Stare Miasto

Dzień Czystego Powietrza w Poznaniu

Smog Most Rocha  Foto: Tomasz Dworek

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Czystego Powietrza. O to, by poznaniakom oddychało się lepiej, Miasto Poznań dba jednak nie tylko “od święta”. Na najbliższej sesji miejscy radni zajmą się projektem zmian w programie Kawka Bis. W grudniu ruszy kolejna edycja akcji “Trzymaj Ciepło”. Właśnie zakończył się edukacyjny konkurs ekologiczny, skierowany do uczniów poznańskich szkół. Przez cały czas realizowany jest też projekt badania jakości powietrza, przy użyciu specjalistycznego drona.

Kawka Bis, to miejski program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, powstających na skutek spalania paliw stałych, tj. węgla, drewna lub brykietów. Poznaniacy mogą starać się o dofinansowanie na likwidację pieców i kotłów, które są nimi opalane oraz zastępowanie ich ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, olejowym lub pompą ciepła. Od nowego roku lista ta zostanie poszerzona także o instalacje fotowoltaiczne. O dotację w ramach Kawki Bis może ubiegać się każdy mieszkaniec Poznania, a także m.in. wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy.

Główną przyczyną smogu w Polsce jest niska emisja. Szacujemy, że w Poznaniu do wymiany jest ok. 25 tys. pieców, w tym 3700 w samych zasobach miejskich. Będziemy proponować mieszkańcom rozwiązania, które są dla nich atrakcyjne – mówi Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Kawka Bis to nasz program sztandarowy, jeśli chodzi o wymianę pieców. Mamy w planach zmianę regulaminu, aby był on bardziej elastyczny i przyjazny dla mieszkańców, zwiększamy również pulę środków przeznaczoną na dotacje.

Propozycjami zmian w Kawce Bis miejscy radni zajmą się na najbliższej sesji. Zdecydują m.in., czy wzrośnie wysokość wsparcia. Do tej pory górny limit dofinansowania dla jednego lokalu wynosił 6 tys. zł, po zmianach będzie to 12 tys. zł, a nawet 15 tys. zł – w przypadku fotowoltaiki. Jeśli propozycje wejdą w życie, poznaniacy, którzy zdecydowali się na wymianę pieca na bardziej ekologiczny, będą mogli starać się o zwrot nie 80 proc. kosztów, jak dotychczas, lecz 100 proc. Uproszczone zostaną także procedury, wydłużeniu ulegnie czas składania wniosków i rozliczania inwestycji.

Pamiętajmy, że obowiązuje nas uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, zgodnie z którą do 2028 roku mieszkańcy są zobowiązani do usunięcia wszystkich pieców starej generacji, klasy 3 i 4. Wychodzimy naprzeciw poznaniakom i już teraz proponujemy wsparcie finansowe w wymianie pieców. I tak będzie trzeba to zrobić. Zachęcamy, by zrobić to szybciej – zachęca Katarzyna Kierzek – Koperska.

Program Kawka Bis to nie jedyna propozycja. Już w grudniu rozpocznie się nabór do kolejnej, 11. edycji akcji “Trzymaj ciepło”. Program zakłada bezpłatne badania termowizyjne. Wiedząc, w których miejscach budynek traci ciepło, jego właściciel może zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników. Akcja “Trzymaj ciepło” to wynik współpracy Miasta Poznań i Veolii Energia Poznań S.A. Jest realizowana od 2009 roku i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Do tej pory przebadano około 4800 domów jednorodzinnych i 200 kamienic.

Musimy zdawać sobie sprawę, że ochrona powietrza to jeden z najważniejszy temat, który przed nami stoi. Do tej pory mieszkańcy Poznania, jak i całej Europy, żyli w egoizmie pokoleniowym. Zwracaliśmy uwagę na to, by żyć komfortowo tu i teraz, a ochrona środowiska schodziła na dalszy plan. Dzisiaj już wiemy, że jeżeli chcemy myśleć w perspektywie następnych pokoleń, musimy skończyć z tym egoizmem. Uważamy, że zmiany należy wprowadzać rozsądnie – uzupełnieniem programu Kawka Bis, powinny być rozwiązania w komunikacji. Wszelkie zmiany będziemy wprowadzać z pełną determinacją. Ochrona środowiska jest dla nas kluczowa z punktu widzenia przyszłych budżetów – tłumaczy Marek Sternalski, radny miasta Poznania, członek komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

Na początku października rozpoczęły się badania jakości powietrza przy użyciu specjalistycznego drona. Akcja odbywa się w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, realizuje ją straż miejska i wyłoniona w przetargu firma LTG Design. Zadaniem specjalistów jest wykonanie analizy spalin z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czujnik podpięty do drona pozwala wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone – PM 2,5 oraz PM 10). Pomaga to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko. Do tej pory udało się skontrolować 14,3 tys. budynków. Wykryto 23 nieprawidłowości oraz 18 przypadków spalania odpadów.

Miasto Poznań, wspólnie ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznańska, rozpoczęło akcję informacyjną “Weź nie truj”. Jej celem jest edukowanie dzieci i rodziców. W ramach tego projektu w 160 szkołach na obszarze Metropolii zainstalowano czujniki jakości powietrza. Systemy składają się z miernika zanieczyszczenia umieszczonego na zewnątrz szkoły, monitora informacyjnego wewnątrz budynku oraz komputera. Wyniki badań można śledzić na bieżąco na stronie https://esa.nask.pl/.

Dla szkół biorących udział w akcji zorganizowano konkurs filmowy. Zadaniem uczniów klas 7 było nakręcenie obrazu – pokazującego, jak zachowywać się, gdy prognozowana jest zła jakość powietrza. W ramach kolejnego konkursu – plastycznego – młodzież ze szkół ponadpodstawowych miała przedstawić to zagadnienie w formie plakatu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Veolię, Metropolię Poznań i Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Uroczyste podsumowanie konkursów zaplanowano na środę, 13 listopada. Finałowe prace można będzie oglądać w holu na parterze budynku Urzędu Miasta Poznania do 22 listopada.

Jakość powietrza w mieście mieszkańcy Poznania mogą kontrolować na bieżąco, za pośrednictwem usługi internetowej “Atmosfera dla Poznania”. Oprócz aktualnych wyników i prognoz, znaleźć tam można również podpowiedzi, jak postępować w dni, kiedy przewidywane jest pogorszenie jakości powietrza.

Sukcesywnie ocieplane są budynki użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola i miejskie kamienice), co pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Miasto Poznań inwestuje w transport publiczny. W ciągu ostatnich lat na zakup nowoczesnego taboru wydano ponad pół miliarda złotych – są w tym m.in. autobusy elektryczne i nowoczesne tramwaje Moderus Gamma. Powstają nowe trasy tramwajowe. Miasto dba również o stan obecnych torowisk, co roku przeznaczając na to ok. 30 mln zł.

W stolicy Wielkopolski rośnie liczba alternatywnych form komunikacji – skuterów i hulajnóg elektrycznych czy samochodów w systemach carsharingowych. Rozbudowywany jest też system Poznańskiego Roweru Miejskiego. W tym sezonie poznaniacy mają do dyspozycji 113 stacji, 1220 jednośladów oraz 475 rowerów czwartej generacji (w tym 30 elektrycznych). Łączna liczba tras rowerowych w Poznaniu wzrosła w ostatnich latach do ponad 240 kilometrów.

Ważne jest też, aby do miasta wjeżdżało jak najmniej samochodów. Mieszkańcy wielu wielkopolskich miejscowości mogą dojechać do stolicy województwa Poznańską Koleją Metropolitalną. Zmniejszeniu liczby samochodów wjeżdżających do miasta służyć mają także parkingi Park&Ride. W lutym 2018 roku pierwsze takie miejsce (na 130 samochodów) zostało otwarte na osiedlu Jana III Sobieskiego. W planach na najbliższy czas znajdują się cztery kolejne parkingi P&R – przy rondzie Starołęka, ul. św. Michała oraz stacjach PKP Strzeszyn i Podolany. Łącznie znajdzie się tam ok. 250 miejsc postojowych.

Stan techniczny aut, poruszających się po poznańskich drogach regularnie kontrolują funkcjonariusze policji i straży miejskiej. Obie jednostki otrzymały od Miasta pieniądze na zakup samochodów, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, który pomaga skutecznie łapać trucicieli na drogach. Dzięki temu z ruchu eliminowane są pojazdy emitujące nadmierną ilość szkodliwych spalin.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz