K U L T U R A

Festiwal Miedzianka zawita do Sierosławia

Książka  Foto: Jonas Jacobsson

Literacki festiwal Miedzianka zawita także do podpoznańskiej gminy Tarnowo Podgórne. W miasteczku wymazanym z mapy przez górnictwo i opisanym w książce Filipa Springera odbędą się interdyscyplinarne warsztaty pod hasłem „Poszerzona rzeczywistość” Później literackie spotkania odbędą się w kilku miastach i miasteczkach w całej Polsce.

Festiwal rozpocznie się w sierpniu w Miedziance na Dolnym Śląsku cyklem dwudniowych warsztatów „Poszerzona rzeczywistość”. To zupełnie nowy koncept w ramach festiwalu Miedzianka po Drodze – jedyny, który odbywa się w miejscu narodzin tej imprezy. Następnie festiwalowa kolumna wyruszy jw liczącą prawie siedemset kilometrów podróż przez Polskę. Jednym z przystanków, 9 września będzie Sierosław w Gminie Tarnowo Podgórne.

Wędrowna forma festiwalu pozwala zmniejszyć jego ślad ekologiczny. To nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności. Zwiększy to także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo.

Tegoroczny program festiwalu odbywa się pod hasłem „Literatura niepraktyczna”

Najlepsze książki są pisane na przekór wydawniczym zamówieniom i w poprzek czytelniczych przyzwyczajeń. Nie gonią za rynkowymi trendami i modami. To one wytrącają z myślowej rutyny i uruchamiają wyobraźnię – mówi Filip Springer, dyrektor programowy festiwalu. To takie teksty, które zostawiają pole do namysłu i interpretacji. Niepraktyczne, bo niedające jednoznacznych odpowiedzi, zostawiające to co najważniejsze w niedopowiedzeniu, z którym każdy czytelnik i czytelniczka musi się zmierzyć samodzielnie. Tak, to czasem irytujące, niewygodne, trudne. Jednak czasami dopiero dyskomfort związany lekturą prowadzi do poszerzenia pola świadomości i empatii. Nie wszystko musi być komfortowe i łatwe. To nas prowadzi do pytania: co to w ogóle znaczy czytać? Czym jest i czym może być w antropocenie doświadczenie lektury?

Spotkania autorskie na trasie festiwalu będą transmitowane online, a rozmowy z naszymi opublikuje Audioteka w formie podcastu.

Użyte w artykule zdjęcia: Jonas Jacobsson

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz