Stare Miasto

Florecistki walczyć będą w Poznaniu o kwalifikacje olimpijskie

Puchar Europy kadetek we florecie (23.01.2016)  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Walka o kwalifikacje olimpijskie do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu florecistek rozpocznie się w Poznaniu. Międzynarodowa Federacja Szermierki potwierdziła, że kwietniowe zawody Pucharu Świata, które odbędą się w stolicy Wielkopolski będą pierwszymi zaliczanymi do rankingu olimpijskiego.

To oznacza, że do Polski, w najsilniejszych składach przyjadą niemal wszystkie reprezentacje. Zawody, których organizatorem jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaplanowano w dniach 21-23 kwietnia 2023 roku. W piątek i sobotę florecistki będą rywalizowały w turnieju indywidualnym, w niedzielę w drużynowym.

To dla nas duże wyróżnienie, ale i jeszcze większe wyzwanie, bo wiemy, że obsada zawodów będzie znakomita. Do Poznania przyjadą wszystkie najlepsze florecistki na świecie. Przygotowania trwają, wdrażamy nowe pomysły, by przyjąć naszych gości jak najlepiej – powiedział Andrzej Witkowski z UAM, z Komitetu Organizacyjnego Zawodów.

Jak wygląda system kwalifikacji we florecie kobiet do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu?

Do turnieju olimpijskiego drużynowego awansuje 8 (lub 9 w przypadku wykorzystania przywileju gospodarzy) zespołów, cztery pierwsze z rankingu oraz cztery kolejne z poszczególnych kontynentów. Aktualnie, pierwsze cztery miejsca zajmują: Włochy, USA, Francja i Japonia, a na kolejnych są: Kanada, Niemcy, Polska i Hiszpania.

Nasze florecistki musiałaby więc  utrzymać wysokie miejsce i wyprzedzić w zestawieniu Niemki. Trzy florecistki z każdej z zakwalifikowanych drużyn mają też zapewniony start w turnieju indywidualnym. Pozostałe miejsca przypadną m.in. zwyciężczyni tzw. dobijaka (czyli turnieju ostatniej szansy), czy zawodniczkom z tzw. miejsc dla gospodarza (Francja).

Turnieje zaliczane do rankingu rozgrywane będą do marca 2024 roku.

Wszystko wskazuje na to, że bezpośrednia rywalizacja o przepustkę do Paryża rozegra się między nami, Niemkami, Hiszpankami i Węgierkami, ale w praktyce jest tak, że te dotychczasowe turnieje też już miały znaczenie. Nie oglądamy się jednak na innych. Mamy swój plan i zrobimy wszystko, by cel osiągnąć – powiedział trener reprezentacji Polski florecistek Tomasz Ciepły.

Bardzo lubimy startować w Poznaniu, bo to dla nas dodatkowy atut. Pamiętamy, jak rok temu dopingowali nam kibice, wywalczyłyśmy wtedy brązowy medal w drużynówce. Wspaniale byłoby to powtórzyć – powiedziała Julia Walczyk-Klimaszyk z KU AZS UAM Poznań, najwyżej obecnie sklasyfikowana Polka w światowym rankingu (na 18. miejscu).

Kilka reprezentacji przyjedzie do Poznania dużo wcześniej. To za sprawą specjalnego zgrupowania, które organizatorzy przygotowują dla uczestniczek.

Organizujemy specjalny camp, oferując ekipom wcześniejszy przyjazd, dedykując im dodatkową salę treningową oraz możliwość startu w zawodach Pucharu Polski, które odbędą się weekend wcześniej w Warszawie. To dzięki współpracy z Polskim Związkiem Szermierczym. W organizacji pomagają nam także Miasto Poznań i Urząd Marszałkowski – zdradza Bartosz Hekiert z UAM.

Zawody Pucharu Świata w Florecie Kobiet w Poznaniu odbędą się w hali UAM przy ul. Zagajnikowej w dniach 21-23 kwietnia 2023 roku.  Zanim najlepsze florecistki przyjadą do Polski, będą rywalizowały w zawodach w Kairze (23-25 lutego) i koreańskim Busan (17-19 marca).

Użyte w artykule zdjęcia: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz