Sport

Długodystansowcy z Etiopii najlepsi w Poznaniu

16. PKO Poznań Półmaraton  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Debebe Teka Tereda (ETH) zwyciężył w 16. PKO Poznań Półmaratonie, pokonując trasę w czasie 01:01:37. Pierwsza wśród pań Meskerem Moges (ETH) przekroczyła linię mety na Placu Marka po 01:09:22, ustanawiając tym samym swój nowy rekord życiowy, jednak nie udało się jej pobić rekordu poznańskiej imprezy.

Zarówno zawodniczki, jak i zawodnicy, musieli zmagać się nie tylko ze sobą, ale także z silnym wiatrem, który uniemożliwił osiągnięcie rezultatów zbliżonych do rekordowych wyników w historii Poznańskiego Półmaratonu.

Gratuluję wszystkim wspaniałej walki – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 16. PKO Poznań Półmaratonu. – Wyrazy uznania należą się nie tylko zawodniczkom i zawodnikom czołówki, ale także olbrzymiej rzeszy fanatyków biegania. Był to najliczniejszy bieg w ostatnich pięciu latach. Dziękuję im za determinację, a kibicom za piękne wsparcie.

Zawodniczki i zawodnicy wyruszyli na trasę o godzinie 10:00. Od samego początku do przodu w peletonie utrzymywali się biegacze z Afryki. Na ostatnim kilometrze walki o najwyższe miejsce na podium dokonali Debebe Teka Tereda oraz Kenijczyk Vincent Kiprotich Kibet, który finiszował zaledwie dwie sekundy za zwycięzcą. W rywalizacji pań również było emocjonująco. Po półmetku prowadziły dwie Etioptki. Zwyciężczyni przyspieszyła na szesnastym kilometrze, pozostawiając drugą na mecie Rediet Daniel Molla, która jednak nie poddała się i zdołała nadrobić część strat, docierając na metę 7 sekund po Meskerem Moges. Pierwszą Polką na mecie była Sylwia Ślęzak (1:20:00).

W 16. PKO Poznań Półmaratonie wzięło udział 9565 zawodników z 34 krajów. Na trasie dodatkową motywację dawała im gorąca atmosfera i wsparcie poznańskiej publiczności. Strefy kibica rozmieszczone wzdłuż trasy zapewniały biegaczom dodatkowe wsparcie i motywację. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę, udział w wydarzeniu oraz osiągnięte rezultaty. Serdeczne podziękowania kierujemy również do sponsorów za ich wsparcie oraz do kibiców za niezwykłe dopingowanie. Mamy nadzieję, że spotkamy się w kolejnych edycjach, zapraszając jednocześnie na 17. Poznań Półmaraton, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 r., oraz na 23. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza, który zaplanowany jest już na 13 października 2024 r.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz