Aglomeracja

Encyklopedia Wielkopolan

E-szkoła (1)  Foto: facebook

Radość z rozpoczętych właśnie wakacji z pewnością jest ogromna. Nim jednak zakończył się rok szkolny uczniowie z naszego województwa stworzyli Encyklopedię Wielkopolan. Opisano w niej ponad 1.800 postaci z całego naszego regionu, a nad projektem pracowało 9.000 dzieci z 223 gmin.

Uczniowie stworzyli encyklopedię lokalnych bohaterów samodzielnie decydując, kto powinien się w niej znaleźć. Najczęściej są to dobrze im znani lokalni społecznicy, osoby znane z opowieści rodziców i dziadków, odnalezione w lokalnych archiwach lub księgach parafialnych. Projekt stał się okazją do uświadomienia tak uczniom jak i nauczycielom, że historia wydarza się wszędzie i że każdy z nas może mieć na nią istotny wpływ.

Takiej encyklopedii nie mają inne województwa, encyklopedii, w której kryteria wyboru postaci do biogramów zależały wyłącznie od grupy kilkunastolatków – cieszą się pomysłodawcy – w gronie opisanych Wielkopolan znaleźli się zatem bibliotekarze, sportowcy, dyrektorzy szkół, przedwojenni gospodarze, społecznicy czy lokalni politycy i księża.

Nie grał roli wiek, pochodzenie czy pozycja społeczna bohatera i choć dzieli ich wiele, połączyło to, że według uczniów zasłużyli na to, aby świat się o nich dowiedział. Oddanie dzieciom decyzji sprawiło, że wspólna praca była także wspólną odpowiedzialnością.

Uczniowie pracujący nad swoimi biogramami niczym detektywi nauczyli nas, dorosłych, nauczycieli, historyków, dydaktyków, wrażliwości, byli sumienni, drobiazgowi, umiejący postawić na swoim – mówi Ewa Superczyńska, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, lidera projektu – praca metodą projektów czy systemy wspierające młodzież w opanowaniu umiejętności korzystania z informacji zostały w projekcie Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan wprowadzone organicznie.

Biogramy, które znalazły się w encyklopedii stworzyły swoistą mapę Wielkopolan. Każdej z postaci poświęcono osobną stronę, a nawigację ułatwia wyszukiwarka treści oraz interaktywna mapa, pozwalająca na wirtualne poruszanie się po terenie województwa i otwieranie wpisów autorstwa uczniów z poszczególnych gmin.

Ważnym elementem było także wyposażenie szkół uczestniczących w projekcie w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz zapewnienie dostępu do Internetu wszystkim uczniom. W każdej z 226 szkół powstało laboratorium projektowe z laptopami i tabletami oraz szkolna serwerownia, a całe budynki objęto siecią bezprzewodową, zapewniającą dostęp do Internetu, zasobów szkoły oraz zasobów serwerowni regionalnej.

Encyklopedia Wielkopolan to wzruszające przedsięwzięcie, opowiada ona o setkach mądrych, szlachetnych, ciekawych ludzi z Wielkopolski, to dzieło uczniów, którzy zamienili się w detektywów, historyków, dziennikarzy i biografów – mówił prof. Waldemar Łazuga, Kierownik Naukowy Projektu i kierownik Zakładu Myśli i Kultury Politycznej Instytutu Historii UAM – dla dzieci wielką nagrodą jest zostanie autorem haseł pierwszego takiego leksykonu, to dzięki nim o naszym regionie wiemy więcej.

Cyfrową Dziecięcą Encyklopedię Wielkopolan można zobaczyć klikając tutaj.

klawiatura

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz