POZnań Stare Miasto

Nowe ławki na Starym Rynku – tak będzie po remoncie

Lawki Stary Rynek 2023 (2)  Foto:

Po zakończeniu remontu Starego Rynku pojawią się nowe ławki. Ich lokalizację zaplanowano naprzeciwko ratusza oraz w zielonych przestrzeniach po stronie wschodniej. Ich podstawa wykonana będzie z granitu, a same siedziska będą drewniane. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na wyspach zieleni.

Z informacji z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji wynika, że ich usytuowanie uzgadniane było m.in. z restauratorami, tak by można rozsądnie zaplanować ogródki gastronomiczne. Istnieje jednak możliwość ich przesunięcia.

Radny Tomasz Dworek zapytał Urząd Miasta o rodzaj ławek i ich usytuowanie po remoncie nawierzchni Starego Rynku. Wizualizacja pokazuje podobne ławki do tych zaprojektowanych przez pracownię ADS, które umieszczono na Św. Marcinie, z tym, że siedziska będą z drewna, a nie plastiku a podstawa granitowa. Ich lokalizację zaplanowano po stronie wschodniej, naprzeciwko ratusza a także w miejscach, gdzie nasadzone zostaną drzewa (siedziska w rozbudowanej formie) – (zachodnia strona rynku)

Ławki będące dziś stałym elementem przestrzeni publicznej nie zawsze były stałym elementem miejskiej infrastruktury. Te na głównym miejskim placu de facto pojawiły się pod koniec lat 70-tych w okresie powrotu po latach Jarmarku Świętojańskiego. Wcześniej Stary Rynek pełnił zupełnie inne funkcje. Okres międzywojenny to czas handlu, zarówno eleganckich sklepów jak i targów przy ratuszowych schodach, przez wiele lat rynek był ważnym z punktu struktury transportowej i komunikacyjnej z przystankiem tramwajowym.

Jarmark Świętojański zmienił charakter Starego Rynku, czas PRL-u to dla wielu wspomnienia restauracji i kawiarni. W internetowych dyskusjach pojawiają się Miodosytnia, Pod Rondlem, Sukiennicza, U Rajców, herbaciarnia przy skrzyżowaniu ze Szkolną, później Avanti – z pierwszymi ogródkami.

Z okazji 750 lecia Poznania Magistrat ustawił w różnych punktach miasta kolorowe artystyczne ławki.

Londyn miał charakterystyczną czerwoną budkę telefoniczną, a w parkach ławki, które ja kojarzę ze sceną z filmu o Jasiu Fasoli jedzącym śniadanie – mówi w mediach w 2011 roku Borys Fromberg ówczesny zastępca dyrektora Biura Promocji. – Poznań też może mieć taki rozpoznawalny miejski mebel.

I tak 29 czerwca 2005 roku między fontanną Prozerpiny i Pręgierzem stanęło ponad 20 kolorowych ławek zaprojektowanych i wykonanych dla naszego miasta przez poznańskich artystów w ramach akcji „Ławki – sztuka do siedzenia”.

Nowe ławki na Starym Rynku i na istniejące już na  Św. Marcinie powinny być wpisane do zaktualizowanego katalogu chodników i mebli miejskich. Ale też o ich stan obawia się radny Andrzej Rataj, który w interpelacji do prezydenta miasta wskazywał na potrzebę regularnego czyszczenie ławek. Dziś te na Św. Marcinie wymagają porządnego wyszorowania.

Użyte w artykule zdjęcia:

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz