołnierzyki koszul, postulowano również przywrócenie  pulowerów.

Odzież służbowa to jeden z elementów kształtowania wizerunku Spółki. Kierowcy i motorniczowie, którzy na co dzień mają bezpośredni kontakt z klientem, czyli pasażerem są wizytówką firmy. Chcemy, aby czuli się komfortowo  i wyglądali elegancko – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. Zwraca uwagę, że testowane umundurowanie będzie w kolorze niebieskim i granatowym: – To powrót do dawnych barw, w które ubierani byli pracownicy komunikacji miejskiej w Poznaniu oraz wpisanie się w ogólnopolski trend kolorystyczny w branży – wyjaśnia.

Zanim w poznańskim MPK nastała era zielonego umundurowania (w połowie lat 90. XX wieku) kierowcy i motorniczowie nosili granatowe stroje, a jeszcze wcześniej obowiązywał kolor szary.  Wykorzystywane teraz mundury zostały zaprojektowane w 2011 roku – pracownicy oczekują dostosowania rodzaju użytych materiałów i kroju do obecnych możliwości.

Pojedyncze egzemplarze nowych strojów zostały już uszyte, teraz będą testowane, aby w praktyce zweryfikować ich użyteczność. Prowadzący pojazdy będą sprawdzali jak stroje sprawdzają się w codziennym użytkowaniu: czy są wygodne, wytrzymałe, czy nie ulegają zniekształceniom bądź wybarwieniom podczas prania i prasowania. Zebrane opinie pozwolą później na przeprowadzenie przetargu na zakup odzieży służbowej dla pracowników MPK Poznań. Natomiast sam proces wymiany odzieży służbowej może trwać co najmniej trzy lata (bo na taki okres wydawane jest obecne umundurowanie). W praktyce będzie więc można zaobserwować pracowników MPK Poznań wykonujących pracę w odzieży w kolorach szarości i zieleni w połączeniu z nowymi elementami odzieży w kolorze niebieskim.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / MPK

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz