POZnań

Jak wygląda monitoring w Poznaniu

Monitoring wizyjny Poznań  Foto: materiąły rpasowe / UMP

Zintegrowane Centrum Zarządzania Kryzysowego i Oglądu Monitoringu Wizyjnego może pochwalić się dobrymi wynikami. Od jego uruchomienia w październiku zeszłego roku do końca lutego 2023 roku operatorzy kamer wykryli aż 3030 zdarzeń wymagających interwencji. To o blisko 400 więcej niż w podobnym okresie w latach 2021-2022. Dzięki temu poznaniacy mogą czuć się bezpieczniej.

Centrum połączyło 6 oddzielnych lokalizacji oglądu monitoringu, które znajdowały się na terenie Poznania. Teraz pracownicy znajdują się w jednym pomieszczeniu, czuwając nad bezpieczeństwem mieszkańców 24 godziny na dobę. Do dyspozycji operatorów jest 16 stanowisk, umożliwiających podgląd obrazu z wszystkich kamer włączonych do systemu. Tych w Poznaniu jest obecnie 1 279. 

Od momentu otwarcia Centrum w październiku 2022 roku do końca lutego operatorzy monitoringu zaobserwowali aż 3030 zdarzeń wymagających interwencji – informacje o nich przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej. 1127 dotyczyło Starego Miasta, 520 terenu komisariatu “KP Północ”, 465 obszaru Wildy, 380 – Grunwaldu, 324 – Nowego Miasta, a 214 – Jeżyc. 

Po tych kilku miesiącach funkcjonowania Centrum mamy blisko 400 zdarzeń zarejestrowanych więcej niż miało to miejsce w analogicznym okresie w latach 2021-2022. Pokazuje to, że zintegrowanie pracy operatorów przynosi wymierne efekty w zakresie wykrywalności, ale też prewencji – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wśród najczęstszych zdarzeń wymagających interwencji było picie alkoholu (1070 przypadków). Dzięki monitoringowi zarejestrowano też uszkodzenia infrastruktury drogowej, MPK oraz oznakowań (530). Kamery pomogły też zauważyć uchybienia porządkowe (403) oraz osoby wymagające pomocy medycznej, leżące na ziemi czy ławkach (222). Operatorzy wyłapywali również nieprawidłowo zaparkowane pojazdy (158). Mundurowi interweniowali też w przypadku potrzebujących pomocy osób w kryzysie bezdomności (83). 

Miasto przykłada dużą wagę do rozwoju i unowocześniania systemów i technologii monitoringu miejskiego. Kamery zwiększają szansę na wykrycie przestępstw i wykroczeń już w momencie ich popełniania, a nagrania mogą  być dowodem w prowadzonych postępowaniach. Monitoring ma też ogromne znaczenie prewencyjne – odstrasza potencjalnych przestępców, a także zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Do systemu monitoringu dostęp ma około 400 użytkowników. Są to pracownicy straży miejskiej, policji, ZDM, MPK, CZK, straży granicznej, ABW, urzędu miasta, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Komendy Miejskiej PSP.

Inicjatywa utworzenia jednego, miejskiego centrum oglądu zrodziła się już w 2018 roku w związku ze znacznym wzrostem liczby kamer włączonych do systemu monitoringu oraz planami dalszej jego rozbudowy. Głównym celem było efektywniejsze zarządzanie pracownikami obsługującymi całodobowo stacje zlokalizowane dotychczas w budynkach 6 komisariatów. Koszt inwestycji utworzenia Centrum wyniósł blisko 2,5 mln zł. Podczas prac wykorzystano ok. 8 km kabli.

Kolejny rok, kolejne nowe kamery

W 2023 roku na rozbudowę i modernizację monitoringu miejskiego Miasto Poznań planuje przeznaczyć ponad 2,5 mln zł. Od początku tego roku do systemu monitoringu  na terenie osiedli: Wilda, Zielony Dębiec, Świerczewo i Stare Miasto włączono 17 nowych kamer oraz zmodernizowano 3. Na tym jednak nie koniec. 

System monitoringu miejskiego jest budowany w Poznaniu od 2001 roku. Niektóre jego elementy wymagają modernizacji, dlatego przez najbliższe miesiące Miasto planuje wymienić najstarsze z kamer funkcjonujące w okolicach przystanków tramwajowych na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, rondzie Śródka, pętli Górczyn, a także na trasie Traktu Królewsko-Cesarskiego. 

Działania te zawarte są w opracowanej na przełomie 2021 i 2022 roku koncepcji Systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania. Ponadto w ramach koncepcji do końca 2030 roku w Poznaniu przewidziano instalację nowych punktów kamerowych  jeszcze w 106 lokalizacjach. Wskazała je policja i straż miejska na podstawie liczby odnotowanych w tych rejonach zdarzeń. 

W poznaniu jest blisko 1300 kamer. To imponująca liczba. W ich finansowaniu istotny wkład mają rady osiedli, które tylko od 2020 roku wydały na tego typu przedsięwzięcia ok. 2 mln zł. Istnie Centrum i współpracy Miasta z radami osiedli przynosi wymierne korzyści dla mieszkańców w kontekście bezpieczeństwa – mówi Monika Danelska, radna Miasta Poznania, wiceprzewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Na bieżąco realizowane są projekty objęcia monitoringiem obszarów wskazanych przez rady osiedli. Zgodnie z tą ideą w tym roku w trakcie  przygotowania i realizacji są inwestycje rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego w obszarze osiedli: Warszawskie, Morasko-Radojewo, Krzyżowniki-Smochowice,  Antoninek-Zieliniec-Kobylepole i Szczepankowo-Spławie-Krzesinki. Projekty te są finansowane z pieniędzy przekazanych przez rady osiedli.

Do połowy roku zainstalowane i uruchomione zostaną 4  kamery na terenie sportowo-rekreacyjnym przy ul. Morasko i ul. Radojewo/Lubczykowa oraz na skrzyżowaniach ulic Warszawskiej/Bnińskiej oraz Krańcowej/Trzemeszeńskiej. 

W trakcie są natomiast postępowania przetargowe na wybór wykonawców budowy niezbędnej infrastruktury technicznej, instalacji i uruchomienia 12 kolejnych kamer.

5 kamer, w tym dwie obrotowe i trzy stałopozycyjne poprawią bezpieczeństwo na obszarze osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, w szczególności na terenach rekreacyjnych w rejonie ulic Sabiny i Wandy, przy Szkole Podstawowej nr 55 im. J. Gagarina oraz na skrzyżowaniu ulic Świętochy i Władimira.

Kolejne 5 kamer, w tym trzy 180o, dwie stałopozycyjne i jedna obrotowa zostaną zainstalowane na osiedlu Krzyżowniki-Smochowice. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniach ulicy Dąbrowskiego ze Słupską i Wichrową oraz ulicy Słupskiej z Sianowską i Międzyzdrojską. 

2 kamery zostaną zainstalowane na osiedlu Ogrody, na terenie rekreacyjnym przy ul. Nowy Świat 10.

Ponadto trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej dla infrastruktury technicznej niezbędnej do przyszłej instalacji kamer na skrzyżowaniu ulic Szczepankowo/ Skibowa. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiąły rpasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz