K U L T U R A POZnań

Fyrtle Festiwal – wuchta atrakcji dla poznaniaków!

Warrostrada mural  Foto: Tomasz Dworek

W piątek rozpoczyna się Fyrtle Festiwal. Dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji związanych z poznańską tożsamością lokalną. Będzie można wziąć udział w licznych koncertach, piknikach sąsiedzkich, spacerach czy warsztatach. W ramach festiwalu powstanie także pierwszy w Polsce mural na drodze. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Fyrtle to 42 poznańskie osiedla, a każde z nich ma swoją specyfikę, którą warto poznać. Okazja ku temu będzie już w dniach 24 czerwca – 3 lipca.

W pierwszy dzień festiwalu koncert zagra poznański zespół Muchy, zdobywca tegorocznego Fryderyka. Przed nimi na scenie będzie można posłuchać zespołów, których utwory pojawiły się na płycie „My Name Is Poznań” – Niemoc, Happy Pills i Shyness!.

Świętowanie będzie trwało także nad Wartostradą, która łączy fyrtle. Na Ratajach, przy moście Rocha namalowany zostanie pierwszy w Polsce „drogal”, czyli mural na drodze – „Miara Poznania”. Będzie on przedstawiać ogromną linijkę, która zmierzy elementy z wszystkich 42 poznańskich osiedli. Inauguracja muralu w sobotę, 25 czerwca. Tego samego dnia, na placu Kolegiackim, w miejscu dawnej Kolegiaty,
śniadaniem rozpocznie się piknik z historią w tle.

Wartostrada Fyrtle Festiwal Foto: materiały prasowe

W niedzielę, 26 czerwca na wildeckiej Madalinie odbędzie się impreza sąsiedzka pod hasłem CIL&Grill. W konkursie grillowania zmierzą się Centra Inicjatyw Lokalnych, a sędziować będzie m.in. Maciej Nowak, krytyk kulinarny i dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. Koncert zagra zespół Fanfara Awantura.

W drugą sobotę wakacji (2.07) obchodzić będziemy Święto Fyrtli. W tym roku hasłem przewodnim jest „Ogród!” Miejscem celebracji będą trzy osiedla: Śródka, Wilda i Kwiatowe. Na wildeckim ROD „Mazurek” prowadzony jest Działkowy Ogród Międzykulturowy (DOM), który Miasto zakłada wspólnie z Malta Festival Poznań.

Działkowcy z 6 krajów, aż do późnej jesieni, będą wspólnie kultywować tu ziemię, swoje roślinne zwyczaje i kiełkującą wspólnotę. Zorganizowany na jego terenie piknik międzykulturowy będzie okazją do wspólnego przyrządzania i smakowania potraw z różnych krajów. Świąteczne atrakcje czekać będą także na Śródce – w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa, niedaleko Bramy Poznania – odbędą się warsztaty, pokazy i spacery tematyczne, m.in. w ramach cyklu „Rzeka Żywa”. Święto Fyrtli zakończy się w ogrodzie na osiedlu Kwiatowym.

Ponadto Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz”, pod którego redakcją powstawała w zeszłym roku książka „Fyrtle – z życia poznańskich osiedli” poprowadzi mikrowyprawę na Dębiec, gdzie będzie można wygrać wspomnianą publikację. Książka dostępna jest m.in. w Wydawnictwie Miejskim Posnania.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz