K U L T U R A

Energetyczny Enej

Enej to polski zespół rockowo-folkowy, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera “Eneidy” Iwana Kotlarewskiego – Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu – rodzina braci Sołoducha ma korzenie ukraińskie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali członkowie zespołu to Polacy.

Na dyskografię zespołu składają się cztery krążki studyjne i jeden koncertowy. Debiutancka płyta “Ulice” ukazała się w roku 2008. W 2010 r. wydana została płyta „Folkorabel”. Rok 2011 to koncertowe DVD z zapisem występu na Przystanku Woodstock. Natomiast w 2012 r. ukazała się płyta “Folkhorod”. Najnowszym “dzieckiem” zespołu jest “Paparanoja”, która ujrzała światło dzienne w lutym 2015 roku.

Za przełomowy moment w historii zespołu uznać należy rok 2011 i wygraną w programie Must Be The Music – Tylko Muzyka w telewizji Polsat. Zwycięstwo otworzyło grupie drogę do szerszego grona słuchaczy. Stacje radiowe, już dzień po wielkim finale programu zaczął podbijać utwór “Radio Hello”, stając się hitem lata 2011. Od tego czasu ENEJ regularnie pojawia się na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce, takich jak Heineken Open’er Festival, Przystanek Woodstock, Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu, TOPtrendy Festiwal, Sopot Top of the Top Festival.

Enej ma na swym koncie siedem singli bijących rekordy popularności w sieci i królujących na listach przebojów wszystkich największych rozgłośni radiowych w Polsce. Są to “Radio Hello”, “Skrzydlate ręce”, “Tak smakuje życie”, “Lili”, “Symetryczno-Liryczna”, “Zbudujemy dom” i “Nie chcę spać”.

Enej to niezwykle energetyczna muzyka na pograniczu folku i ska, wzmocniona rockowym brzmieniem oraz niezmiennie ukraińską nutą. Wystąpią w Poznaniu. Hala Arena, sobota 23.01.2016, godzina 17:30. Bilety 50 zł / 60 zł. Mamy dla Was bilety. Śledźcie nasz profil na facebooku.

Enej

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz