Aglomeracja

Jak przygotować rower na jesienne warunki

Rowery Storm [mat. prasowe] (1)  Foto: Storm - materiały prasowe

44% ankietowanych Polaków jeździ rowerem przez cały rok – wynika z badania przeprowadzonego przez IPSOS. Chętnie korzystamy z roweru nie tylko w ciepłych miesiącach, które w tym roku już za nami, ale także jesienią i zimą. Sezon na rower trwa cały rok – wystarczy tylko odpowiednio dostosować się do panujących warunków atmosferycznych. Oprócz oczywistych kwestii, jak ubranie kilku warstw odzieży, nie można zapomnieć o innych ważnych kwestiach.

ABC konserwacji roweru

Przed rozpoczęciem jesiennych przejażdżek warto zadbać przede wszystkim o odpowiednie przygotowanie roweru. Jego konserwacja ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w okresie wymagających warunków pogodowych.

Konserwację najlepiej zacząć od dokładnego umycia roweru, a następnie nałożenie na łańcuch smaru lub oleju. Regularne smarowanie łańcucha sprawi, że rower będzie działał płynniej i efektywniej. Należy zwrócić uwagę na to, by był to smar odpowiedni do jazdy w każdej pogodzie. Jesienne warunki mogą powodować bowiem korozję. Warto smarować wszystkie ważne części roweru, takie jak przerzutki, pedały i inne ruchome części. Zaaplikować można specjalny spray antykorozyjny na metalowe elementy roweru, aby chronić je przed rdzewieniem w wilgotnych warunkach.

Jesienne liście i mokra nawierzchnia mogą znacznie wydłużyć drogę hamowania. Dlatego zadbać trzeba też o odpowiednią regulację hamulców i wymianę okładzin lub klocków hamulcowych, jeśli są zużyte. Dobrą praktyką będzie sprawdzenie opon pod kątem ewentualnych uszkodzeń, a także ich ciśnienia. Właściwie napięte opony zapewnią lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni. Rozważyć można zmianę na opony z głębszym bieżnikiem, lepiej radzą sobie w błocie i na mokrych powierzchniach, których na jesiennych trasach nie brakuje. Przegląd i wybór odpowiednich opon roweru to kwestie bezpieczeństwa podkreśla rowerowy ekspert mówi Adam Ziętek, z marki STORM.

Bezpieczeństwo na drodze

Jesienią coraz szybciej robi się ciemno, dlatego kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie ważna. Kiedy dni stają się krótsze, niezbędne jest zadbanie o widoczność na drodze.

Badania przeprowadzone kilka lat temu przez Oponeo.pl pokazują, że widoczność rowerzystów na drodze nie jest wystarczająca – 83% kierujących jednośladami jest zbyt słabo oznakowanych na drodze, a jedynie 17% rowerzystów jest dobrze widocznych przez innych uczestników ruchu drogowego.

Tym szczególnej w porze jesiennej należy upewnić się, że przednie i tylne światło działają poprawnie. Dobrze jest również zaopatrzyć się w odblaskowe elementy lub kamizelkę, aby być lepiej widocznym dla innych uczestników ruchu. Śliska nawierzchnia, zdradliwe liście na drodze mogące ukrywać nierówności i mniejsza widoczność po zmroku – wyruszając w jesienną drogę trzeba wziąć te warunki pod uwagę.

Dobrze dobrany kask jest elementem, o którym pamiętać trzeba zawsze. O tej porze także nie można o nim zapominać. Jeśli temperatura jest niska, wybierając czapkę pod kask warto postawić na cienkie okrycie głowy – takie, które nie wpływa na złe dopasowanie kasku i zapobiegnie przegrzaniu.
Użyte w artykule zdjęcia: Storm - materiały prasowe

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz