POZnań

Dzieci wiedzą jak sortować odpady

Warsztaty dla najmłodszych  Foto: materiały prasowe / Robyg

Czym jest odpad? Jak zapobiegać ich powstawaniu? Czy z odpadów da się wyprodukować energię? I co zrobić z tymi niebezpiecznymi i problemowymi? Na te i wiele innych pytań poznało odpowiedź ponad pięćdziesięcioro dzieci z Poznania – letnie bezpłatne warsztaty współorganizowane przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, Centrum Inicjatyw Lokalnych i Robyg właśnie dobiegły końca.

Dzieci z całego Poznania jak co roku latem mogą korzystać z bogatej oferty warsztatów i półkolonii. Na poznańskim Piątkowie w lipcu i sierpniu odbyły się zupełnie wyjątkowe zajęcia. Bezpłatne warsztaty edukacyjne dotyczące prawidłowej segregacji odpadów przeprowadziła ekspertka z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu – 4 spotkania odbyły się w lipcu oraz w sierpniu na osiedlu Bolesława Chrobrego w Ognisku na Fyrtlu, miejscu działania sąsiedzkiego Centrum Inicjatyw Lokalnych Piątkowo Zachód.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – kilkunastoosobowe grupy dzieci w wieku od 4-5 do kilkunastu lat z zainteresowaniem słuchały specjalnie przygotowanego wykładu edukacyjnego poprowadzonego przez Michalinę Magdziarz z ZZO. Eduktorka w przystępny sposób przybliżyła informacje dotyczące cyklu życia odpadów, prawidłowej segregacji, recyklingu, odpadów niebezpiecznych, a także tego, czy ze zwykłych śmieci można produkować… energię? Następnie w ramach ćwiczeń najmłodsi uczestnicy sprawdzili zdobytą wiedzę na temat tego, do którego pojemnika powinny trafić poszczególne odpady, po czym obejrzeli krótki animowany film dotyczący gospodarki odpadami w naszym mieście. W wykładzie oraz projekcji uczestniczyli również rodzice i opiekunowie dzieci – przydatną wiedzę z zajęć wynieśli zatem nie tylko najmłodsi poznaniacy!

W dalszej części warsztatów dzieci mogły wykazać się kreatywnością i pomysłowością, bowiem zadaniem było tchnąć nowe życie w stare doniczki odzyskane z poznańskiego Gratowiska. Dzieci twórczo podeszły do zadania, przyozdabiając, a następnie napełniając donice ziemią kompostową, by finalnie posiać w nich nasionka łąk kwietnych ufundowane przez dewelopera Robyg, który zainicjował organizację warsztatów na Piątkowie i ufundował materiały oraz upominki. Uczestnicy otrzymali również materiały edukacyjne od Zakładu Zagospodarowania Odpadów, a dodatkowo dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie z maskotką zakładu, Batermanem, jednym z bohaterów prawidłowej segregacji odpadów niebezpiecznych. Dzieci zabrały swoje piękne doniczki do domów, by obserwować, jak rodzące się na nich łąki kwietne będą rosły i dostarczały schronienie oraz pokarm pożytecznym owadom zapylającym.

Warsztaty odbyły się 16 lipca oraz 6 sierpnia, każdego dnia dwie grupy. To nie pierwsze działanie dewelopera skoncentrowane na lokalnych potrzebach – w kwietniu firma wzięła udział w akcji „Wiosenne porządki” organizowanej przez Urząd Miasta Poznania, a w maju do szkół podstawowych w różnych miastach Polski wysłała specjalnie przygotowane mieszanki miododajnych roślin, zachęcając również mieszkańców Poznania, Gdańska, Wrocławia i Warszawy do siania na balkonach i parapetach własnych łąk kwietnych, które sprzyjają bioróżnorodności. Deweloper od lat wspiera różnorakie inicjatywy społeczne, kulturalne i prozdrowotne w ramach prowadzonej strategii ESG, angażując się w życie miast i dzielnic, w których powstają jego inwestycje. Planowane są kolejne warsztaty kreatywno-edukacyjne z podmiotami miejskimi, które deweloper chce zaproponować mieszkańcom.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Robyg

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz