Lifestyle

Czy będą wegańskie posiłki w szkołach?

Focaccia wege i z szynką  Foto: Body Chief

Na problem zróżnicowanej także roślinnej diety w szkolnych posiłkach zwracają uwagę młodzi aktywiści. Temat poruszony został także podczas posiedzenia Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania.

Na postulaty konieczności zapewnienia dostępu do wegańskich, zrównoważonych posiłków w szkołach i przedszkolach przedstawiony m.in. przez radną Dorotę Bokn Hammermeister pozytywnie odpowiedział zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, wskazując, że nie ma tu prawnych przeciwwskazań.

Żywienie w szkole to część usługi publicznej, jaką jest edukacja. Obecne warunki żywienia w szkołach wykluczają wciąż rosnącą grupę osób, które nie jedzą mięsa i produktów zwierzęcych. Proponujemy zatem otworzenie poznańskich szkół na wszystkich i wyrównanie szans w procesie edukacji. Wprowadzenie wegańskich opcji stanowi także element praktycznej edukacji klimatycznej – zauważa Kacper Nowicki, Prezes Zarządu Fundacji Varia Posnania.

Osoby uczniowskie, rodzice, opiekunowie zgłaszali się do nas z prośbą o konkretne, systemowe działania. Jako Fundacja Green REV Institute i Future Food 4 Climate, koalicja organizacji społeczeństwa obywatelskiego, zrzeszająca 85 organizacji z Polski i Ukrainy, która podejmuje działania rzecznicze i strażnicze, angażuje i mobilizuje do działań, aktywizmu na rzecz sprawiedliwej transformacji systemu żywnościowego, już od ponad roku podejmujemy aktywne działania między innymi w zakresie wprowadzenia roślinnych posiłków do menu w szkołach. Współpracujemy przy tym również z samorządowcami, samorządowczyniami oraz politykami i polityczkami ze szczebla centralnego. Celem projektu “Roślinne posiłki” jest wprowadzenie do szkolnych menu posiłków pochodzenia wyłącznie roślinnego, co doprowadzi do zaspokojenia prawa do wyboru każdej osoby uczniowskiej – mówił podczas konferencji prasowej Bartłomiej Gawrecki, Lider zespołu prawnego Green REV Institute.

Użyte w artykule zdjęcia: Body Chief

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz