Aglomeracja Luboń

Hala Poelziga przejdzie renowację

Szlak przemyslowy - Hala Poelziga  Foto: Jakub Pindych

Zabytkowa hala Poelziga, która jest częścią zakładów chemicznych w Luboniu, zyska dawny blask. Spółka Luvena uzyskała 89.500 złotych na jej renowację.

Halę i część innych budynków znajdujących się na terenie fabryki zaprojektował słynny niemiecki architekt Hans Poelzig. Jego budowle uznawane są za ikony światowej architektury wczesnego modernizmu i niemieckiego ekspresjonizmu. 

Ten monumentalny, przepiękny obiekt już teraz zapiera dech w piersiach zwiedzającym – przekonują pracownicy Luveny – uznawana jest przez architektów i budowniczych za majstersztyk sztuki ciesielskiej, ponieważ została zbudowana bez użycia gwoździ, a spoistość budowli uzyskano poprzez wklinowanie jednego elementu w drugi.

Hala mająca kształt wygięty w łuk ma 21,5 metra wysokości i 261 metrów długości.

Dzięki wsparciu finansowemu ta hala, która jest perłą architektury przemysłowej odzyska dawną świetność i ma szansę stać się kolejną atrakcją naszego regionu. Spółka każdego roku przeprowadzała niezbędne remonty hali, aby zachować jej trwałość i funkcjonalność.

W 1904 roku właściciele Fabryki Nawozów Chemicznych Moritz Milch & Spółka z podpoznańskich Jeżyc kupili w Luboniu obszar 58 ha na wyspie w odnogach Warty pod budowę nowej fabryki. Miała stać się największą i najnowocześniejszą wytwórnią superfosfatu w Europie Wschodniej. W 1907 roku wybudowano most kolejowo-drogowy o długości 83 m, a później port rzeczny z betonową przystanią zapewniający wygodny i tani transport oraz bocznicę kolejową z wagą dla wagonów. Fabryka posiadała własną elektrownię prądu stałego.

Najważniejszą część ówczesnej fabryki stanowił oddział produkcji superfosfatów, obok którego stanął wielki magazyn z rampą załadunkową, stanowiący dziś jeden z kilku dobrze zachowanych obiektów zabytkowych. Halę zaprojektował prof. Hansa Poelziga, który osobiście nadzorował realizację projektu, unikalnego w skali całego państwa pruskiego.

Obecnie fabryka po wielu przekształceniach na przestrzeni wielu lat jest własnością spółki akcyjnej Luvena, która zajmuje się między innymi produkcją nawozów mineralnych.

Szlak przemyslowy - Hala Poelziga Foto: Jakub Pindych
Użyte w artykule zdjęcia: Jakub Pindych

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz