Aglomeracja POZnań

Dziś mamy Dzień bez Samochodu

Tramwaj, bimba  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

„Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie” – to hasło tegorocznego, jubileuszowego 20. Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Poznań od lat aktywnie bierze udział w wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. – W tym roku zachęcamy do udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych z tej okazji, ale przede wszystkim do realnego korzystania z różnych form przemieszczania. Tramwaj, autobus, pociąg lub rower nie od dziś stanowią bardzo dobrą alternatywę dla podróży samochodem.

Na ponad tydzień przed rozpoczęciem kampanii już blisko 150 polskich samorządów zarejestrowało swój udział w ETZT, w tym także Poznań. W 2020 roku, mimo pandemii Covid-19, odnotowano drugą najwyższą liczbę zgłoszeń w historii, a udział w inicjatywie wzięło prawie 3000 miast i miejscowości z 53 państw.

Tegoroczny temat przewodni kampanii ma zwrócić uwagę na trudności, jakie Europa i świat odczuły w czasie pandemii Covid-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego. HasłoETZT w tym roku brzmi„Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”. Każdy jest zachęcany do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a jednocześnie do odkrywania piękna własnego miasta i regionu. Bardzo ważne jest, żeby wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych.

Jednym z głównych tematów tegorocznej edycji jest zdrowie psychiczne. Często zapominamy, że dobrze funkcjonujący transport może znacząco wpływać na stan zdrowia psychicznego i samopoczucie. Z badań wynika, że dojazdy trwające od 60 do 90 minut mają najbardziej negatywny wpływ na samopoczucie. Z kolei jazda na rowerze i spacery nie tylko poprawiają zdrowie fizyczne, ale są również niezwykle korzystne dla umysłu, ponieważ poprawiają przepływ krwi, uwalniają endorfiny i zmniejszają ogólny poziom stresu. Nawet 30 minut  podróży piechotą lub rowerem dziennie może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego. Ryzyko zachorowania na depresję u osób aktywnych fizycznie jest mniejsze nawet o 30 proc.

Aktywna mobilność zastępująca przemieszczanie się samochodami może nieść ze sobą dwa pozytywne skutki: poprawę zdrowia fizycznego i zmniejszenie emisji spalin. Obejmujące okres 5 lat badania brytyjskie wykazały, że osoby dojeżdżające do pracy na rowerze mogły się pochwalić aż o 46 proc. niższym ryzykiem rozwoju chorób serca i o 45 proc. niższym ryzykiem zachorowania na nowotwór.

Kampania w tym roku jest również ściśle powiązana z Europejskim Rokiem Kolei 2021. Poznań już od kilku lat aktywnie współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz spółkami Koleje Wielkopolskie i REGIO w celu zachęcenia do przesiadki z samochodu nie tylko na tramwaj lub autobus, lecz także na pociąg.

Środa – 22 września: Dzień bez Samochodu i darmowa godzina korzystania z roweru miejskiego

W środę (22 września) zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód – jedna osoba).  

Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować samorząd Województwa Wielkopolskiego. W 2012 r. oba samorządy wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Współpracują także przy projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO i przesiąść się na transport ZTM.

UWAGA! Osoby chcące podróżować pociągami KW i POLREGIO w dłuższych relacjach, tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg taryfy przewozowej danego przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Poznański Rower Miejski – promocyjna darmowa godzina

Do obchodów ETZT 2021 aktywnie włączył się także operator Poznańskiego Roweru Miejskiego – firma Nextbike. Przez całą środę 22 września (tj. od północy do godziny 23:59) miłośnicy dwóch kółek skorzystają z jednośladów za darmo przez każdą pierwszą godzinę wypożyczenia. Wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem jPRM. Nie trzeba wprowadzać żadnych kodów, ani wykonywać dodatkowych operacji, po prostu wypożyczamy rower. Po przekroczeniu darmowego czasu opłata będzie naliczana na standardowych zasadach. Promocja będzie dotyczyła wszystkich użytkowników PRM – zarówno posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA, jak i tych, którzy takiego biletu w momencie wypożyczania roweru nie mają.

Trudno byłoby sobie wyobrazić to wydarzenie bez udziału rowerów miejskich Nextbike, szczególnie w tym roku, kiedy obchodzimy nasze 10. urodziny działalności w Polsce, a dostęp do naszych rowerów ma już ponad 9 milionów osób – mówi Tomasz Wojtkiewicz, CEO Nextbike Polska. – Z roku na rok obserwujemy zwiększający się udział rowerów w transporcie miejskim. W zeszłym sezonie podczas Dnia Bez Samochodu, nasze rowery w całej Polsce zostały wypożyczone blisko 33 tysiące razy – liczymy, że w tym roku jeszcze więcej osób zdecyduje się na pozostawienie samochodu w garażu i skorzysta z darmowej godziny jazdy. Nasi pracownicy również przyłączają się do akcji i tego dnia przyjeżdżają do pracy rowerami. – dodaje Wojtkiewicz

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz